روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 45
  • 1,073
  • 1,394,411
ابتکار: زنان نقش راهبری در حفظ محیط زیست دارند

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه زنان نقش راهبری در حفظ محیط زیست دارند، تصریح کرد: کنترل منابع آب، انرژی و به طور کلی تمام منابع مصرفی توسط زنان در خانواده انجام می شود.
معصومه ابتکار به مناسبت هفته محیط زیست افزود: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که تغییر اقلیم این وضعیت را تشدید می کند، بنابراین حفظ منابع از جمله منابع آب بسیار مهم است.
وی با بیان این که مردان نیز در راستای حفظ محیط زیست نقش دارند گفت: اما از آنجا که زنان قلب خانواده به حساب می آیند تاثیر بیشتری خواهند داشت.
ابتکار تاکید کرد: نقش زنان در حفظ محیط زیست در شهر و روستا هیچ تفاوتی ندارد، امروزه در حاشیه دریاچه ارومیه با همکاری زنان روستایی در حال تغییر الگوی کشت و کاهش مصرف آب و معیشت جایگزین هستیم.
وی اظهار کرد: زنان می توانند هم به اقتصاد خانواده کمک کنند و هم در حفظ محیط زیست و حفظ داشته ها نقش داشته باشند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید امروزه فشار را از روی منابع آبی برداریم و به طور کلی یکی از راه های نجات دریاچه ارومیه کاهش مصرف آب و اصلاح الگوی آبیاری است، البته تمام ایران باید از این الگو تبعیت کنند و زنان چه در شهرها و چه روستاها نقش مهمی در این زمینه دارند.
*** منابع را هدر ندهیم
وی افزود: ایران کشوری است که از منابع نفتی و گازی فراوانی برخوردار است، اما به علت مصرف بی رویه و نادرست در حال از دست دادن بخش زیادی از آن هستیم البته قسمتی از آن به یارانه ای بودن انرژی بر می گردد زیرا به همین دلیل هیچ وقت قیمت انرژی در کشور واقعی نبوده است.
له گفته ابتکار، بنابراین در حال هدر دادن منابع خود هستیم که نتیجه آن انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا است؛ زنان در این میان و در راستای اصلاح الگوی مصرف نقش موثری دارند.
معاون رییس جمهوری افزود: هوشمند سازی موتورخانه های منازل و تنظیم دمای خانه ها در زمستان بسیار مهم است، در کشور در فصل سرد زمستان شاهد تنظیم دمای منازل در حدود ۲۴ تا ۲۵ درجه هستیم که در این وضعیت، اهالی خانه از البسه تابستانی استفاده می کنند، در حالی که در هیچ جای دنیا اینطور نیست، این رفتاری است که به ضرر محیط زیست تمام می شود و زنان در کاهش آن نقش مهمی دارند.
*** هدر رفت یک سوم غذای تولید شده
وی در ادامه به هدر رفت مواد غذایی اشاره کرد و گفت: بر اساس امار جهانی یک سوم غذای تولید شده از مزرعه تا سفره هدر می رود در حالی که برای این میزان غذا ۲۷/۵ میلیارد متر مکعب آب مصرف شده است، بنابراین در این روند غذا هدر می رود، منابع آبی تلف می شود و پسماند نیز تولید می شود بنابراین یک معادله باخت- باخت- باخت است.
ابتکار تاکید کرد: در این میان زنان می توانند مانع این میزان هدر رفت غذا شوند؛ این موارد در تعالیم دینی و فرهنگی ما نیز آمده اما در نقطه ای در میان راه آنها را از دست داده ایم، امروزه دنیا روی این تعالیم تاکید دارد و پویش های جهانی برای جلوگیری از اسراف غذا شکل گرفته است.
وی درباره نقش آفرینی زنان ایرانی در شکل گیری تشکل های محیط زیستی، آنها را بسیار الهام بخش دانست و توضیح داد: به طور کلی نقش مادری، تربیت فرزند و قدرتی که مادر برای تاثیرگذاری روی فرزند و خانواده دارد، تاثیر زیادی در شکل گیری فرهنگ محیط زیستی در خانواده خواهد داشت، اگر این تاثیر به بعد اجتماعی تبدیل شود و بر رفتارهای نادرست تاثیر بگذارد بسیاری از مشکلات محیط زیستی برطرف خواهد شد.
*** از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنیم
ابتکار در پاسخ به این که شخص وی چه رفتار محیط زیستی در منزل دارد، گفت: سعی می کنم تفکیک زباله از مبدا صورت گیرد و از کیسه های پلاستیکی استفاده نمی کنم.
وی با اشاره به طرح ممنوعیت کیسه های پلاستیکی در کشور گفت: آیین نامه ای برای کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در دولت مطرح شده است که امیدواریم به زودی مصوب و اجرایی شود.
*** ایجاد مدارس طبیعت راهی برای کاهش فاصله با طبیعت
وی گفت: امروزه یکی از آفت های محیط زیست توسعه شهرنشینی است که فاصله بین انسان ها به ویژه کودکان را با طبیعت زیاد می کند که سازمان محیط زیست برای حل این مشکل با همکاری بخش خصوصی اقدام به ایجاد مدارس طبعیت کرده است،
وی افزود: اکنون ۴۶ مدرسه طبیعت در کشور وجود دارد که کودکان در آنها ساعت ها به طور مستقیم با خاک و گیاه و به طور کلی طبیعت سرو کار دارند و این مساله موجب کاهش فاصله با طبیعت و بازگرداندن نشاط به آنها می شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: آموزش در این مدارس بازی محور است و کودکان با بازی کردن با مفاهیم محیط زیست و اهمیت حفاظت از آن آشنا می شوند./ایرنا

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز