آزمون سخت برای اصلاح طلبان

در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ شاید کمتر کسی به این مساله فکر میکرد که به این زودی ها ماه عسل اصلاح طلبان با حسن روحانی تمام خواهد شد و این رابطه سیاسی به سردی خواهد گرائید.
اما چند ماه بعد از انتخابات، و با فرارسیدن موعد زمانی تعیین افراد کابینه دولت، نشانه هایی از نارضایتی ها نه تنها در اردوگاه اصلاح طلبان که حتی در میان حامیان مختلف روحانی نیز مشاهده شد. هشتگ هایی با عنوان پشیمانیم، در فضای مجازی و شبکه های غیر رسمی هواداران دولت به واقعیتی غیرقابل کتمان تبدیل شد هرچند رییس دولت اصلاحات از آن بنام توطئه ای علیه دولت نام برده بود.
اما بعد از شهریور سال ۹۶ و به حاشیه رفتن کامل اسحاق جهانگیری بعنوان نماد حضور اصلاح طلبان در دولت، زمزمه های جدایی از روحانی پر رنگ تر و واضح تر بیان می گردید چنانچه بدنه هواداران رسانه ای اصلاح طلبان بارها و بارها موضوع عبور از روحانی توسط اصلاح طلبان را مورد بررسی قرار دادند.
جهانگیری گزینه مشترک هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی برای تصدی معاون اولی دولت بود، دو شخصیتی که روحانی همه سرمایه سیاسی اش را مدیون آنهاست و اگر تکرار میکنم خاتمی نبود، سرنوشت انتخابات شاید جور دیگری رقم می خورد .
از این روی جهانگیری به عنوان یک بالانسر مهم در تنظیم رابطه میان اصلاح طلبان و اصولگرایان دولت عمل مینمود.
با ارتقای نقش افرادی چون محمدباقر نوبخت، واعظی و نهاوندیان، کم کم برنامه های اقتصادی دولت به انحراف کشیده شد و هر آنچه دولت برای مهار اثرات تحریم ها در نظر گرفته بود بی اثر شد. البته گفته میشود روحانی این چرخش را تعمدا برای فرار از فشارهای اصولگرایان انجام داده است تا جائیکه گفته میشود روحانی برای برکناری جهانگیری و جایگزینی او با یکی از اصولگرایان مشورت هایی انجام داده که بعضا مورد تمسخر هم قرار گرفته است. خبر دیدار واعظی با قالیباف هم در این راستا تحلیل می گردد.
از این روست که حجاریان در مصاحبه با ایلنا گفته است انتخابات دیگر برای اصلاح طلبان تابو نیست شاید در این رقابت ها شرکت کنیم شاید هم نه . و از سوی دیگر علی تاجرنیا می گوید اگر شرایط اینگونه پیش رود احتمال عدم مشارکت در انتخابات هم جزو گزینه های مورد بررسی اصلاح طلبان خواهد بود. او معتقد است ما اکنون تاوان عملکرد فراکسیون امید و دولت را می دهیم و اگر معیارهای جدیدی برای ادامه فعالیت اصلاح طلبان در دولت و مجلس اعمال نشود به ورطه عملگرایی و بی اثری خواهیم افتاد.
این اظهار نظر را بگذارید در کنار مواضع جوانانی که در دیدار با محمد خاتمی ، نارضایتی خود از عملکرد دولت و مجلس را طرح نمودند.
با این اوصاف به نظر میرسد با ادامه چرخش های روحانی، فاصله سیاسی اصلاح طلبان با دولتی که مرکزیت آن با مثلث واعظی، نوبخت و نهاوندیان است بیشتر هم خواهد شد. اصلاح طلبان با خود می گویند زمانی که در کیک قدرت سهمی نداریم چرا باید هزینه های بی تدبیری و ضعف های عملکردی دولت را بر عهده بگیریم.
هرچند فشارهای رسانه ای که از بابت انتشار خبر برکناری احتمالی جهانگیری از معاون اولی دولت بر دولت وارد آمده است ، روحانی را مجبور کرد تا یک پست تشریفاتی دیگر با نام ستاد ویژه اقتصادی به مسئولیت های جهانگیری اضافه نماید اما آنچه جریان اصلاح طلب از دولت انتظار دارند، آزادی عمل معاون اول است نه عنوان های بیشتر برای جهانگیری.
این روزها روزهای بسیار سختی برای اصلاح طلبان خواهد بود . آنها یا با دولت می مانند و هزینه های آن را برعهده میگیرند یا سرنوشت خود را آنگونه که حجاریان می گوید در تنظیم مجدد رابطه با مردم و نیازهای جدید آنها جستجو میکنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از