روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 578
  • 1,001
  • 1,356,917
آذربایجان شرقی پیشرو درکشت فراسرزمینی

این مهم است که آب مصرفی کشاورزی چه میزان باشد و محاسبه کنیم که برای تولید میوه چه میزان آب و برق مصرف شده و تولید میوه به چه قیمتی تمام شده است. همچنین باید بررسی کنیم که کشت میوه، سبزی و صیفی‌جات در داخل کشور به صرفه‌تر است و یا باید به کشت فراسرزمینی روی بیاوریم و در دیگر کشورها زمین اجاره کرده و محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند را در آن کشورها که منابع آبی بهتری دارند، تولید کنیم که این اثرات بسیار خوبی می‌تواند برای ما به دنبال داشته باشد.
اینها بخشی از سخنان رییس جمهور در وزارت نیرو بود . موضوع مهمی که چند سالی است فقط در سطح وزارت جهادکشاورزی ، آن هم به صورت یواشکی مطرح می شد اما رییس جمهور بعنوان رییس شورای عالی امنیت ملی با احصاء جمیع جهات ، اخیرا این بحث را به صورت کاملا جدی مطرح نموده است .
رئیس جمهور حتی مصداقی تر هم وارد بحث شده و می گوید در سفر به تایلند نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد کشت برنج توسط ایران در زمین‌های کشاورزی این کشور را ارایه کرده است.
کشت فراسرزمینی یکی از مهمترین روش های مواجهه عقلانی با کم آبی در کشورهای جهان است که متاسفانه زیر سایه شعارها و واکنش های پوپولیستی ، برای دهه های متوالی است که مورد غفلت قرار گرفته است بطوریکه مدافعین این روش را با اتهاماتی چون نگاه به غرب و دست کم گرفتن توانمندیهای داخلی و یا مبارزه با خودکفایی مواجه می نمودند. ناگفته پیداست بالاتر از مساله آب ، مساله خاک هم وجود دارد که شرایط آن اسفناک تر از موضوع آب است. بهرحال این امر آرام آرام در حال جا افتادن است که وضعیت آب و هوایی و خاکی کشور به گونه ای نیست که بتوانیم با شعار های پر طمطراق نیازمندی های اساسی کشاورزی کشور را تامین نمود آن هم در شرایط تحریم که امکان واردات تکنولوژی هم وجود ندارد.
آذربایجان شرقی پیش رو
خوشبختانه یکی از استان های پیش رو در این خصوص نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی است. در این خصوص مصاحبه ای داشتم با دکتر عطاء الله هاشمی رییس نظام صنفی کشاورزی استان و رییس بنیاد ملی گندم ایران.
وی با توجه به بحران آب و همچنین لزوم تامین امنیت غذایی وکالاهای واسطه ای مانند تولیدات علوفه دام و طیور و .. کشت فراسرزمینی را یکی از مهمترین و کم هزینه ترین راه های تامین نیازمندهای کشاورزی کشور دانست . وی همچنین گفت : دراین روش هم منفعت کشاورز تامین می شود و بالاتر از آن برای فارغ التحصیلان این رشته زمینه کار سودآوری را فراهم می نماید.در این راستا هم خانه کشاورز و هم نظام صنفی کشاورزی و در کنار آنها بنیاد ملی گندم تلاش مجدانه ای را شروع کرده اند که البته با تایید وزارت جهاد کشاورزی در حال پیشبرد امور هستیم.
هاشمی با اشاره به همسایگی استان آذربایجان شرقی با کشورهای آسیای میانه و مهمتر از آن قرابت های فرهنگی با این کشورها اظهار داشت: کشاورزان را به کشت فراسرزمینی دراین کشورها ترغیب کرده ایم . البته در استان به منظور تسهیل این شرایط طرح های مطالعاتی جامعی را شکل داده ایم که نظام صنفی استان نزدیک یک سال مطالعات کرده و در کشور گرجستان کشت پایلوت صورت گرفته است .
وی به مطالعات انجام شده توسط تیم های کارشناسی اشاره کرد و گفت : کشورهای ازبکستان، ترکمنستان ، آذربایجان و گرجستان هدف اجرای این برنامه هستند که کشت پایلوت رسمی از طرف دولت، از سال زراعی بعد آغاز خواهد شد.
رییس نظام مهندسی استان همچنین به سفر چندباره مقامات ازبکستان به ایران دراین خصوص نیز اشاره کرد و گفت :
کشت گلخانه ای و مزرعه ای هم محور همکاری طرفین خواهد بود.
قدرت و کشت فراسرزمینی
از معاون اقتصادی استاندار ، نظر مدیریت ارشد استان در این خصوص را جویا شدیم. دکتر جهانگیری در پاسخ به سئوالمان گفت: کشت فراسرزمینی ضرورت حیاتی امروز جامعه ماست و البته در کنار آن، این روش میتواند منجر به تولید قدرت سیاسی اجتماعی برای ایران شود. چه اینکه امروزه در دنیا این قدرت اقتصادی است که عامل اصلی تشکیل دهنده قدرت ملی کشورهاست. وقتی در یک کشور خارجی محصول کشاورزی می کاریم ، زمینه همکاری و هم چنین لزوم تامین امنیت طرفین به خودی خود برای ایران نیز تولید قدرت میکند و در کنار آن ما میتوانیم نیازمندی های اساسی خود را مرتفع نماییم.
جهانگیری به سیاست دولت یعنی حمایت از چنین برنامه هایی اشاره کرد و گفت: با این وضعیت حاکم بر منابع آب و خاک کشور، عملا امکان تامین نیازهای غذایی و کالاهای واسطه ای این صنعت در آینده با مشکل مواجه خواهد شد هرچند تامین نیازها غیرممکن نیست اما با تحمیل هزینه های گزاف و غیر ضروری ممکن خواهد بود که اصلا به صلاح کشور نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز