روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 51
  • بازدید دیروز: 1,235
  • کل بازدید ها: 831,936
آگاهی و مشارکت عمومی، پیش نیاز نجات دریاچه ارومیه

هاشمی بر ایفای نقش آحاد جامعه در برنامه احیا، به ویژه جوامع محلی ساکن در حوضه دریاچه تاکید کرد و گفت: کاهش کشت و تغییر الگوی کشت ضروری است در حالیکه در برخی مناطق شاهد کشت محصولات آب بر همچون چغندر هستیم.
هاشمی با اشاره به اینکه کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی به عنوان یکی از ماموریت های تدوین شده ستاد احیا، کاهش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب را به همراه خواهد داشت، بر ضرورت اصلاح پروانه های بهره برداری تاکید کرد.
وی قوانین موجود را در زمینه تخلفات مصرف آب بازدارنده نداست و گفت: به کسانی که قبلا به صورت غیرمجاز چاه حفر کرده اند، مجوز بهره برداری داده می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز از توسعه افقی کشاورزی به عنوان یک چالش در زمینه تحقق برنامه های احیای دریاچه نام برد و با بیان اینکه ما هم با توسعه افقی کشاورزی مخالفیم، گفت: ایجاد معیشت های جایگزین برای جوامع محلی نیازمند همراهی دستگاه های دیگر است.
مهری در عین حال گفت: حفظ تولید و حتی افزایش آن از طریق توسعه عمودی و بالا بردن بهره وری در واحد سطح مطابق با فناوری های روز ممکن است.
مهری با اشاره به اینکه توسعه آبیاری نوین از اولویت های بخش کشاورزی نه تنها در حوضه دریاچه ارومیه بلکه در تمامی حوضه های آبخیز است، اظهار کرد: مشکل اصلی در اجرای سامانه های نوین آبیاری تجمیع نبودن اراضی به ویژه اراضی باغی است.
قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز تخصیص نیافتن اعتبارات احیای دریاچه را از مشکلات اجرای طرح های تدوین شده دانست و گفت: طرح های مطالعاتی اجرا شده همچون اصلاح میان گذر دریاچه باید هر چه زودتر عملیاتی شوند وگرنه نوشدارو پس از مرگ سهراب خواهد بود.
** راهکارهای احیای دریاچه چیست؟
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در پاسخ به این سووال که چرا افزایش ورودی آب در بهبود وضعیت دریاچه نمود ندارد، گفت: این موضوع به این خاطر است که سالانه ۳ میلیارد مترمکعب آب دریاچه بخار می شود و برای اینکه وضعیت دریاچه بهتر شود باید بیش از این میزان تبخیر، آب وارد دریاچه شود.
هاشمی، انتظار احیای دریاچه در مدت کوتاه را نابجا دانست و گفت: یکی از راهکارهای اساسی در این ارتباط، منطقی کردن مصرف آّب است و میزان مصرف در بخش های مختلف باید بر اساس وضعیت کنونی تنظیم شود.
وی با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی زمان بر است، گفت: برنامه تعریف شده ۱۴۰۲ برای رسیدن به تراز اکولوژیک دریاچه شاید محقق نشود و نیازمند زمان بیشتری هستیم.
هاشمی نصب کنتورهای هوشمند را از دیگر کارهای انجام شده عنوان کرد و با اشاره به اینکه در ۷۰ درصد چاه های استان امکان اضافه برداشت وجود ندارد، گفت: اولویت نصب کنتور برای چاه هایی است که امکان اضافه برداشت وجود دارد.
وی اعلام کرد: با کنترل اضافه برداشت ها و پرکردن چاه ها از برداشت۷۷ میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است.
هاشمی از بهبود وضعیت منابع زیرزمینی استان خبر داد و گفت: در حالیکه در گذشته سالانه به طور میانگین با کاهش ۵۰ میلیون متر مکعبی منابع زیر زمینی مواجه بودیم، در اثر اقدامان انجام شده در مورد چاه ها در سال ۱۳۹۴ میزان کاهش این منابع به صفر رسید و سال گذشته ۴۰ میلیون متر مکعب به حجم سفره ها اضافه شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم بر مشارکت جوامع محلی تاکید و خاطرنشان کرد: طرح احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی با هماهنگی سازمان های مختلف و همکاری کشور ژاپن از سال ۱۳۹۳ اجرا می شود.
مهری با اشاره به هماهنگی مناسب در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی، گفت: این طرح از تجربه های موفق همکاری بین بخشی در ۲ استان شمالغرب کشور است.
مهری با بیان اینکه استفاده بهینه از منابع آب و خاک وابسته به اعتبار نیست، زبان مشترک بین مسوولان و جوامع محلی را ضرورت موفقیت در اجرای برنامه های احیای دریاچه دانست.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی همراهی اهالی منطقه در اجرای طرح های مقابله با فرسایش و ریزگردها را قابل توجه دانست و خاطرنشان کرد: ۱۵ هزار هکتار از اراضی مرتع منطقه در قرق مطلق است و اجازه چرای دام داده نمی شود.
به هر حال وضعیت دریاچه ارومیه نه تنها شرایط زیستی شمالغرب کشور را تهدید می کند، بلکه طوفان‌های گرد و غبار ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه می تواند تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری را تحت تاثیر قرار دهد و آنچه مسلم تا زمانی که کنار بنشینیم و انتظار داشته باشیم دست نامرئی دولت همه مشکلات را حل کند احیای دریاچه ارومیه در حد آرزو خواهد ماند.
طرح های نجات دریاچه ارومیه با روی کار آمدن دولت یازدهم در دستور کار دولت قرار گرفت و هدف گذاری آتی رسیدن سطح آب دریاچه به تراز اکولوژیک خود در سال ۱۴۰۲ است.
تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه یک هزار و ۲۷۴ متر و ۱۰ سانتیمتر است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز