روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 624
  • 771
  • 1,434,260
احساس امنیت زنــان در فضاهای شهری

اعمال خشونت جمعی علیه دو زن در پارک ائل گولی تبریز ، افکار عمومی را بسیار آزرده است.در این یاداشت بنا ندارم به آسیب شناسی این حادثه بپردازم. هر چند که به نظر من حادثه روز جمعه گذشته از مصادیق آشکار خشونت جمعی و عریان علیه زنان بود. و اگر فاکتور “عمومی بودن” محل اعمال خشونت وسابقه دیرینه فرهنگی تبریز را هم به پارامترهای این معادله بیافزاییم،آنگاه زنگ خطر بلندی برای متولیان ، فرهنگی،مذهبی،امنیتی و انتظامی کلان شهر تبریز بصدا در خواهد آمد که عمیقا امیدوارم گوش شنوایی برای شنیدن آن باشد. اما در این مجال کوتاه قصدم پرداختن به پیامدهای این حادثه ناگوار است.
عبارات “ امنیت” و” احساس امنیت” دو مفهوم جدای از هم هستند ولی هر دو از بنیادی ترین نیازهای بشری محسوب می شوند.تحقق این دو مقوله آسایش و آرامش اجتماعی را برای همه افراد جامعه، علی الخصوص زنان و کودکان فراهم می کند. “احساس امنیت” نوعی ذهنیت و جهت گیری روانی مثبت است و از خود “امنیت” برای جامعه مهمتر می باشد.زیرا این “احساس امنیت” است که رضایت بخشی جمعی، اقناع و آرام بخشی اجتماعی را سبب می شود. توسعه شهری و گسترش کلان شهر ها و الزامات حضور گسترده زنان در فضای شهری، مفهوم امنیت را از حالت اولیه و جنبه های صرف فیزیکی خارج کرده و به آن بعد فرهنگی،اجتماعی، اقتصادی، روانی حتی سیاسی می دهد.
در جوامع پیشرفته علاوه بر” امنیت” محیط،احساس امنیت از محیط در راستای بهبود کاربری فضاهای شهری از مهمترین رویکردهای مدیریت شهری است.احساس ناامنی، عوارض روانشناختی ،اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بسیار نامطلوبی را بر جامعه تحمیل می کند و اگر نتیجه ثابت شده یک پژوهش علمی در مورد شهروندان تهرانی مبنی بر ارتباط مستقیم بین جنسیت و احساس امنیت در فضاهای شهری را به کلانشهر تبریز هم تعمیم دهیم آنگاه می توانیم بر منفی بودن پیامد حادثه روز جمعه بر احساس امنیت شهروندان تبریزی و علی خصوص زنان و کودکان صحه بگذاریم.علیرغم میل باطنیم شک ندارم که این حادثه باعث خواهد شد که بسیاری از خانواده ها آزادی های حداقلی زنان برای ورزش،پیاده روی و حضور در فضاهای شهری را از آنان بگیرند و از ترس “ناموس” و ” آبرو” محدودیت های آنها را بیشتر کنند. ولی از آنجایی که “وزن زن در فضاهای شهری هر روز سنگین تر می شود و زنده بودن ،زنده شدن ،”زنده ماندن” و “زندگی کردن” با زن گره خورده است چاره ای نیست جز مهیا کردن الزامات حضور امن ، سالم و با نشاط زنان در فضای عمومی و شهری.
کلام آخر اینکه شهری که برای زنان و کودکانش امن باشد و احساس امنیت زنان و کودکان در آن شهر اطمینان بخش باشد ، شهری است بغایت انسانی و اسلامی و منطبق با فرهنگ اصیل ایرانی و آذربایجانی.

شیرین یوسفی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز