روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۴/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 124
  • 416
  • 1,296,515
آذربایجان روی نفت

نفت، امروزه چنان دایره وسیعی از موضوعات مختلف را درگیر خود نموده است که دیگر نمیتوان صرفا آنرا یک ماده زیرزمینی دانست .این طلای سیاه سرنوشت کشورهای زیادی در دنیا را متحول نموده است هرچند کشورهایی هم بوده اند که به دلیل عدم وجود توسعه سیاسی و اجتماعی، طلای سیاه شان فقط موجب طمع دشمنان خارجی و سبب بدبختی ملت هایشان شده است.
مهمترین ایراد و اشکال وارده به ورود نفت به عرصه اقتصادی کشورها را همواره تحت عنوان رانت نفت و موضوع خام فروشی بررسی نموده اند.البته کشورهایی چون نروژ نیز وجود دارند که نفت برای شان زمینه ساز سرعت بالای توسعه در همه زمینه ها بوده است .
بهرحال نفت را میتوان یک امتیاز مثبت بزرگ در نظر گرفت که در صورت فراهم بودن زیرساخت های لازم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی میتواند سکوی پرتاب بی نظیری باشد .
اکتشاف نفت در کشور ما بغیر از منطقه عمومی خوزستان موضوع جدیدی نیست اما در استان آذربایجان شرقی تا کنون کمتر ورود جدی ای به این عرصه شده است.
روز شنبه ، طبقه سوم ساختمان استانداری آذربایجان شرقی ، معاونت عمرانی، شاهد یک جلسه مهم بود. جلسه ای هرچند دوستانه اما عملا برای بررسی اکتشاف نفت در استان آذربایجان شرقی.
خروجی این جلسه خبرهای مسرت آفرینی برای مردم استان بوده که در صورت تحقق این خبرها ، بارقه های امید فراوانی برای این خطه به همراه خواهد داشت.
دکتر رحمتی سرپرست استانداری بعد از اتمام این جلسه به خبرنگاران گفت : با توجه به این‌که مطالعات اولیه، امکان استخراج نفت را در استان تائید می‌کند انتظار داریم هرچه سریع‌تر مناقصه اکتشاف نفت در استان برگزار وشاهد عملیات اجرایی این پروژه باشیم.
وی خاطرنشان کرد: تحقق عملیات اکتشاف نفت در استان بدون شک می‌تواند در شکوفایی تولید، رونق اقتصاد، اشتغال‌زایی و توسعه فعالیت‌های صنایع مرتبط نقش بسزایی داشته باشد.
گفتنی است بر اساس اذعان کارشناسان ، دراستان آذربایجان شرقی احتمال وجود نفت درسه نقطه بستان آباد،میانه ومنطقه خداآفرین وهمجواراستان اردبیل وجودنفت بسیار بالاست و درصورت تسریع در انتخاب پیمانکاراکتشاف و بررسی میزان ذخایرواقتصادی بودن یانبودن استخراج مشخص شود، میتوان به رویای استختراج نفت در آذربایجان امیدوار بود.
دکتر رحمتی در مصاحبه با خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان البته دو هدف عمده خود از این دیدار را : ۱٫تسریع درآغازعملیات اکتشاف و ۲٫ جلب موافقت شرکت نفت برای استفاده ازتوان تولیدی قطعه سازان وماشین سازی تبریزبرای ساخت ماشین آلات وقطعات صنعت نفت دانست که هر دو مورد را میتوان طرح های استراتژیک برای توسعه استان دانست.
درصورت تحقق این دوموردمی توان انتظارداشت که استان فرصت های جدیدی برای توسعه بدست خواهدآورد.
صرفه اقتصادی
البته امکان سنجی وجود نفت در مناطق اطراف، تا حدی توجه بوده است اما تا حدود زیادی چراغ خاموش و البته با آرامشی قرین به رخوت. مثلا موضوع اکتشاف نفت در منطقه مغان که تا مرحله سرمایه گذاری دولتی هم پیش رفته است و البته اقدامات خوبی هم در راستای مطالعات مقدماتی طرح انجام پذیرفته است که رفته رفته امیدواری برای استخراج نفت از ان حوزه بیشتر شده است.
اما سئوال مهمی در خصوص استخراج نفت در منطقه وجود دارد، آن هم اینکه آیا استخراج نفت در این منطقه مقرون به صرفه است یا خیر؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر در منطقه آذربایجان نفت اکتشاف گردد، یقینا استحصال آن قطعا مقرون به صرفه خواهد بود چرا که حمل نفت برای پالایشگاه تبریز، هزینه زیادی در بر دارد و استخراج نفت برای استفاده در صنایع بالادستی نفت در آذربایجان صرفه اقتصادی خواهد داشت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز