آیا مدیران بازنشسته شاغل در تحویل پست‌های خود پیشقدم می‌شوند

اولتیماتوم ۱۰ روزه مشمول مدیران بازنشسته رئیس سازمان بازرسی کشور به پایان می‌رسد امیدواریم مدیران بازنشسته استان ما خود در این امر پیش قدم شده و با تسویه و تحویل این پست‌ها جای را برای ورود مدیران تازه نفس و پر انرژی آماده باز کنند.
ناصر سراج گفته بود : اولتیماتوم ۱۰ روزه ما در خصوص ترک پست بازنشستگان به کارگرفته شده در دستگاه‌ها مشمول مدیران باشگاه‌های دولتی هم می‌شود.
وی در خصوص حضور مدیران بازنشسته بر مسند کار در دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با توجه به تصویب استفساریه قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفته بود: در هرجایی که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می‌شود این قانون قابلیت اجرا دارد.
سراج افزود: مدیران بازنشسته در هر نهاد، سازمان و باشگاه دولتی باید بر اساس اولتیماتوم ۱۰ روزه سازمان بازرسی کل کشور ترک پست کنند در غیر این صورت با آن‌ها برخورد قانونی می‌شود.
پس از تصویب استفساریه قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، ناصر سراج اعلام کرد که بخشی از بازنشستگانی که در دستگاه‌ها به‌کارگیری شده‌اند، باید طبق قانون ترک پست کنند.
وی افزود: امیدوارم از ۲۰ آبان که دو هفته بعد از درج این تفسیر در روزنامه رسمی کشور است، هم مسئولان و هم خود بازنشستگان رعایت کرده و با سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه قضایی در انجام تکلیف قانونی خود همکاری کنند. چراکه در غیر این صورت هم مجازات دارد و هم برگشت وجوه دریافتی را شامل می‌شود و هم برای کسانی که از بازنشستگان استفاده کنند، انفصال‌ از خدمت را به دنبال دارد.
به دنبال این خبر تنها استانداری که بطور جدی کمر همت بسته است تا این قانون را اجرا کند استاندار آذربایجان‌غربی بود و با مدیران بازنشسته بکار گرفته شده اتمام حجت کرد.
محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان‌غربی گفت: بر اساس قانون تا ۲۰ آبان ماه، تمام نیروهای بازنشسته‌ای که بکار گرفته شده‌اند باید تسویه شوند.
به گفته کارشناسان حوزه اشتغال و بازار کار ۵۰ درصد بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که این موضوع به گفته وزیر کار بحران جدی در حوزه اشتغال است.
افزایش میزان بیکاری فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مختلف صرف‌نظر از ابعاد و پیامدهای اجتماعی آن تا حد زیادی اقتصاد کشور را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
از طرف دیگر بررسی آمارهای بیکاری از سال ۸۴ تاکنون بیان می‌کند که نرخ بیکاری جوانان در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ به جز سال ۸۶، روندی افزایشی داشته که اعلام خطری برای مسوولان و تصمیم‌گیران درباره وضعیت اشتغال جوانان است که باید درباره ارتقای سطح مهارت نیروی متقاضی کار، سیاست‌های اثربخشی اتخاذ شود. در این میان بخش اعظمی از بیکاران مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.
سهم استان ما نیز از این آمار،خوشایند نیست. طبق اعلام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌ شرقی تعداد بیکاران استان ۱۴۴ هزار نفر می باشد که چه بسا قشر اعظم آنرا تحصیلکرده ها تشکیل می‌دهند.
با توجه به واقعیت‌های موجود، این سوال را می توان مطرح کرد پس چه زمانی از چنین پتانسیل قوی و فعال جامعه استفاده خواهدشد؟ قشر تحصیلکرده جامعه با هزاران امید تحصیلات خود را به پایان می رسانند و انتظار دارند آینده شغلی‌شان تضمین شود، اما در چند سال اخیر با بکارگیری مجدد بازنشستگان در بخش‌های مدیریتی هر روز شانس تحصیلکرده‌های جوان کمتر می‌شود.
با این اقدام استانداری آذربایجان‌غربی انتظار می‌رود که چنین تصمیمات اساسی در استان ما نیز انجام گیرد و کور سوی امیدی در دل جوانان تحصیلکرده روشن گردد.
همه ما می‌دانیم که استان ما دارای جوانانی متعهد، با ایمان و با معلومات است،که اگر به آنها فرصت داده شود چه بسا قدم‌های محکمی را در پست‌های مدیریتی بردارند.
با سپردن سمت‌های مدیریتی به قشر جوان، جامعه بسوی پویایی پیش می‌رود. این پتانسیل فعال جامعه اگر بکار گرفته نشوند روز به روز دچار افسردگی و رخوت خواهند رفت.
تجربه نزدیک به چهل دهه بعد از، انقلاب نشان داده است هر وقت به نیروی جوان جامعه میدان داده شده است نتایج فوق العاده‌ای بدست آمده، از حضور جوانان در تظاهرات علیه رژیم پهلوی در جریان پیروزی انقلاب گرفته تا هشت سال دفاع مقدس و سال‌های سازندگی و همچنین بالندگی کشورمان در حوزه‌های علمی و فناوری مرهون جوانان متعهد کشورمان بوده است.
امید می‌رود که مدیران بازنشسته استان ما خود در این امر پیش قدم شده و با تسویه و تحویل این پست‌ها جای را برای ورود مدیران تازه نفس و پر انرژی آماده باز کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از