روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 280
  • 965
  • 1,043,857
آبیاری با فاضلاب در غرب تبریز

از شایعه تا واقعیت ...

سرویس سیاسی ساقی آذربایجان/ آبیاری بخشی از مزارع کشت صیفی با فاضلاب خام تصفیه خانه شرکت آب و فاضلاب تبریز.
این سرخطی است که یکی از تارنماهای استان برای گزارش خود از وضعیت آبیاری زمین های کشاورزی غرب تبریز (قراملک) استفاده نموده است.
دراین گزارش به اظهارات عیسی اقدامی کارشناس پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در بازدید سر زده از این منطقه اشاره شده است که وی با طرح انتقاداتی علیه شرکت آب و فاضلاب و همچنین جهاد کشاروزی در چرایی عدم ممانعت از آبیاری زمین کشاورزی با فاضلاب خام، می گوید : متاسفانه شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اقدام به رهاسازی فاضلاب تصفیه خانه تبریز به صورت خام می کند و بخشی از کشاورزان نیز اقدام به کشت محصولات کشاورزی با فاضلاب خام می کنند.
رهاسازی فاضلاب خام از تصفیه خانه اقدامی غیر اصولی و خطرناک است و موجب آلودگی آب های زیر زمینی و خاک منطقه حاصلخیز غرب تبریز می شود.
با توجه به محدودیت منابع آبی ، استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری مزارع کشاورزی امری معمول در کشورهای مختلف است، اما این کار باید پس از تصفیه فاضلاب و رسیدن آن به حد استانداردهای متعارف جهانی انجام شود، در حالی که فاضلاب تصفیه خانه تبریز به صورت خام رهاسازی می شود.
وی همچنین استفاده از فاضلاب خام در مزارع را موجب بروز انواع سرطان در انسان، آلودگی خاک و آب تبریز و کاهش حاصلخیزی خاک عنوان نموده است.
تائید نمی کنم
برای بررسی کم و کیف ماجرا با عباس نژاد معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تماس میگیرم.
از او میپرسیم آیا آب مورد استفاده کشاورزان واقعا تا این اندازه که کارشناس آن سازمان گفته خطرناک است ؟
وی بدون اینکه سخنان آن کارشناس را تائید کند گفت : هنوز میزان خطر یا آلودگی این آب مشخص نیست . کمیته ای متشکل از شهرداری، جهادسازندگی و آب وفاضلاب تبریز تشکیل خواهد شد و بر اساس خروجی آن کمیته تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد گردید.
عباس نژاد اذعان کرد: بخشی از فاضلاب تبریز تصفیه میشود و بخشی تصفیه نمیشود و هرچند فاضلاب های صنعتی،استاندارد هستند اما موقعی که با هم ترکیب میشوند و برای آبیاری مورد استفاده قرار میگیرند باید میزان درصد شاخص های آب مورد نظر باشد تا برای سلامتی افراد آسیبی وارد نکند.
وی با تائید بار میکروبی و مواد آلی و شیمیایی آب آلوده، درپاسخ به سئوالمان در خصوص وجود جایگزین برای این آبها افزود: نمی دانم جایگزین هست یا نه؟ اما باید کیفیت آب را مشخص کنیم که آیا مضر است یا نه ؟ اما باید بدانیم که فعلا جای نگرانی نیست .
فاضلاب تبریز: اطلاعی نداریم
از وکیلی ، رییس آب و فاضلاب تبریز می پرسیم آیا مسئولیتی در قبال این آب آلوده که مورد استفاده کشاورزان غرب تبریز است دارید یا نه ؟
می گوید: ۷۵ درصد فاضلاب تبریز جمع آوری میشود اما همه این آب داخل یک فضای بسته از خانه تا تصفیه خانه هدایت میشود و در واقع ما آب خارج از شبکه ای که ۴ یا ۵ متر زیر زمین قرار دارد نداریم.
وی همچنین با اشاره به اینکه به ما تاکنون دراین خصوص گزارشی ارسال نشده است گفت : از محیط زیست میخواهیم بگوید محل خروج و جاری شدن این فاضلاب کجاست .
وکیلی احتمال داد شاید این فاضلاب ها متعلق به صنایع آن منطقه باشد ویا شاید آبهای جاری در منطقه خارج از طرح فاضلاب باشد که اگر چنین باشد برای وصل آن فاضلاب به سیستم فاضلاب اقدام خواهیم کرد.
تائید نمی کنیم
در تماس با معاون فنی جهاد کشاورزی تبریز از او میپرسیم با توجه به مسئولیت این سازمان در این خصوص ، آیا گزارشی در باره آبیاری با فاضلاب به شما رسیده است ، می گوید گزارشی نرسیده است و اکیپ اعزامی ما به منطقه هم چیز خاصی ندیده است .
وی با اشاره با زیر کشت بودن ۲۶۰۰ هکتار از اراضی آن منطقه با محصول کلزا ، اظهار کرد: آبیاری این محصول نیز به اتمام رسیده است و بنابراین این موضوع از نظر ما منتفی است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز