آقایان علما با مردم هم حرف بزنید

0d9fed5f_b5a7_420a_96a7_ed8409a9a304

به همت نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه محبوب تبریز نشست هم اندیشی نمایندگان محترم ولی فقیه در شمالغرب کشور برگزار گردید.
البته نفس همین جلسات بسیار خوب است و از زمانیکه آقای آل هاشم مسئولیت خطیر نمایندگی ولی فقیه در استان را پذیرفته اند، اقدامات ارزشمند فراوانی در شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی انجام پذیرفته است که کم کم ذائقه مردم را با سبک حکومت راستین اسلامی آشناتر نموده است .
اما این نشست ارزشمند با یک نکته بسیار مهم همراه بود : نامه ای به سران قوا .
اگر بخواهیم در مورد نگارش این نامه رسمی به سران قوا بحث کنیم لاجرم بایستی شرایط نگارش نامه را مد نظر قرار دهیم.
همه میدانند که دولت در یک بی کنشی اجباری قرار گرفته است .
دولت به قول آن کارشناس سیاسی در وضعیت (علی جسر المسیب سیبونی) است . یعنی روی پل مسیب دجله که معلق هم هست منتظر یار است و از یار خبری نیست.
دولت با انبوهی از وعده های خارجی و داخلی طرف حساب شده است که هیچ کدام نیز بر مدار تحقق قرار ندارد. نه آن همکاری بین دولت های داخلی موازی با دولت محقق شد و نه وعده های برجامی آمریکا که البته دلیل آن هم مشخص است.
بهرحال دولت از یک طرف دیگر با انبوهی از مطالبات مردمی هم مواجه است که عملا توانایی پاسخ دادن به آنها را ندارد.
ماجرای افزایش عملی نرخ ارز از ۴۲۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان سر و ته ماجرای تصمیم گیری های عاجل و اضطراری دولت را به خوبی نشان می دهد .
حساب توانایی دولت در این شرایط بی کنشی ، برای همه معلوم است، مجلس و قوه قضاییه هم که عملا کاری از پیش نمی برند . اگر توانایی آنها قابل ارتقا بود این حال و روز مملکت نبود.
حال برمیگردیم به قسمت مهمتر این داستان یعنی مردم.
سئوال منطقی این است چرا همه عادت کرده اند از دولت مطالبه کنند در حالیکه هیچ کس با مردم سخن نمیگوید.
چرا کسی به مردم نمی گوید وقتی خودروی تولید داخلی که ربطی هم به دلار و تحریم ندارد، افزایش ۳۰ درصدی در قیمت میدهد چرا برای خرید ۳۰۰۰ دستگاه بیش از ۲۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام می کنند؟
چرا وقتی نرخ طلا اندکی رو به افزایش گذاشت همه هراسان و طماعانه بدنبال خرید طلا در دارایی هستند؟
چرا با مشاهده گران شدن هر چیزی صف های طولانی از خریدارانی که نیازواقعی هم به آن جنس ندارند تشکیل میشود و..
مسئول اصلاح این مواجهه مردم با مشکلات چیست؟
چرا در شرایطی که نقد و انتقاد از دولت که اتفاقا بی هزینه هم هست سکه رایج جامعه شده است، کسی به دنبال حل این طرف مساله نیست؟
این نوشته هیچ مسئولیتی از دولت را نفی نمی کند حتی مسئولیت را از قوای دیگر هم نمی خواهد سلب کند اما این موضوع بسیار جالب است که هیچ احدالناسی نمی خواهد آبروی خود را خرج آرام کردن مردم نماید نه اینکه در مسیر آسان آب شنا کند و به سیل انتقادهای بی امان سیاسی و غیر سیاسی بپیوندد.از نمایندگان محترم ولی فقیه این انتظار بیشتر است که با مردم هم حرف بزنند تا شرایط جامعه آرام تر شود . این شاید اولی ترین انتظار از علمای عزیز است که یاری نمایند تا شرایط کشور بهبود یابد.
وقتی انقلاب شد، زمانیکه انقلاب جوان بود! فرهنگ انقلاب چیز دیگری بود! سخن بیشتر از آزادی و آزادگی، تزکیه نفس و خودسازی و خودآگاهی و آگاه ساختن جامعه، فداکاری و ایثار بود. سخن از سرای دیگر! می شد. علمای اخلاق کلاس های اخلاق شان رونق و مشتری داشت. نوار ها دست به دست میشد. مساجد و منابر و بعد سنگرها با این نوع موضوعات گرم می شد. می گفتند و میگفتیم تزکیه مقدم بر تعلیم است. بهشتی می گفت خدا نکند قبل از آنکه انسان خودش را بسازد! جامعه به او روی آورد. تواضع و فروتنی زیبایی رخسارها می شد. بچه های مسلمان که بچه های انقلاب بودند بی نامی و بی نشانی را دوست داشتند. شیفته خدمت می شدند و از قدرت گریزان. خودسازی واژه ای اساسی، بنیادین و پر کاربرد در ادبیات انقلاب و دیالوگ انقلابیون شده بود. بر همین اساس بود که جهاد سازندگی و برخی نهادها شکل گرفت که خودبسازند و جامعه را خدمت برسانند. خودستایی رنگ نداشت، توانایی ها و استعدادها خدادادی بودند برای ایفای مسئولیت اجتماعی … بگذریم… قصد آن است بگوییم بودند بسیاری مردان و زنان که زندگی و مرگشان تجسم واژه های معنوی و عینیت رفتار های اعتقادی و ایمانی شان بود. مرحوم حاج عباس دوزدوزانی یکی از این خیل عظیم بود. شخصیت سیاسی کم نظیر و متمایز، صداقت و درستی گفتار و سلامتی رفتار، مومن به خدا و آخرت، انس با قرآن، اهل معنا و تفسیر، دلسوز حقیقی مردم و کشور، دغدغه مندی مشکلات کشور، وظیفه شناسی و در صحنه بودن و گذر از راحت طلبی این بزرگ مرد را براستی از دیگر سیاستمداران و سیاست پیشگان متفاوت و متمایز ساخته بود.
به همین خصوصیات بود که در جمع اصلاح طلبان مورد اعتماد و وثوق بود و عزیز و دوست داشته می شد. خداوند بخشنده و مهربان درجات این مرد دانشمند را متعالی و با اولیای الهی محشور و به بازماندگان شریف صبر جزیل و اجر عظیم مبذول فرماید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از