روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 179
  • 700
  • 1,332,119
آمار تکان دهنده نزاع در آذربایجان شرقی

خشونت و نزاع در حالی به عنوان نخستین آسیب اجتماعی در کشور مطرح است که متاسفانه بر اساس آمار آذربایجان شرقی نیز در این آسیب اجتماعی وضعیت وخیمی دارد.
متاسفانه در جوامع پدیده های اجتماعی اینچنینی معمولا ساده سازی می شوند و به جای حل موضوع،صورت مسئله ها پاک می شود؛ در حالی که اگر پدیده های اجتماعی عمیق تر موشکافی و بررسی شوند مسایل ریزتری در لابه لای آن ها نهفته است. خشونت مسئله ی حادی است که لزوم توجه ،ارایه ی راهکار و کاهش تبعات آن هر روز بیشتر از قبل حس می شود.
بی تردید اگر نظام ارزشی هر کشور نسبت به آسیب های اجتماعی به صورت اصولی و مداوم اقدام نماید از تعداد آمار روزافزون آن جلوگیری می شود .
متاسفانه در حال حاضر تنوع آسیب های اجتماعی در جامعه بسیار زیاد شده است. برخی معتقدند در قرن ۲۱ آسیب های اجتماعی برای جوامع بشری اجتناب ناپذیر است. خشونت های خانگی و اجتماعی متاسفانه در جامعه به فراوانی دیده می شود،مردم نسبت به هم نا مهربان شده اند و گذشتشان به حداقل رسیده است. مردم در رفت و آمد های عادی خود نیز بی قراری می کنند و آستانه ی تحملشان به حداقل رسیده است.
در حالیکه در فرهنگ مان تعارفات عجیب و غریبی وجود دارد ولی در کوچه و خیابان هیچ اثری از این فرهنگ باقی نمانده است. مردم گویی مانند بشکه ی باروتی شده اند که منتظرند با کوچکترین جرگه ای شعله ور شوند. مسایل جزیی مانند “گیر کردن آینه بغل دو ماشین به یکدیگر” و یا “رقابت بر سرجای پارک” کافی است تا شاهد یک نزاع خیابانی باشیم. گویی این درگیری ها با تار و پود زندگی ما عجین شده و شهروندان روزانه عادت به دیدن چنین صحنه هایی کرده اند.
با پیگیر اخبار و نگاهی به آمار به این واقعیت تلخ پی می بریم که در سال های اخیر خشونت به عنوان یک آسیب اجتماعی در حال پیشروی و تبدیل شدن به یک مسئله و معضل اجتماعی است. به طوریکه به گفته ی دکتر احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ، روزانه حدود هزار تا ۱۵۰۰ نزاع خیابانی در کشور رخ می دهد.
بنا به گزارش پزشکی قانونی در ده ماهه منتهی به بهمن سالجاری۴۷۳ هزاروهفت نفر بدلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۲۹ هزار و ۹۷۹ نفر مربوط به استان آذربایجان شرقی می باشد. این اعداد و ارقام حاکی از آن است که آذربایجان شرقی رتبه ی چهارم را در این زمینه بین استان ها به خود اختصاص داده است.
بی شک عوامل زیادی در پدیداری و رواج خشونت در جامعه دخیل هستند که از جمله ی این عوامل می توان به عوامل ژنتیکی و محیطی،وجود بیماری های اضطرابی و اختلالات شخصیت،زندگی شهرنشینی،مصرف مواد مخدر،تغذیه نا مناسب،فقر شدید،اتفاقاتی که در دوران کودکی برای فرد می افتد مثل کودک آزاری و تجاوز به کودک،استفاده از هرزه نگاری و مشاهده ی فیلم ها و صحنه های مستهجن و خلاف عفت اشاره کرد.
کارن هورنای – روانشناس بزرگ آلمانی- در کتاب “شخصیت عصبی زمانه ما” معتقد است که محیط نابهنجار دوران کودکی زمینه ساز اصلی عصبیت است و اضطرابی که از این طریق در وجود فرد پا می گیرد و ناتوانی فرد در مقابله با این اضطراب دو ستون اصلی عصبانیت به شمار می آیند و تضاد سه تمایل عمده ای که در فرد در واکنش با محیط ناسالم بصورت برتری طلبی، مهر طلبی و انزوا طلبی پدید می آید مساله ی لاینحل فرد عصبی می گردد.
هورنای می گوید:«به نظر من در ساختمان عصبی ات، اضطراب حکم تنه ی درختی را دارد که ده ها شاخه فرعی از آن می روید. شخص عصبی برای تسکین اضطراب و جلوگیری از غلیان آن، دست به یکسری تلاش ها و حیله های دفاعی می زند که خود این تلاش ها به وخامت مسئله می افزاید و ساختمان عصبیت را بطور عجیبی پیچیده و بغرنج می سازد.»
چرا جامعه ای ناشاد و عصبی دیده می شود؟
کارن هورنای براین باور است که بسیاری از «تو بایدها…» در درون ما صدا می‌کنند و مانند والدین، هر روز باید‌ها و نبایدها را برایمان مرور می کنند و به این شیوه در وجود انسان تثبیت شده اند.
“تو باید لاغر باشی. تو باید دانشگاه بروی. تو باید قدرتمند باشی. تو باید در بالاترین موقعیت اجتماعی باشی. تو باید مورد توجه دیگران باشی…”
این روانشناس آلمانی، زمانی که با بیماران خود حرف می‌زد، دو اصطلاح را برای آنها تشریح می‌کرد: «خود واقعی» یا Real Self و«خود ایده آل» یا Ideal Self خود واقعی را همه آن نیرو و تلاش درونی من می‌داند که برای جستجو و کسب رضایت نیازهای واقعی من، تلاش می‌کند وخود ایده آل را، برآیند و حاصل تمام آن «تو باید»هایی که به تدریج به تزریق محیط و جامعه، در درون ما شکل گرفته‌اند.
در واقع «تو باید»ها، در جوامع مسموم و بیمار، بسیاری از واقعیت‌های انسانی را انکار می‌کنند. آنها تصویری دیگر از انسان را می‌سازند که به «واقعیت انسان» شباهتی ندارد.
حالا چنین جامعه‌ای را تصور کنید. گروهی از مردم، «شرمسار» هستند. چون می‌‌بینند که با آنچه که باید باشند، فاصله‌ی بسیار زیاد دارند و گروه دیگر: «ناراضی»! چون تلاش کرده‌اند و به آن «خود ایده‌آل» رسیده‌اند و الان می‌فهمند که آنچه هستند، آن چیزی نیست که می‌خواستند باشند. و آنچه فکر می‌کردند که می‌خواسته‌اند باشند، خواسته‌ی جامعه‌ای بوده که با تکرار و تایید و تاکید، چنان تزریقی عمیق و تاثیرگذار در ذهن آنها انجام داده که تشخیص واقعی یا غیرواقعی بودن آن، برایشان امکان نداشته است.
در چنین جامعه ای است که در کنار خود واقعی و خود ایده آل، خود منفور یا Despised Self هم شکل می‌گیرد!
کارن هورنای، تعبیر زیبایی در این زمینه دارد. او بر این باور است که: انسانها، در اینجا وارد یک معامله می‌شوند! آنها تصمیم می‌گیرند از قواعد بیرونی و ارزش‌های بیرونی تبعیت کنند، به امید آنکه بتوانند کنترل بیشتری بر دنیای اطراف خود، جامعه خود و در یک کلام، محیط بیرونی داشته باشند. اما آنچه حاصل می‌شود یک جامعه‌ی ناشاد و عصبی است.
بی تردید با پیشرفت جوامع و پیچیده شدن ارتباطات در عین سهولت ایجاد ارتباط، هنجارها و ناهنجارهایی به وجود می آیند که پیشگیری از افراط و تفریط آنها خود نیاز به فرهنگ سازی و توجه به مقوله اخلاق در جوامع بشری دارد.
اگر چه امروزه شاهد آمار تکان دهنده ای از خشونت و نزاع در آذربایجان شرقی هستیم ولی نگاه به تاریخ دیرین و فرهنگ غنی این مردمان نشان می دهد که اگر فرهنگ سازی مبتنی بر تاریخ و هویت بشری باشد می توان مردمانی مهربان تر داشت./نصر
گزارش از فرشته کلولیان

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز