روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 276
  • 1,066
  • 1,388,344
ابتلای سالانه ۹۲هزار ایرانی به سرطان

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: افزایش امید به زندگی، عوامل محیطی و تغییر سبک زندگی سه عامل افزایش سرطان در کشورند.
دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت ، درباره وضعیت بیماری‌های غیرواگیر در جهان گفت: چهار بیماری غیرواگیر شامل بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت تهدید کننده زندگی انسان محسوب می‌شوند.
وی در ادامه افزود: این چهار بیماری بزرگ‌ترین عامل مرگ انسان در جهان هستند؛ بطوریکه ۶۸ درصد یا ۳۸ میلیون از ۵۶ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۲ را از کل مرگ‌های غیرواگیر پیش از موعد در جهان، تشکیل می دهند که از کل این مرگ ها، ۲۷ درصد به سرطان مرتبط است.
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص میزان بروز سالیانه سرطان در جهان گفت: این میزان از ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ رسیده است و تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید.
حریرچی در تشریح بروز سرطان در ایران گفت: در ایران سالیانه بیش از ۹۲ هزار نفر دچار سرطان می‌شوند که سرطان‌های با بیشترین بروز در مردان شامل پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان شامل پستان، پوست، روده بزرگ، معده و لوکمی است. سرطان‌های با بیشترین بروز در هر دو جنس نیز عبارتند از پوست، پستان، معده، روده بزرگ و مثانه.
سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص چرایی افزایش بروز سرطان در ایران گفت: سه دلیل عمده این افزایش شامل افزایش امید به زندگی و تعداد سالمندان، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی به شمار می‌روند.
وی افزود: هزینه مستقیم و غیر مستقیم سرطان حدود ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان در سال است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به درمان است. هزینه دارودرمانی سرطان در ایران حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که معادل ۱۵% کل هزینه های داروی کشور که بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان است، خواهد شد.
به گفته حریرچی، از کل هزینه دارودرمانی سرطان در ایران، ۸۳% یا حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان توسط دولت پرداخت می‌شود که ۶۳% سهم بیمه و۲۰% سهم یارانه وزارت بهداشت است که با سرمایه‌گذاری در زمینه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان سرطان، می‌توان حدود ۱۲۰۰ میلیلارد تومان در سال ذخیره کرد.
وی درخصوص چالش‌های تشخیص و درمان سرطان اذعان کرد: محدودیت دسترسی به امکانات و تجهیزات، از دست رفتن زمان، تصمیم گیری‌های بالینی جدا از هم، عدم توزیع عادلانه امکانات در کشور و سرمایه‌گذاری قابل توجه در خصوص داروهای شیمی درمانی و سهم کم جراحی و رادیوتراپی مهم‌ترین این چالش‌هاست.
هم چنین در ادامه دکتر فودازی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: میزان شیوع سرطان در ایران نسبت به نُرم کشورهای غربی کمتر بوده اما سرعت افزایش سرطان در کشورمان تقریبا جزو کشورهای اول دنیاست.
دکتر فودازی گفت: سرطان‌های دستگاه گوارش یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور ما هستند. واقعیت این است که ما تغذیه خوبی نداریم و فست‌فود به راحتی تبلیغ می‌شود اما می‌دانیم که فست‌فودها آغشته به نیتروزامین‌ها هستند که یکی از عوامل شناخته شده ابتلا به سرطان معده هستند. موادی که در نمک فراوان طبخ شده باشند یا محتوی روغن فراوان باشند، عامل ایجاد سرطان هستند.
وی گفت : درمان سرطان در کشور ما باید به درستی انجام شود و شاید نیاز به بازنگری در پولی که در این راستا هزینه می‌شود، وجود دارد. تا صحبت از سرطان می‌شود، همه یاد شیمی‌درمانی می‌افتند ولی این تمام کار نیست. سرطان نیاز به درمان جراحی یا رادیوتراپی یا شیمی‌درمانی دارد. در بسیاری از موارد، درمان اصلی سرطان به کمک جراحی و پرتودرمانی است. نباید خیلی به داروهای شیمی‌درمانی دل ببندیم که با هزینه‌های گزاف وارد می‌شوند و نتیجه خیلی مشخصی ندارند و در عین حال، بار اقتصادی زیادی ایجاد می‌کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز