روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 670
  • 721
  • 1,335,592
اخبار استان ها

احداث ۱۵۰ کیلومتر بادشکن برای مقابله با ریزگردهای نمکی

مدیر اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به طرح احداث ۱۵۰ کیلومتر بادشکن برای مقابله با ریزگردهای نمکی در این استان، گفت: این طرح پس از ۲۰ روز از آغاز اجرای آن حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مجید موسی زاده با بیان اینکه تاکنون ۲ میلیارد ریال برای ایجاد این بادگیرها هزینه شده است، اظهار کرد: این طرح با ۱۸ میلیارد ریال اعتبار تا پایان آبان ماه به اتمام می رسد.
وی با بیان اینکه در این فصل از سال کانون ریزگردها در منطقه جبل کندی ارومیه شدت زیادی دارد، گفت: مسیرباد در این منطقه مشخص نیست و به همین دلیل برای جلوگیری از شن های روان و ریزگرد اقدام به احداث بادگیرهای شطرنجی شده است.
موسی زاده افزود: پس از احداث بادگیرها، شرایط برای کاشت گیاهان شور دوست و مقابله با شن های روان مساعد می شود.
وی با اعلام اینکه در سال ۱۳۹۴ شمسی کلیه عملیات مبارزه با ریزگردهای حوضه دریاچه ارومیه به اداره کل منابع طبیعی محول شد، اظهار کرد: اداره کل منابع طبیعی به دنبال ایجاد گاردی در حوضه دریاچه ارومیه است تا اگر دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شود هم خطر ریزگرد مردم منطقه را تهدید نکند.
وی همچنین با اشاره به احداث ایستگاه های آنالیز دقیق ریزگردها در حوضه دریاچه ارومیه، گفت: چهار ایستگاه آنالیز ثابت و ۷۲ ایستگاه غیرمتمرکز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه این ایستگاه های آزمایشی تلفیقی از ایستگاه های موجود در آمریکا، چین و ریگان کرمان است، افزود: احداث این نوع از آزمایش ها از شاهکارهای مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه، دانشگاه یزد و دانشگاه ارومیه است.
وی با تاکید بر اینکه با بهره برداری از این ایستگاه ها توانایی لازم برای آنالیز میزان، مسیر و ارتفاع ریزگردها وجود دارد، افزود: خطر ریزگردهای نمکی در برخی از شهرستان های این استان از جمله میاندوآب به کلی رفع شده است.
حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از ۵۰۰ میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به ۲/۵ میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.

اردبیل رتبه سوم تولید عسل کشور را دارد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: اردبیل در زمینه تولید عسل رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده که این امر بیانگر پتانسیل ها و استعدادهای سرشار این استان در حرفه زنبورداری را می رساند.
بهلول تکلوی در دوره آموزشی ، تخصصی تولید و برداشت ژل رویال افزود: بر اساس سرشماری سال ۹۵ در استان بیش از ۳۲۰ هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد که به دلیل برخورداری این استان از مواهب طبیعی و گیاهان متنوع در دامنه ها و کوهپایه های سبلان و خلخال و اردبیل مرغوبترین عسل کشور درا ین استان تولید می شود.
وی گفت: حرفه زنبورداری نقش موثری در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال در استان بر عهده دارد زیرا این استان به دلیل برخورداری از تنوع گونه های گیاهی و آب و هوای بسیار مطلوب زمینه های رشد و ترقی در این بخش رابخوبی داراست.
او اظهار کرد: بزودی جشنواره عسل در مشگین شهر برگزار خواهد شد و این جشنواره فرصت مغتنمی است که این استان قابلیت ها و توانمندی های خود را در صنایع تبدیلی و بسته بندی و صادرات این محصول ارزشمند به نمایش بگذارند.
به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، او افزود: تلاش می شود در این جشنواره برند عسل سبلان به عنوان نمادی از توانمندی های ارزشمند این استان در سطح ملی و جهانی معرفی شود.
استان اردبیل به عنوان قطب تولید عسل ناب سبلان در سطح ملی مطرح است در این استان سالانه ۶ هزار تن عسل تولید می شود.
از این میزان یک هزار و ۲۰۰ تن در داخل استان مصرف می شود و بقیه به سایر استان های کشور و همچنین خارج از کشور صادر می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز