روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۲۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 87
  • 243
  • 1,140,823
آبروی استان را حفظ کنید

چهارمین نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه به ابتکار وزارت امور خارجه در تبریز برگزار شد .
پنل های تخصصی این نشست نیز در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید. قبل از هر چیز باید سپاسگزار دستگاه خارجی و هم چنین اتاق بازرگانی تبریز بود که زمینه چنین نشستی را فراهم نموده اند هرچند گلایه همیشگی مان پابرجاست که متاسفانه اغلب نشست های مهم این نهاد مهم در پشت در های بسته برگزار می گردد و رسانه ها فقط میتوانند از آنچه این اتاق بر روی خروجی سایت خود نشر میدهد به ظن هایی (نه داده ) دست بیابند. اما مساله این ها نیست . اصل مساله نحوه پذیرش و هضم سرمایه گذاری خارجی در دستگاه اداری کشور است .
بارها گفته ایم و بازهم مجددا تکرار میکنیم ، بدون افزایش اختیارات استانی دستگاه، دعوت از سرمایه گذار برای اشتغال زایی در استان ، تبدیل به یک پروسه اداری خسته کننده خواهد گردید.برای اینکه از اتهام کلی گوئی دور باشیم مایلم به یک تجربه صورت گرفته در دولت قبل اشاره کنم. شرکت یونیت اینترنشنال برای سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی وارد شناسایی و مرحله مذاکره برای عقد قرارداد همکاری با مسئولین استان شد.نظر شرکت مادر تخصصی برق استان هم برای این سرمایه گذاری کاملا مساعد بود تا این شرکت در مناطق مورد نظر به ظرفیت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه برق بسازد. یعنی تامین نیاز اشتراتژیک و زیر ساخت اساسی توسعه استان برای ۳۰ سال آینده. اما ماجرا به کجا ختم شد؟ بدون اینکه بخواهیم تحلیل ارائه کنیم ، فقط بر اساس اظهارات خود جبارزاده استاندار سابق استان، با کارشکنی وزرات نیرو (دوره چیت چیان) مواجه و از دور تحقق کاملا خارج گردید.
همین تجربه تلخ را بگیرید تا انتها بروید . این داستان همچنان ادامه دارد. شخصا در مراسم سرکنسولگری ترکیه در تبریز که در هتل کایا برگزار گردید ، پای صحبت چند تن از سرمایه گذاران ترک نشستم و شاهد درد و دل های حسرت آفرین انها بودم.
لذا بازهم ضمن تشکر از وجه همت دستگاه خارجه و اتاق بازرگانی ، لازم میدانم قبل از هر بررسی و یا ارائه طرحی ابتدا در تعاملی در سطوح بالا با بدنه های وزرات خانه شرایط کلی مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت امکان تحقق این برنامه ها، به مرحله عقد قرار داد برسند تا خدای نکرده با این بروکراسی خسته دولتی با آبروی استان بازی نشود.
هرچند شرایط استان بدلیل حضور آقای رحمانی بعنوان وزیر صمت در تهران، برای استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری طرف ترک بسیار مهیاست اما میدانیم که با پای کار بودن فقط یک وزارت خانه ، نمیتوان انتظار شق القمر داشت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز