روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 467
  • 908
  • 1,328,359
آخرین نفس های قوم تپه

تنها کویر آذربایجان که در دل این منطقه کوهستانی کشور قرار گرفته و در نوع خود بی نظیر است قوم تپه در شمال غربی تبریز و در نزدیکی صوفیان قرار دارد . این مکان متاسفانه سالهاست که مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته و کم کم در حال تبدیل شدن به بخشی از خاطرات تلخ مردم آذربایجان است. صدای وحشتناک ماشین های سنگین باربری که مشغول بردن خاک این منطقه هستند نشان از یک بی توجهی آشکار به میراث طبیعی آذربایجان است. ماسه های بی نظیر این کویر ، برای ساخت آجر برداشت میشود و شاید تنها برای ۱۰ نفر کارآفرینی دارد و متاسفانه حسب آنچه کارشناسان امر نیز بدان معترفند تقریبا دیگر چیزی از این کویر زیبا باقی نمانده است .کویری که مانند ستاره ای در آسمان استان میتوانست بدرخشد و هاب منطقه ای کویرنوردی باشد.
برای پیگیری داستان قوم تپه با بهرام تندران یکی از فعالین زیست محیطی استان تماس میگیریم.
وی موقوفه بودن این زمین ها را یکی از دلایل سردرگمی در حفاظت از این میراث چند هزار ساله استان میداند.
او معتقد است برداشت های غیرمجاز خاک این منطقه که به لحاظ کیفیت هم بی نظیر هستند، با مجوز سازمان صنعت معدن و تجارت و با بی تفاوتی میراث فرهنگی و محیط زیست تداوم دارد و اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد این میراث ارزشمند و این منطقه نابود خواهد شد .
کل قوم تپه، وقفی است
حجه الاسلام جعفری در پاسخ به سئوالمان در خصوص نقش اوقاف در موضوع قوم تپه می گوید : کل منطقه قوم تپه وقفی است و زیر نظر این اداره قرار دارد.
ادامه در صفحه ۳ …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز