روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 29
  • 1,575
  • 1,392,465
آغاز تهدید خاموشی کشور

معمولا در فصل تابستان به دلیل ازدیاد مصرف برق تهدید خاموشی کشور را دنبال می کند، اما گویا امسال شرایط بحرانی‌تر از سال‌های قبل است؛ چراکه از هم اکنون صحبت‌هایی مبنی بر خاموشی تابستان می‌شود.
علی‌رغم این‌که ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید قرار است وارد مدار شود اما با این وجود نگرانی هایی برای تامین برق سال ۱۳۹۶ وجود دارد و به گفته محسن طرز طلب مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی اگر مصرف به همین روال پیش برود و نیروگاه‌ها در تاریخ مقرر وارد مدار نشود، احتمال ناشی از کمبود تولید وجود دارد.
او با بیان اینکه این موضوع موجب نگرانی گسترده شرکت های برق شده است، اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید تا قبل از انتخابات کل تعمیرات نیروگاه‌ها انجام شود که تاکنون ۳۱ درصد کار به پایان رسیده است.
طرزطلب اعتبار تعمیر و نگهداری تمام نیروگاه‌های دولتی و خصوصی کشور را ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: ۶۰ هزار مگاوات کل نیروگاه‌های نصب شده در کشور است که ۸۹ هزار مگاوات باید تعمیر شود.
طبق آمارهای موجود از مجموع برق تولیدشده در کشور تا ۳۳/۷ درصد در بخش خانگی، ۳۱/۵ درصد در بخش صنعت، ۹/۴ عمومی، ۱۶/۱ درصد در بخش کشاورزی، ۲/۱ درصد بخش روشنایی معابر و ۷/۳ درصد در بخش تجاری استفاده می‌شود که می‌توان با بازنگری قوانین، فرهنگ سازی، اصلاح قیمت، استفاده از تجهیزات کم مصرف وضعیت موجود را در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی تغییر داد.
باید گفت که بخش خانگی ۷۷۷ میلیارد و ۹۲۶ میلیون کیلووات ساعت از مصرف را به خود اختصاص داده است. روشنایی خانه‌ها نیز سالانه ۱۰ میلیارد کیلووات ساعت برق را به خود اختصاص داده که تولید این مقدار برق معادل ۲۰ میلیون بشکه نفت خام است.
در سال گذشته یک مصرف برق با یک رکوردشکنی مواجه شد اما با مدیریت ۲۰۰۰مگاوات ایران توانست پانزدهمین سال بدون خاموشی را پشت سر بگذارد اما پیش‌بینی‌های امسال حاکی از این است که باید تدابیر بیشتری در این زمینه لحاظ شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز