روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 749
  • 1,336,660
ائله مملکت بئله اولار

منصوریاین جمله ، بخشی از صحبتهای امام جمعه شهرستان … آذربایجان شرقی بود. وی که در خصوص اوضاع مملکت سخنرانی میکرد ، نقبی به دوران طاغوت میزند و می گوید مردم باید قدردان نعمات باشند . مملکت داری همین است. مردم باید شکرگذار باشند چرا که اغلب مردم در جیب بچه هایشان گوشی های چند میلیونی دارند . وضع همه خوب است ماشاء الله!
هنوز گیج و مبهوت این فرمایشات نغز ایشان بودم که امام جمعه محترم اصفهان تیر خلاص را بر ذهن خسته و ملولمان زد و اینچنین مطرح کرد : شرایط موجود بیش از همه تقصیر مردم است که با رفتارهای غیردینی خود وضع را به اینجا رسانده اند. منظور ایشان تقلای مردم برای خرید از فروشگاه هاست که دلیل گرانی اجناس عنوان میشود.
نه در مقام پاسخگوئی به این عزیزان هستم، نه در مقام تحلیل چگونگی بروز شرایط موجود .تنها به ذکر یک نکته و یک تمنای عاجزانه از این بزرگواران بسنده می کنم.
صائب تبریزی شاعر قرن دهم گفته است : چون وانمیکنی گرهی خود گره مشو
ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست.
حضرات محترم . اگر مشاهده میکنید مردم برای خرید ملزومات زنده ماندن خود یعنی شیر و مرغ و تخم مرغ و .. در فروشگاه ها صف بسته اند خیال نکنید اشکال کار در مردم است .مسلما این ها بخش کوچکی از مردم هستند و هرچند رفتار این هموطنان نیز به لحاظ اخلاقی شاید قابل دفاع نباشد اما منطق اقتصادی و زندگی آن را توجیه پذیر میکند. اشکال کار در واکنش های مردم نیست اشکال کار در بحران اعتمادی است که مسئولین عزیز با عملکرد خود خلق کرده اند و این مساله ربطی به مردم ندارد.
برای استناد منطقی میتوان به کلیپی که این روزها در تلگرام دست به دست میچرخد و مردم فرانسه را در صف های طولانی برای خرید اجناس تخفیف خورده نوتلا نشان میدهد اشاره نمود.
در فرانسه قحطی وجود ندارد و همه چیز عادی است و البته این خاصیت مصرف کننده است که همیشه دنبال جنس رقابتی است و از این بابت مذمتی بر رفتار او مترتب نیست. حال با این مثال میتوان رفتار عادی مردم را تبیین کرد. درآمد بسیاری از مردم افزایش نیافته و آنها مطمئنند که در مقطع زمانی کوتاه درآمدشان افزایشی نخواهد داشت. از طرف دیگر خبر گران شدن لحظه ای دلار و طلا و اجناس عادی مانند گوجه فرنگی ورب و سیب زمینی و .. مصرف کننده را به این باور میرساند که در چرخه افزایش نرخ اجناس قرار گرفته و پول امروزی او برای خرید اجناس مورد نیازش در فردا،کافی نخواهد بود. امروز میخرند چون فردا اطمینانی به قدرت خرید جیب شان ندارند. بجای مذمت نقش مردم در گران شدن کالا بهتر است ساز و کار مشخصی برای عرضه به وفور اجناس مورد نیاز مردم اتخاذ گردد .
طرح اتهام و سرزنش بیش از اندازه آنها، نه تنها رفتار آنها را اصلاح نخواهد کرد بلکه در شرایط بی اعتمادی فعلی، آنها را به رفتارهای واکنشی مخربی وا خواهد داشت.
بنابراین از سروران گرامی عاجزانه تقاضا میکنیم لطفا چند روزی سر به سر این مردم خسته نگذارید و به قول صائب چون وانمیکنی گرهی خود گره مشو.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز