روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 489
  • 1,575
  • 1,392,925
آیا دیابتی ها می توانند در ماه رمضان روزه بگیرند؟

متأسفانه چند سالی است که به دیابت مبتلا شده‌ام و برای کنترل قند خونم از دارو استفاده می کنم . با وجود اینکه دیگر با این بیماری کنار آمده ام اما روزه نگرفتن در ماه رمضان مرا بشدت ناراحت می کند. لطفاً مرا راهنمایی کنید که چگونه می توانم بدون آسیب دیدن روزه بگیرم؟
هیچ دستورالعمل کلی برای  روزه گرفتن بیماران دیابتی  در ماه رمضان وجود ندارد.
تک‌تک  بیماران دیابتی که قصد روزه گرفتن دارند باید با پزشک خود مشورت  کنند، تا پزشک متخصص با توجه به شدت و پیشرفت بیماری، آنها را برای روزه داری راهنمایی کند. به طور معمول بیماران دیابتیک به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه اول آن دسته از بیمارانی هستند که روند پیشرفت بیماری در آنها ناچیز است بطوری که می توانند با رعایت رژیم غذایی و استفاده از داروهایی مانند متفورمین بیماری خود را کنترل کنند و از عوارض این بیماری مانند مشکلات قلب و عروقی و چشمی در امان بمانند.
این گروه می توانند زیر نظر مستقیم پزشک دوز داروها و زمان استفاده از آنها را تنظیم کنند و روزه بگیرند.گروه دوم بیمارانی هستند که مانند گروه اول دچار مشکلات ناشی از بیماری خود نشده اند اما قرص های قوی تری استفاده می کنند این افراد هم باید حتماً در مورد تنظیم داروی خود با پزشک مشورت کنند و سپس روزه بگیرند.
چرا که هرگونه تغییر خودسرانه می تواند آنها را با مشکلات پیچیده و جبران ناپذیری مواجه کند. اما نکته مهم این است که این دو گروه اگر با تأیید پزشک روزه بگیرند باز هم باید به یاد داشته باشند با  مشاهده کوچکترین عارضه  در هر ساعتی از روز حتی در ساعات نزدیک به افطار باید روزه خود را افطار کنند.
دسته سوم نیز افرادی هستند که برای کنترل بیماری از انسولین استفاده می کنند  یا بیمارانی که به بیماری های  ناشی از دیابت دچار شده اند. این بیماران نباید به هیچ وجه روزه بگیرند.
فوق تخصص غدد/دکتر مجید رمضانی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز