روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 273
  • 778
  • 1,125,623
ابتلای سالانه ۲۰۰ ایرانی به سرطان کبد

رییس شبکه هپاتیت ایران ضمن تشریح عوامل ابتلا به سرطان کبد و راه‌های پیشگیری از آن گفت: پیش‌بینی می‌شود سالانه ٢٠٠ نفر در کشور به سرطان کبد مبتلا می‌شوند و این بیماری جزو شش سرطان شایع در مردان است.
دکتر سید موید علویان درباره اهمیت کنترل سرطان کبد گفت: سرطان کبد در دنیا باید کنترل شود؛ منظور از کنترل سرطان کبد، کنترل عوامل ابتلا به سرطان کبد است.
علویان با بیان اینکه از مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان کبد، نارسایی کبد است، گفت: نارسایی کبد نیز علل زیادی از قبیل هپاتیت بی، هپاتیت سی، چاقی، مصرف الکل و کم تحرکی دارد.
این عوامل زمینه‌ساز سرطان کبد می‌شوند.
وی افزود: یکی از اقدامات مهم، آموزش راه‌های پیشگیری، عوامل خطر و کنترل بیماری سرطان کبد است. همچنین سرطان کبد جزو شش سرطان شایع در مردان است.
علویان درباره راه‌های تشخیص سرطان کبد گفت: تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و سونوگرافی است.
اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، قابل کنترل و درمان است.
وی درباره اقدامات پیشگیری از سرطان کبد گفت: یکی از اهداف ما برای پیشگیری از سرطان کبد، ریشه‌کنی هپاتیت سی و کنترل هپاتیت بی با داروهای خوراکی است. همچنین به افراد توصیه می‌کنیم که از استعمال دخانیات، مصرف الکل، چاقی و اضافه وزن، مصرف آجیل مانده (در جای سرد و نمناک موجب تولید سمی می‌شود که عامل بروز سرطان کبد است) و غذاهای مانده بپرهیزند.
وی با بیان اینکه آمار دقیقی از سرطان کبد نداریم، افزود: در حال حاضر بنا بر برآوردهای آماری پیش بینی می‌شود که حدود ٢٠٠ نفر در سال مبتلا به سرطان کبد می‌شوند. این در حالیست که اگر هپاتیت بی و سی در کشور کنترل نشوند، امکان افزایش این آمار نیز بالا می‌رود.
رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: باید توجه داشته باشیم که منظور از سرطان کبد و آنچه درباره آن گفته شد، سرطان اولیه کبد است.
منشأ سرطان کبد اولیه از خود کبد است. در عین حال ممکن است سرطان‌هایی مانند روده، سینه، معده و ریه منجر به درگیری کبد شوند و سرطان ثانویه کبد در فرد بروز کند.
وی افزود: سرطان اولیه کبد عموما بی‌علامت است، افرادی که دارای بیماری‌های مزمن کبدی هستند باید تحت کنترل باشند تا بروز این بیماری در آن‌ها تشخیص داده شود.
علویان با بیان اینکه کبد چرب نیز در حالت شدید خود می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به سرطان کبد نیز باشد، گفت: اما جای نگرانی برای افرادی که کبد چرب دارند، نیست؛ چرا که ۴٠ درصد از ایرانیان مبتلا به کبد چرب هستند و سرطان کبد نمی‌گیرند.
افرادی که کبد چرب دارند، این بیماری را کنترل نمی‌کنند، چاق هستند و الکل مصرف می‌کنند موجب آسیب شدید کبد خود می‌شوند که در این حالت امکان بروز سرطان کبد افزایش می‌یابد.
وی در پایان در توصیه به افرادی که کبد چرب دارند، گفت: برای کنترل بیماری کبد چرب، توصیه ما تغییر شیوه زندگی است.
افراد مبتلا باید از مصرف الکل، استعمال دخانیات، مصرف مواد قندی و شکر و چربی‌های اشباع شده پرهیز کنند و سبزیجات، میوه‌ها، غذاهای دریایی مصرف کنند و ورزش و تحرک بدنی داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز