روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 763
  • 721
  • 1,335,685
اجتماعی

چرایی مصرف «الکل» بین جوانان و نوجوانان

یک متخصص اعصاب و روان کشور تاکید کرد: اگر آگاهی اقشار جامعه نسبت به اعتیاد و عوارض آن افزایش یابد و افراد بدانند که مواد مخدر چه خطراتی دارد، قطعا در کاهش و جلوگیری از اعتیاد موثر خواهد بود.
دکتر مصطفی حمدیه با بیان اینکه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بی‌شک از راه‌های موثر و نتیجه‌بخش در این عرصه می‌باشد، گفت: اینکه آگاهی همه اقشار جامعه نسبت به این اعتیاد و عوارض آن بالا برود و افراد جامعه بدانند که مواد مخدر چه خطراتی دارد و هشدارها را جدی بگیرند قطعا در کاهش و جلوگیری از اعتیاد موثر خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به نتایج یک تحقیق با موضوع مصرف موادمخدر و الکل در بین جوانان گفت: این تحقیق در میان ۸۰۰۰ دختر و پسر تهرانی در رده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال تهرانی صورت گرفت و پرسشنامه‌ها نیز در اماکن مختلف همچون ورزشگاه‌ها، دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها دانشجویی که جمعیت آماری حضور داشتند به صورت تصادفی توزیع شد و آنان به سوالات پاسخ دادند.
این متخصص اعصاب و روان کشور بیان کرد: نتایج تحقیق بسیار نگران کننده بود مثلا مصرف الکل در بین جوانان و نوجوانان ۱۸ درصد بود و ۴ درصد آنان به الکل وابستگی داشتند، همچنین میزان مصرف سیگار، حشیش و مواد محرک مخدر در بین آنان دارای درصد بالایی بود.
حمدیه با بیان اینکه متأسفانه افراد فکر می‌کنند با استفاده یک بار از مواد مخدر و محرک مشکلی پیش نمی‌آید، گفت: حتی استفاده یک بار از این مواد باعث به خطر افتادن عمر فرد می‌شود.
وی با بیان اینکه رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر طی این سال‌ها باعث شده اطلاع‌رسانی‌ها در این حوزه بیشتر شود،‌ تاکید کرد: رسانه‌های جمعی همچون صدا و سیما، مجلات، روزنامه‌ها و فضاهای آموزشی دانشگاه ها هر چه بیشتر نسبت به این قضیه جدی تر شوند نتایج بهتری را شاهد خواهیم بود.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، این متخصص اعصاب و روان کشور تاکید کرد: جوانان ما اکثراً مشکل جرات دارند و توانایی “نه” گفتن را مخصوصاً در گروه همسالان و دوستان خود ندارند و غالبا به خاطر این نگفتن “ نه “ رفتارهای منفعاله‌ای از خود نشان می‌دهند.
حمدیه گفت: اکثر معتادان به خاطر نداشتن اعتماد به نفس و جرات “نه” گفتن به اعتیاد روی آورده‌اند، لذا باید با آموزش توانایی “ نه “ گفتن را در مخاطره با آسیب‌ها در جوانان تقویت کرد.

روزانه ۱/۵ تُن مواد در تهران دود می‌شود !

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران، آمار معتادان تهرانی را اعلام کرد و جزئیاتی از مصرف روزانه معتادان پایتخت ارائه داد.
محمدعلی اسدی با اشاره به تعداد معتادان تهران اظهار داشت: بر اساس شیوع شناسی جدیدی که انجام شده است، از میان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد سراسر کشور، جمعیت معتادان در استان تهران، حدود ٢ الی ٣ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در خصوص میزان مواد مخدر مصرفی توسط معتادان تهران نیز گفت: گرچه آمار دقیقی در خصوص میزان مصرف معتادان در استان تهران در دست نیست ولی به صورت میانگین اگر مصرف روزانه هر معتاد را یک تا ۲ گرم محاسبه کنیم، مصرف روزانه معتادان تهران مشخص می‌شود.
به گزارش خبرنگاران و بر اساس اعلام دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران، جمعیت معتادان تهران بین ۵۶۰ هزار تا ۸۴۰ هزار نفر است و این در حالی است که با استناد به گفته وی در خصوص میزان مصرف میانگین معتادان، روزانه بین یک تا ۱/۵ تن مواد مخدر در تهران دود می‌شود.

 سالمندی چالش بزرگ پیش روی کشور است

پژوهشگر اجتماعی گفت: مساله سالمندی و به تبع آن صندوق های بازنشستگی، یکی از چالش های بسیار بزرگ پیش روی کشور است؛ به طوریکه تا سال ۱۳۹۹ باید یک سوم درآمد دولت صرف حقوق بازنشستگان شود که این یعنی، پس انداز دولت به صفر می رسد.
به گزارش صندوق بازنشستگی کشوری، آرش نصر اصفهانی با بیان اینکه سازمان جهانی کار روی ثبات و انسجام صندوق های بازنشستگی در کنار توزیع درآمد تاکید دارد، افزود: در این رویکرد، با انسجام لازم از تعارضات اجتماعی و نابرابری جلوگیری شده و بازنشستگی به یک مساله جمعی تبدیل می شود. همه کشورها به خاطر تغییر جمعیت در نظام بازنشستگی با بحران مواجه اند و راهکار بانک جهانی حرکت به سوی بیمه های خصوصی و مدل های چندلایه بازنشستگی در کنار حمایت دولت است.
نصر اصفهانی با تاکید بر سالمندی فعال به عنوان یک دوره از زندگی، بیان داشت: باید به سیاست های فراگیر در زمینه اشتغال، آموزش و نگه داری بلند مدت بازنشستگان در فعالیت های داوطلبانه توجه شود تا با سالمندی فعال شاهد سلامت و مشارکت اجتماعی آنان در جامعه باشیم.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست، گفت: دانشگاه و رسانه باید با هم افزایی مطلوب، به کمک صندوق های بازنشستگی برای سیاست گذاری و برنامه ریزی در حوزه سالمندی و بازنشستگی بیایند.
در ادامه حامد شمس کارشناس و مدیر روبط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری، وضع و اجرای ۲۸ قانون و مقررات بازنشستگی بدون در نظرگرفتن بار مالی آن‏ها، عدم حکمرانی خوب، خودداری از انجام اصلاحات در نظام بازنشستگی و پرداخت نشدن دیون دولت را ازمهمترین مشکلات پیش روی صندوق های بازنشستگی عنوان کرد.
وی گفت: برنامه ریزی برای صندوق های بیمه گر اجتماعی در تمام دنیا بر اساس علم آکچوری انجام می شود؛ اما در ایران، صندوق های بازنشستگی قرابت کافی با این علم ندارند؛ از این رو دانشگاه در این زمینه می تواند نقش علمی مهمی را ایفا کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز