روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 316
  • 659
  • 1,437,877
اتاق بازرگانی و نگاه سوم

استان آذربایجان شرقی یکی از موفق ترین استان ها در حوزه بازرگانی ، صنعت و معدن و کشاورزی است ، بنابراین نمایندگی طیف وسیعی از فعالین اقتصادی در چارچوبی بنام اتاق بازرگانی تبریز که به پارلمان بخش خصوصی نیز معروف است ، از اهمیت بسزایی برخوردار است .
از بدو تاسیس اتاق در ایران، دو دیدگاه متفاوت در دو مقطع زمانی بر این پارلمان حاکم بوده است .
اولین نگاه که اتفاقا رسالت اتاق را هم شکل می داد تا چند سال قبل از انقلاب اسلامی تداوم داشت. در این دیدگاه اتاق به مثابه یک ابزار دفاعی است در برابر قدرت رسمی کشور، تا از آسیب های احتمالی ناشی از آن اجتناب کند . یا اینکه نهایتا در تنظیم مقررات به نفع بخش خصوصی وارد عمل می شد و یک نقش مشاورتی ایفا می نمود.
دیدگاه دوم که تاحدودی هم در تطابق با بخشی از الگوهای جهانی نیز به پیش رفته است، اتاق را به ابزاری برای چانه زنی در باب دولت تبدیل نموده است تا هرچه بیشتر می تواند از منابع دولتی به نفع بخش خصوصی استفاده نماید. در این نگاه ، اتاق قویا بدنبال تاثیرگذاری بر بازتوزیع منابع پرقدرت مالی دولت است . سوق دادن منابعی اعم از نوعی شبه رانت ها و یا تسهیلات ارزان قیمت دولتی و..
این دو دیدگاه هنوز هم رگه های قدرتمندی در اتاق های کشور دارند. اما به نظر میرسد وقت آن است دیدگاه سومی هم در اتاق های ایران بخصوص در اتاق تبریز به عنوان پیشرو اتاق های کشور طرح گردد.
دیدگاه سوم مبتنی است بر الگوهای فراگیر توام ارتباط با بخش خصوصی و حاکمیت.
اما در این ارتباط فراگیر عنصر اصلی بایستی جامعیت در طرح مطالبات اقشار گوناگون صنعتی و بازرگانی و معدن و کشاورزی باشد. یعنی اتاق بتواند اعم مطالبات اعضا را جمع بندی کند بطوریکه خیر اکثریت قاطع اعضا در آن رعایت شده باشد. عنصر دوم این دیدگاه، لزوما چانه زنی اتاق برای تحقق حکمرانی خوب است.
اتاق باید پیشرو و پیشگام سوق دادن دولت به خروج از عرصه اقتصاد باشد . اتاق ها میتوانند این انگاره را در جامعه نهادینه نمایند که حضور دولت و یا صدها نهاد شبه دولتی و ..در اقتصاد چیزی جز فساد ورانت و تباهی ندارد و نخواهد داشت.
حکمرانی خوب البته مولفه های متعددی دارد اما یکی از شروط مهم بقا و تداوم آن خروج حداکثری دولت از فرآیندهای اقتصادی است.
اتاق بازرگانی تبریز در دور آتی خود به شرط ورود اعضای فهیم، توسعه گرا و علم دوست ، بیشترین تلاش خود را در این راستا به کار گیرد تا بعنوان پیشرو نسل سوم اتاق های کشور طرح گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز