روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 127
  • بازدید دیروز: 753
  • کل بازدید ها: 529,971
احساس غرور بنی اعتماد از مرمت فیلم روسری آبی

مرمت «روسری آبی» آن هم در داخل کشور، پیش از هر کس رخشان بنی اعتماد کارگردان این فیلم را خوشحال کرده است. اتفاقی که از آن با عنوان «غرورآفرین» یاد کرده و آن را نشان از توان تکنیکی سینمای ایران دانسته است.
بنی اعتماد بعد از مرمت فیلم «روسری آبی» برای ایسنا نوشته است: «مرمت فیلم‌های قدیمی در صنعت جهانی سینما به گرایشی نو و پایا مبدل شده است که هم ارزش ماندگار کردن این آثار را به‌عنوان مهم‌ترین سند ثبت تاریخ فرهنگ جوامع مختلف دارد و هم مخاطبین علاقه‌مند بسیار. از سال‌ها پیش بخصوص در دهه اخیر توجه همه کشورهای دارای صنعت سینما، به اهمیت اجتناب‌ناپذیر انجام این کار جلب شده است.
سینمای ایران که بی‌تردید جایگاه ویژه‌ای در تاریخ سینمای معاصر جهان دارد، طبیعی است که با عزمی جدی‌تر باید این سرمایه ملی خود را حفظ و ماندگار کند. انجام این پروژه عظیم، زمان‌بر و پرهزینه است و پیچیدگی‌های بسیار دارد. نیازهای تخصصی آن خوشبختانه با خلاقیت نیروهای متخصص ایرانی مهیاست و مدیران حوزه‌های فرهنگی و فنی سینما هم به لزوم انجام این کار معتقدند و می‌شود امیدوار بود که بتدریج مرمت فیلمهای قدیمی که نه فقط تاریخ مصرف ندارند بلکه هرچه بیشتر زمان بر آنها می‌گذرد ارزش بازنگری بیشتری پیدا می‌کنند، عملی شود. شرایط نگهداری متریال اولیه صدا و تصویر فیلم‌های ٣۵ میلی متری، بعداز ورود دیجیتال و تعطیلی لابراتوارها به معضلی تبدیل شد که اگر خردمندی مدیریت فیلمخانه و تلاش ارزشمند کارکنان آن نبود به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر تبدیل می‌شد.
چند سال پیش وقتی به خود آمدم که از فیلمهای قدیمی‌ام جز کپی‌های کاملاً بی‌کیفیت و غیر قابل نمایش بر پرده چیزی باقی نمانده، تلاش کردم راهی برای مرمت آنها پیدا کنم. پیشنهاد انجام این کار از طرف دانشگاه هاروارد و یو سی ال‌ای مطرح شد اما نظر خانم طاهری این بود که نگاتیو از کشور خارج نشود و خوشحالم که این کار در ایران و در استودیو روشنا و استودیو «فام» در حال انجام است.
نسخه مرمت شده فیلم «روسری آبی »چهارشنبه ٢۴ آبان ماه در هفتمین دوره جشنواره مالاتیای ترکیه نمایش داده می‌شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز