روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 193
  • 843
  • 1,352,666
آمد دیده شد آمد

سفر پرحاشیه علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به استان آذربایجان شرقی تمام شد اما قطعا آغازی بود بر حرف و حدیث های سیاسی تمام ناشدنی که تا روز انتخابات مجلس سال ۹۸ هم تداوم خواهد داشت.
سفری که حاشیه هایش از همان پاوین فرودگاه تبریز آغاز گردید. چه اینکه نمایندگانی مانند بیگی و سعیدی و یا یار غار لاریجانی یعنی محمدحسین فرهنگی که برای ریاست لاریجانی بر مجلس رای داده بودند ، به فرودگاه هم نیامدند.
حاشیه دوم مربوط می شود به جدال دو کاندیدای انتخاباتی حوزه بستان آباد. نوری و وحدتی . وحدتی برنده انتخابات مجلس سال ۹۴، اکنون رییس مجمع نمایندگان استان است . او در انتخابات مجلس رقیب سرسختی بنام نوری (نماینده دور هشتم بستان آباد)داشت که از قضا از دوستان صمیمی لاریجانی است و اکنون در کسوت معاون اجرائی ریاست مجلس شورای اسلامی همواره در کنار علی لاریجانی قرار د ارد. وحدتی دعوت کننده اصلی رییس به استان بود اما رییس ترجیح داده بود تا معاون خود را هم به همراه داشته باشد و به این شکل تنظیم روابط از دست نرود . البته این مشی اساسی محافظه کاران است که از هزینه های زاید اجتناب می کنند.
هرچند این سفر برای استان چند قرارداد اداری و چند دستور تسریع در روند اجرای پروژه های زیرساختی ماننده راه آهن تبریز بستان آباد و یا الحاق راه آهن سراب به بستان آباد و .. داشت اما سفر علی لاریجانی محافظه کارانه تر از آن بود که بشود تشخیص داد در ذهن این سیاستمدار ۶۱ ساله اهل نجف چه می گذرد.
مهمترین سخنان او شاید همان هایی بود که در جلسه ای بنام فعالین اقتصادی و نخبگان استان آذربایجان شرقی بر زبان جاری کرد. البته مشی محافظه کارانه او ایجاب می نمود از همان ابتدا بخواهد شنونده باشد تا اینکه گوینده. از همین سخنان او در این جلسه می شد حدس زد به احتمال قوی او آمده بود تا اوضاع را محک بزند و یا اصطلاحا آمده بود دیده شود، پسندیده شود و برود. البته شاید.
سخنان او فیلسوفانه بود مثل ۳۰ سال گذشته. عقلانیت در لابلای سخنان او وجود داشت اما هیچ گاه از دایره محافظه کاری خارج نمی شد . تسلط او بر امورات مجلس و قانونگذاری و البته حساب و کتاب بودجه تحسین برانگیز بود.
رییس محافظه کار مجلس، اما اغلب مشکلات موجود را هزینه طبیعی استقلال طلبی ایران نامید و گفت اینکه بخواهیم مستقل باشیم و بمانیم یقینا باید هزینه بدهیم و کسی منکر خدمات دولت و نظام نیست. او حتی در برابر تنها سخنان اصلاح طلبانه آن جلسه که توسط شکور اکبرنژاد رییس شورای شهر تبریز نیز ترجیح داد تا با زدن مهر تائید تلویحی ، خود را به دردسر نیندازد. شکور از لزوم اصلاحات اساسی ساختاری به خصوص در زمینه انتخابات سخن به میان آورد اما لاریجانی ترجیح داد تا فقط عقلانیت مورد اشاره او را مورد تائید قرار دهد.
اوحتی به مطالباتی چون تفویض اختیارات اجرایی به استان ها و یا در مقابل لعنت فرستادن پورمحمدی به حذف کنندگان استان از مسیر ترانزیتی کالا به اروپا ، کاملا محافظه کارانه جواب داد. روش محافظه کاران همواره تاکید بر اجرای بهتر روش های موجود بجای بررسی روش های مدرن اما نیاموخته استوار است. او در پاسخ به استاندار و البته نائب خودش در مجلس (پزشکیان)گفت : تفویض اختیار امری نیست که بتوان به این راحتی و سهولت انجام داد ، اما می توانیم با رایزنی اختیارات مورد نظر شما را تامین کنیم.
لاریجانی حتی در برابر مطالبات اقتصادی فعالین اقتصادی ماند مالیات بر ارزش افزوده و یا سهم مالیات از بودجه و .. هم نوعی تلاش نمود تا نه فعالین اقتصادی را متهم کند و نه دولت را و صد البته نه مجلس را. یک حرکت بینابینی محافظه کارانه .
همین حرکت در بین خطوط است که او را متفاوت می کند، روشی که مانند تیغ دولبه است.هرچه هست، این روش را ظاهرا نخبگان حاضر در آن جلسه که اغلب از میان اصلاح طلبان و شاید هم معتدلین اصولگرایی بودند، پسندیده بودند. از مسئولین احزاب حاضر در این جلسه سئوال کردم آیا جلسه راضی کننده بود ، اغلب آنها اظهارات رضایت می نمودند اما این در حالی بود که بسیاری از مردم از روحیه محافظه کارانه او اصلا خوششان نمی آید که این امر از انتقادات میدانی مردم نسبت به سفر علی آقای مجلس به وضوح قابل مشاهده بود.
بهرحال علی آقا آمد ، دیده شد اما معلوم نیست که در عموم پسندیده شده باشد و مهمتر از آن اینکه این سفر حاشیه هایی خواهد داشت که درروزهای آتی رسانه ای خواهد شد.
حاشیه ها :
عالی مقام ترین مجری استان
استاندار آذربایجان شرقی ، برای جلوگیری از اتلاف وقت در جلسه، خود مجری گری و تنظیم وقت برنامه را برعهده گرفت و جلسه را مدیریت نمود. همچنین وی در سخنان خود گفت خدا لعنت کند کسی را که باعث حذف آذربایجان شرقی از مسیر ترانزیتی کالا به اروپا شد.
مسعود پزشکیان در نوبت سخنرانی خود در جلسه نخبگان، به لاریجانی گفت : چی بگم؟ ما دیگه خودمون هستیم (خنده حضار)هرچی بگیم داریم به خودمون می گیم.
سخنان شریف زاده نماینده صنایع استان در خصوص معافیت های مالیاتی و لزوم قطع اخذ مالیات بر ارزش افزوده با تشویق چندباره حضار مواجه گردید.
بعضی از میهمانان و حضار در جلسه از عدم دعوت از نخبگان فرهنگی و اجتماعی استان برای حضور در این نشست انتقاد داشتند. تیتر برنامه هم نشست فعالین اقتصادی و نخبگان استان با رییس مجلس بود. همچنین اکثر رسانه های مطرح استان دعوت نشده بودند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز