روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 145
  • 1,001
  • 1,358,302
آقای اسد نمی خواهید تغییر کنید؟

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جریان سخنرانی خود در جمع رؤسای شوراهای محلی استان‌های این کشور سخنان تندی بر علیه ترکیه و مخالفین داخلی خود بر زبان آورده است که انصافا نگرانی ها در باره آینده سوریه را تشدید می کند. البته این نخستین بار است که رسانه های ایران سخنان اسد بعد از شکست داعش در این کشور را طرح می کنند. وی در این محفل سیاسی اردوغان را مزدور آمریکا خوانده و همچنین اعلام می کند که مخالفین سیاسی خود را به رسمیت نمی شناسد. این همان نکته کلیدی ای بود که موجب شد تا بحران دامن این کشور دیکتاتوری را بسیار عمیق تر از دیگر کشور ها بگیرد بطوریکه طبق گفته منابع رسمی جهانی بیش از ۱۵ میلیون جابجایی جمعیتی و کشته و مجروح از قبل حنگ داخلی سوریه بر جای مانده است . اسد اما بعد از شکست داعش و تسلط تقریبی دولت بر نصف جغرافیای سوریه ظاهرا دچار اعتماد به نفس کاذبی شده و بنا را بر تصفیه حساب های سیاسی گذاشته است در حالیکه در مقطع کنونی مساله ای به جز تلاش برای حفظ یکپارچگی ارضی سوریه مفید فایده نخواهد بود. اسد می داند که کشورهای روسیه وایران به همراه ترکیه تلاش می کنند خلا قدرت ناشی از خروج آمریکایی ها از این کشور را پر کنند و البته تنها محمل قدرتی است که اسد می تواند با تکیه بر آن به بازسازی کشورش بپردازد.
اما اسد بی محابا سخن می گوید ، وی گفته است: در قانون اساسی چیزی درباره سازش وجود ندارد و به کشورهای متخاصم اجازه نخواهیم داد که از طریق مزدوران خود که ملیت سوری دارند، به هیچیک از اهداف خود دست یابند. دشمنان در مراحل گذشته از طریق تکیه بر تروریست‌ها شکست خوردند و اکنون مزدور ترکیه‌ای را به شمال می‌فرستند. اردوغان یک اخوانی جیره خوار حقیر آمریکاست. ترکیه از همان روز اول بحران از آمریکا برای ورود به شمال سوریه کمک گرفته است.
اسد احتمالا در حال تکرار همان اشتباهی است که ۸ سال پیش زمینه را برای تحقق توطئه خارجی پیچیده علیه کشورش فراهم نمود. در همان روزهای نخست وقوع شورش و بحران در این کشور بود که حزب بعث مانع از بروز گفتگو میان دولت مرکزی و مخالفین گردید به گونه ای که بزرگترین بحران منطقه خاورمیانه در تاریخ معاصر رقم خورد تا همه نیروهای محور مقاومت از بابت آن متضرر گردند. لذا ضروری به نظر می رسد آقای اسد در مورد نحوه برخورد خود با همسایگان استراتژیک خود و منتقدان داخلی تجدید نظر کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز