روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 243
  • 351
  • 1,279,776
ابداع خط رسمی فنی فارسی از واجبات است

مسعود خیام از مغفول ماندن «دستور خط فنی فارسی» از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی انتقاد کرد.
این نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، به انتشار چاپ سیزدهم کتاب «دستور خط فارسی» مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی اشاره کرده و نوشته است: کتاب «دستور خط فارسی» مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را که سال ۱۳۹۴ منتشر شده خواندم. پدیدآورندگان کتاب، بزرگانی چون علی‌اشرف صادقی، احمد سمیعی، محمدرضا باطنی، علی‌محمد حق‌شناس، اسماعیل سعادت، نصرالله پورجوادی، ابوالحسن نجفی و مانند آن بوده‌اند که در نهایت زیر نظر آقای حداد عادل کار را به تصویب نهایی می‌رسانند و منتشر می‌کنند.
کتاب را هیجان‌زده گرفتم و با علاقه تا انتها خواندم. کتاب خوب و زحمت‌کشیده‌ای است و به بسیاری از ریزه‌کاری‌های موضوع مورد بحث خود اشراف دارد. البته به هیچ عنوان کامل نیست و ادعای کمال هم ندارد و خود پدیدآورندگان به بسیاری از نواقص آن اشاره کرده‌اند.
اما من هرچه گشتم تا حل مشکل خود را در این کتاب بیابم، یا الاقل اشاره‌ای به آن را ببینم، چیزی نیافتم و ندیدم و محروم ماندم. مشکل من و تمامی اهل علوم دقیقه این است که «دستور خط فارسی» چگونه با ریاضیات همخوان می‌شود؟ گزاره‌های چپ‌نویس منطق ریاضی چگونه در این دستور می‌گنجد؟ آیا به عهده فرهنگستان نیست «دستور خط فنی فارسی» را تدوین کند؟ ابداع خط رسمی فنی فارسی از واجبات اصلی است. اگر فرهنگستان چاره‌ای نکند آیا اجباری که اهل علم در کشورهای عربی را به کنار گذاشتن زبان عربی در متون علمی و پناه بردن به زبان انگلیسی کشانده، ما را نیز به کنار گذاشتن زبان فارسی در دوایر علمی نخواهد کشاند؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز