روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 626
  • 852
  • 1,331,866
اجتماعی

شناسایی ۳۰ هزار مبتلا به ایدز در کشور

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: تا کنون ۳۰ هزار مبتلا به HIV در کشور شناسایی شده است در حالی که همین تعداد افراد شناسایی نشده تخمین زده شده است.
فریده براتی اظهار داشت: تا کنون ۳۰ هزار مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده است.متأسفانه نخستین عامل انتقال این بیماری از استفاده سرنگ مشترک به روابط جنسی تغییر یافته و این در حالی است که همین تعداد نیز مبتلا به این بیماری تخمین زده شده که هنوز شناسایی نشده است.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این تعداد خودشان نیز از بیماری مطلع نیستند که باید فرهنگ مراجعه به مراکز آزمایشگاهی برای انجام آزمایش HIV نهادینه شود و در اسرع وقت برای درمان اقدام کنند.
وی با بیان اینکه تا کنون چهار برنامه برای کنترل این بیماری در کشور انجام شده است خاطرنشان کرد: با اقداماتی که در این زمینه انجام شده است، این بیماری تا سال ۲۰۳۰ کنترل می‌شود. پیشگیری در حوزه بهزیستی اهمیت ویژه‌ای دارد اما متاسفانه بودجه‌های پیش‌بینی شده برای آن مناسب نیست و از سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم در این زمینه همکاری لازم را با این نهاد داشته باشد.۵ هزار موسسه مردم نهاد در محله‌های کشور در شهرها و روستاها فعال شده که در دانشگاه‌ها، پادگان‌ها، مدارس، محیط‌های کاری مستقر شده و ۱۰ میلیون نفر زیرپوشش قرار گرفته‌اند که در این زمینه نیز باید برنامه‌ها توسعه یابد. معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: مشارکت دانش‌آموزان در برنامه‌های پیشگیری و فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در حال حاضر طرح مشارکت اجتماعی در ۱۰۰۰ مدرسه در حال اجراست که امسال این طرح در دو هزار مدرسه عملیاتی می‌شود.
براتی گفت: پیشگیری از اسیب ها و تضمین سلامت دانش آموزان و جامعه را جدی گرفته ایم و با استفاده از اساتید دانشگاهی و صاحب نظران به کیفی‌سازی کارها کمک کرده ایم.

برگزاری آزمون استخدامی صندوق بازنشستگی کشوری در مهرماه

مدیرکل امور اداری صندوق بازنشستگی کشوری از برگزاری آزمون استخدامی این صندوق در اوایل مهرماه خبر داد.
امیرحسین غلام زاده در این باره اظهار کرد: چارت آزمون در حال تصویب است و اکنون به سازمان مدیریت ارسال شده است.تا یکی دوماه آینده و تا اوایل مهرماه آزمون استخدامی را از طریق سازمان سنجش برگزار خواهیم کرد.
مدیرکل امور اداری صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه ۱۰۰ نفر طی این آزمون جذب و وارد صندوق بازنشستگی خواهند شد عنوان کرد: این نیروها در تهران و ۳۰ نمایندگی استانی مشغول به کار می‌شوند. سهمیه تهران ۴۰ نیرو و سهمیه شهرستان‌ها ۶۰ نیرو خواهد بود.
غلام زاده با بیان اینکه تفکیک جنسیتی در آزمون نداریم و داوطلبان باید دارای مدرک فوق لیسانس به بالا باشند گفت: رشته های مورد قبول مرتبط با فعالیت‌های صندوق اعم از بیمه، مدیریت دولتی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، حقوق و آمار است.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا قرار است طی هفته جاری آزمونی داخلی برای تبدیل وضعیت پرسنل قراردادی به پیمانی در صندوق بازنشستگی برگزار شود؟ نیز گفت: خیر، در حال حاضر چنین برنامه‌ای برای تبدیل وضعیت پرسنل نداریم.

دوره پیش دانشگاهی حذف شد

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به زمان حذف دوره پیش دانشگاهی، گفت: دوره پیش‌دانشگاهی بر اساس مصوبه‌ای که داشتیم، حذف شد و تا پایان سال تحصیلی آینده نیز کلاس پیش دانشگاهی حذف می‌شود.
مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که «دوره پیش دانشگاهی چه زمانی حذف می‌شود؟»، اظهار داشت: در گذشته مصوبه‌ای داشتیم که کل دوره پیش دانشگاهی حذف شد.این یکسالی که دانش‌آموزان تحت عنوان پیش دانشگاهی تحصیل می‌کنند را به دوره دبیرستان اضافه کردیم و با عنوان «کلاس پیش دانشگاهی»، کار دنبال می‌شود. نوید ادهم با اشاره به اینکه در پایان سال تحصیلی آینده نظام آموزشی استقرار کامل خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بر این اساس دوره دبیرستان ۶ سال خواهد شد که ۳ سال آن دوره اول متوسطه و ۳ دیگر دوره دوم متوسطه خواهد بود.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: در پایان سال تحصیلی آینده، کلاسی تحت عنوان دوره پیش دانشگاهی نخواهیم داشت و دوره تحصیلی دبیرستانی‌ها در دوره دوم، ۳ سال خواهد بود.
وی در خصوص سرنوشت چگونگی شرکت دانش‌آموزان در کنکور با حذف پیش دانشگاهی نیز گفت: نمرات پایانی دانش‌آموزان به عنوان ملاک اصلی ورود به دانشگاه‌ها خواهد بود.

هنوز نسبت به حقوق کودک، بیگانه هستیم

دبیر مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اقدامات خوبی که با راه‌اندازی این مجمع ملی برای ترویج حقوق کودکان در کشور انجام شده است، گفت: هنوز نسبت به حقوق کودک، بیگانه هستیم.
مظفر الوندی گفت: حمایت از حق کودکان نیاز به گفتمان‌سازی دارد چرا که هنوز نسبت به حقوق کودک بیگانه هستیم.نگاه تک بعدی به آموزش کودک تاکنون طبق تحلیل‌ها، مصلحتی را برای کودکان به دنبال نداشته است، افزود: باید در هر موضوعی، مصلحت عالی کودک را در نظر بگیریم.
الوندی گفت: در برخی استان‌ها شاهد تبعیض کودکان در توزیع امکانات، عدالت آموزشی و تبعیض جنسیتی هستیم و این مسائلی است که در برخی استان‌ها، حقوق کودکان را تضییع می‌کند. در برخی موارد شاهد غفلت والدین نیز هستیم که بر اثر همین غفلت، کودک جان خود را از دست داده است یا مورد کودک آزاری قرار گرفته است.
الوندی بیان کرد: حکومت‌ها براساس اسناد مختلف باید حمایت از حق کودکان را تضمین کنند که این حقوق شامل آموزش یا حقوق شهروندی است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز