روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
آیا «لینولئیک اسید» روغن‌های نباتی بر درمان آکنه موثر است؟

محققان ایرانی در تحقیقی به‌منظور بررسی رفع مشکل جوش غرور در زنان، پژوهشی را انجام داده و نقش نوعی اسید چرب موجود در روغن‌های نباتی را در این خصوص آزموده‌اند.
آکنه یا جوش غرور، معمولا با بلوغ شروع شده و اغلب در سن ۲۵ سالگی فروکش می‌­کند. سن شایع بیماری در خانم­‌ها ۱۴ تا ۱۶ سالگی بوده و ۴۵ درصد آن­ها این بیماری را تجربه می­‌کنند که ۱۱ درصد این بیماران، آکنه شدید و متوسط دارند.
محصول غدد چربی پوست ماده‌ای به نام «سبوم» یا چربی است که در انسان‌­ها ترکیبی از چربی­‌های پوستی مثل «اسکوالنواکس»، «استرهای کلسترول»، « تری گلیسیریدها» و کلسترول آزاد است.
افزایش تولید سبوم، پیش‌نیاز ایجاد آکنه است و در دوران بلوغ، افزایش حجم سبوم ترشحی باعث کاهش میزان «اسید لینولئیک» که یک نوع اسید چرب است، می‌شود.
در پوست بیماران مبتلابه آکنه، میزان اسید لینولئیک به‌طور چشم­گیری کمتر از حد نرمال است و این امر موجب اختلال در عملکرد آنزیم‌­های آنتی‌اکسیدان شده و منجر به افزایش التهاب و ایجاد آکنه می‌شود.
لذا احتمالا تجویز مشتقات لینولئیک اسید می­‌تواند در درمان آکنه مفید واقع شود. یکی از مشتقات لینولئیک اسید، «لینولئیک اسید کونژوگه» است.
در همین رابطه، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به بررسی اثربخشی احتمالی مکمل اسید لینولئیک کونژوگه در درمان آکنه متوسط زنان پرداخته‌اند.
در این پژوهش، گروهی از خانم­‌های مبتلابه آکنه متوسط، تحت درمان دارویی با «کپسول دارونما که هیچ اثر دارویی ندارد» و گروه دیگر تحت درمان با «کپسول اسید لینولئیک کونژوگه» قرار گرفتند.
ازآنجایی‌که نوع تغذیه و رژیم غذایی بر میزان لینولئیک اسید کونژوگه دریافتی فرد تأثیر می‌­گذارد، فرم ثبت اطلاعات خوراک ۲۴ ساعته نیز در اختیار بیمار قرار می­‌گرفت تا در طول دوره درمان، رژیم غذائی و میزان دریافت لینولئیک اسیدکونژوگه کنترل شود که پس از ۳۰ روز نیز تعداد ضایعات شمرده شد.
نتایج این پژوهش نشان داد که هرچند بین میانگین سنی و میزان کالری دریافتی بیماران، تفاوتی وجود نداشت، اما کپسول دارونما و کپسول اسید لینولئیک کونژوگه در درمان بیماری مثل یکدیگر عمل کردند.
به اعتقاد محققان اگر طول مدت درمان با کپسول اسید لینولئیک کونژوگه اضافه شود و این کپسول در دوره طولانی‌تری برای بیماران مورداستفاده قرار گیرد، می‌تواند تأثیرات دارویی خود را بهتر نشان دهد.نتایج این پژوهش که می‌­تواند کمکی به روند درمان آکنه با انجام آزمایش‌های بالینی باشد، در مجله «دانشگاه علوم پزشکی اردبیل» به چاپ رسیده است.
بر اساس این گزارش، لینولئیک اسید به­‌صورت طبیعی در چربی شیر و فرآورده­‌های لبنی مانند ماست، کره و پنیر یافت می‌­شود و به خانواده اسیدهای چرب امگا ۶ تعلق دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز