روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 6
  • 784
  • 1,337,275
اجرای نقوش اسلیمی در محوطه شهرداری منطقه ۴ تبریز

هنر تزئینی اسلامی، هنری است پویا، پررنگ، متنوع، خلاق و ظریف که به زندگی روزمره تعلق دارد. هنری که آثار روشنی از یک نوع طریق تهذیب ‌یافته را به جای گذاشته است. عناصر عمده این هنر، روشنی، آب و سبزی است.
عناصر عمده هنر تزئینی اسلامی روشنی و آب و سبزی است. این عناصر دست به دست هم می دهند و جو آرامی را که برای تفکر مساعد است به وجود می آورند.
در بررسی تمام اشکال تزئینی هنر اسلامی دو نوع روش تزئینی کثیرالاضلاع که با به کار بردن ماهرانه هندسه همراه است و تزئین گل و گیاهی که الهام گرفته از عالم طبیعت است در تضاد است.
سبک گل و گیاهی که آرایه ها و نقوش اسلیمی در هنر تذهیب بکار گرفته می شود از منابع الهام بخش درونی و معنوی انتقال تمام غنای این دنیای درونی خویش به عالم خارج است و هندسه به آسانی در اختیار کاری قرار گرفته که قواعد بسیار دقیق دارد.
در هر حال چنین قواعد دقیق به صورت قید و بندی دست و پاگیر در نیامده است برعکس آنها ابداعات و بیانات هنرمندانه را سهولت بخشیده اند، این امر هنگام گشودن رمز یک نقش کثیرالاضلاع هندسی روشن تر می شود.
از سوی دیگر مکتب ایرانی حقیقتی شاعرانه را مصور می سازد. این مکتب اساسا بر مشاهده غنای عالم طبیعت تاکید دارد. برگ ها و گلها با یک حس محسوس آنی، حرکت، بوی خوش و نقوش را افزونی می بخشد. البته هندسه هم در این مکتب هست. مکتب ایرانی به هنری که از ابداع و تنوع بسیار برخوردار است یاری کرده است.
هر یک از مکاتب دارای اصول ترکیب بندی و ساخت ویژه خود هستند که ممکن است نقش های حاصله پیچیده و تقریبا مرموز جلوه کنند ولی اشکال اولیه آنها بسیار ساده و روشن است؛ مربع بخاطر وسعت دامنه اش – دایره به علت تقسیم پذیر بودن به مثلث ها و اشکال کوکبی، شکل های کثیرالوجه، بیضی و تخم مرغی و …. که هر کدام به عنوان یک واحد اسکلت بندی برای واحدهای ساختمانی و تزئینی گیاهی و گل به کار برده می شوند.
طرح نقاشی دیواری که در محوطه اداری شهرداری منطقه چهار اجرا شد نیز یکی از طرح های ترکیبی نقوش اسلامی و سبک گل و گیاهی مکتب ایرانی است که در آن تلفیقی از هندسه و گل و گیاه و آب سه عنصر اصلی عالم خلقت با استفاده حداکثری از اشکال هندسی که عناصر اسکلت بندی نقوش هندسی را در کنار نقش و مایه های تکمیلی عنصر واحدی را به وجود آورده و موقعیت محل اجرا این اجازه را داده که با قرینه سازی طرح کانونی به وجود آید که تمامی عناصر در حرکتی دوار و در هر دو طرف طرح همیشه در طوف باشند این یعنی (مسیر از وحدت به کثرت شاد از کثرت به وحدت) و استفاده از گل و گیاه در قالب گل حاله حول محور فوق لطافت و نرمی و روحانیت طرح را دوچندان کرده است./شهریار نیوز

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز