روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار حوادث

جزییات دستگیــــری ۵ باند جعل مدارک

سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف این اداره کل از برخورد با جاعلان و کلاهبرداران حوزه دانشگاهی، مقابله با تهدید سلامت علمی در نظام آموزشی کشور است.
جعل مدارک دانشگاهی، کلاهبرداری از متقاضیان تحصیل در رشته های پرمتقاضی به بهانه فروش صندلی های دانشگاه و فروش پایان نامه و رساله از مهمترین تهدیدات سلامت نظام آموزشی کشور است که سالهاست برخی افراد سودجو و کلاهبردار با استفاده از این شگردها، درآمد هنگفتی را از آن خود کردهاند.
دانشگاه آزاد اسلامی که با هدف گسترش عدالت آموزشی و فراهم کردن شرایط تحصیل برای آحاد مردم جامعه راه اندازی شده، همچون سایر نهادهای علمی و آموزشی از این تهدیدها مصون نبوده و کلاهبرداران و جاعلان با عناوینی مانند صدور مدرک در مقاطع مختلف دانشگاهی و فروش صندلی به ویژه در رشته های علوم پزشکی اقدام به کلاهبرداری از افراد ساده لوح می کنند.
سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی درباره اقدامات این اداره کل در مقابله با جاعلان و کلاهبرداران اظهار داشت: اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری حراست از اردیبهشت ۹۵ تاکنون موفق به شناسایی و معرفی پنج باند جعل و کلاهبرداری مدارک دانشگاهی به پلیس آگاهی شده است.
وی افزود: این پنج باند کلاهبرداری که تحت عنوان صدور مدارک دانشگاهی و فروش صندلی در دانشگاه فعالیت می کردند، پس از شناسایی توسط حراست سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و طرح شکایت از سوی اداره کل حقوقی دانشگاه به دادسرای شهید مقدس، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در مجموع تعداد ۳۰ متهم از این پنج باند جعل و کلاهبرداری دستگیر شدند که با توجه به نوع جرمی که مرتکب شده اند از سوی مقامات قضایی برای آنها قرار جلب به دادرسی صادر شده است.
سید حسین طباطبایی اصل با توجه به انگیزه اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود و پیگیری این جرائم خاطرنشان کرد: هدف ما از ورود به این حوزه و برخورد با جاعلان و کلاهبرداران حوزه دانشگاهی، مقابله با تهدید سلامت علمی در نظام آموزشی کشور است و تلاش داریم از همه ظرفیت های حقوقی و قضایی کشور برای خشکاندن ریشه کلاهبرداران و افرادی که بدون طی کردن مدارج علمی قصد اخذ مدارک دانشگاهی را دارند، استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه برخی از تخلفات جاعلان از فساد علمی فراتر رفته و در موضوعات مختلف تهدیدات امنیتی را متوجه کشور کرده، اظهار داشت: پلیس آگاهی تهران بزرگ از یکی از باندهای دستگیر شده تعداد یک هزار و ۵۰۰ مدرک دانشگاهی جعلی کشف و ضبط کرد و در بازجوییهایی که از جاعلان داشتند، مشخص شد برخی از این باندها متاسفانه به تعدادی از مدیران هم مدرک دانشگاهی جعلی فروخته اند.
سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از اقداماتی که در برخورد با جاعلان و کلاهبردان مدارک دانشگاهی وجود دارد جلوگیری از رشد مدیران فاسد و فاقد تحصیلات دانشگاهی است که از این طریق اقدام به خرید مدارک جعلی دانشگاهی کرده اند، گفت: جاعلان برای فروش مدرک دانشگاهی از ۵ تا ۲۵ میلیون تومان و برای فروش صندلی دانشگاه تا ۳۰۰ میلیون تومان از مردم پول اخذ میکردند که پس از شناسایی این باندهای جعل، برای جلوگیری از ضررهای مادی و معنوی به دانشگاه آزاد اسلامی موضوع با جدیت در دستور کار اداره کل حقوقی دانشگاه قرار گرفت و عاعلان دستگیر و به دادسرای امنیت ارجاع شدند.
طباطبایی اصل افزود: پیش از این نحوه ورود و برخورد دانشگاه آزاد اسلامی با مدارک جعلی تنها محدود به افراد استفاده کننده از این مدارک می شد و پیگیری جدی برای برخورد با جاعلان و کلاهبرداران انجام نمی شد، در صورتی که اکنون ما با جدیت باندهای جعل مدارک دانشگاهی را از طریق مراجع قضایی و انتظامی مورد پیگرد قانونی قرار می دهیم.
وی با بیان اینکه افرادی که اقدام به خرید و استقاده از مدارک دانشگاهی جعلی میکنند، مرتکب جرم شده اند و در صورت شناسایی به محاکم قضایی معرفی خواهند شد، از مردم خواست هوشیاری خود را نسبت به این موضوع و مواجهه با کلاهبرداران و جاعلان افزایش دهند و در دام آنها قرار نگیرند.
سرپرست اداره کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برخی از جاعلان با راه اندازی سایتهای جعلی و ساختگی مدارک دانشگاهی با قول استعلام مدارک از دانشگاه یا اطمینان دادن نسبت به ثبت نام متقاضیان در رشته های کم ظرفیت، اعتماد افراد را جلب می کردند، در صورتی که هیچ راهی جز شرکت در آزمون های سراسری یا ثبت نام بدون آزمون از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود به دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و به هیچ عنوان بدون حضور در کلاس های درسی و شرکت در امتحانات پایان ترم مدرک دانشگاهی برای هیچ فردی صادر نمی شود و مردم باید نسبت به این موضوع اطمینان کامل داشته باشند.
طباطبایی اصل افزایش آگاهی مردم نسبت به جرم خرید مدارک جعلی را یکی از راه های پیشگیری و مقابله با فعالیت جاعلان عنوان کرد و افزود: تلاش داریم با همکاری پلیس آگاهی، دادسرای امنیت و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با تولید برنامه های تلویزیونی انتشار گزارش و اخبار در خبرگزاری ها و جراید هوشیاری مردم نسبت به این تخلفات را افزایش دهیم.

جنایت به خاطر متادون

مردی که اقدام به قتل فردی که قرص های متادونش را به زور گرفت، کرده بود توسط ماموران پلیس پایتخت دستگیر شد.
به گزارش پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ساعت ۲۲:۳۰ روز پنجشنبه گذشته ۳۰ آذر امسال وقوع یک فقره نزاع منجر به ضرب و جرح در شهرک علائین به کلانتری ۱۷۲ حضرت عبدالعظیم اعلام شد که بلافاصله ماموران به محل اعزام شده و مشاهده شد که نزاع در فضای سبز داخل شهرک علائین رخ داده و جوانی حدودا ۲۸ ساله از ناحیه سینه مورد اصابت جسم تیز قرار گرفته و از ناحیه سر نیز دچار خونریزی شدید شده است. بلافاصله مجروح به بیمارستان منتقل شد اما با گذشت چند ساعت مضروب که «کاظم» نام داشت، جان خود را از دست داد.
با اعلام این خبر به مأموران و تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمـد، بلافاصله کارآگاهان تیم تجسس ویژه کلانتری وارد عمل شده و ضمن شناسایی افراد حاضر در نزاع و درگیری منجر به جنایت ، اقدام به شناسایی متهم اصلی پرونده به نام «سعید.ع» ۳۶ ساله کردند.
باحضور مأموران در محل سکونت سعید مشخص شد که وی از محل سکونتش متواری شده اما در ادامه اقدامات پلیسی، نهایتا مخفیگاه وی در منزل یکی از دوستانش شناسایی و در کمتر از چند ساعت از زمان جنایت، دستگیر و به کلانتری منتقل شد.
متهم که اعتیاد شدید به مصرف مواد مخدر دارد، در اعترافاتش به کارآگاهان تجسس ویژه کلانتری گفت: مقتول به همراه دوستانش در فضای سبز ایستاده بود که من نیز به آنها اضافه شدم. همراه خودم چند بسته قرص متادون داشتم و زمانیکه مقتول متوجه موضوع شد، قصد گرفتن قرص ها را داشت و همین موضوع باعث آغاز درگیری من با «کاظم» شد. او مرا مورد ضرب و شتم قرار داد و نهایتا قرص ها را از من گرفت.
متهم ادامه داد: برای دقایقی از محل دور شدم و پس از گذشت کمتر از ۱۰ دقیقه دوباره به محل برگشتم اما این بار یک چاقو و یک میله آهنی در دست داشتم و مقتول نیز همچنان در محل حضور داشت، با «کاظم» درگیر شدم و ضربه ای با چاقو به سینه او زده و در ادامه نیز ضربه ای با میله آهنی به سرش زدم. زمانیکه «کاظم» روی زمین افتاد به سرعت محل را ترک کردم تا اینکه توسط مأموران دستگیر شدم.
سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود: با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی بازپرس شعبه ششم دادسرای عمومی و انقلاب شهرری صادر و متهم برای انجام تحقیقات در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

ســرقت از دختران با وعده ازدواج

تشکیل پرونده در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت و به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۶ تهران، پرونده در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
شاکی پس از حضور در پایگاه سوم پلیس آگاهی به کارآگاهان گفت: چندی پیش و در داخل ایستگاه مترو پسر جوانی به نام محسن وطنی به من مراجعه کرد؛ با چرب زبانی و خواهش از من خواهش کرد تا برای آنکه یکدیگر را بهتر بشناسیم، مدتی با یکدیگر ملاقات داشته باشیم و در صورت توافق و تفاهم با یکدیگر، زمینه ازدواج را فراهم کرده و موضوع را به خانواده های خود اطلاع دهیم.
طی چند روز، چندین جلسه با یکدیگر ملاقات حضوری داشتیم تا اینکه آخرین بار با یکدیگر به سینمایی در میدان ولیعصر رفتیم؛ در مسیر بازگشت به خانه بودم که ناگهان پیامکی برای گوشی تلفن همراهم ارسال شد که با دیدن آن متوجه برداشت پول از حساب عابربانک خود شدم! بلافاصله در داخل کیف دستی ام به دنبال عابربانک گشتم اما آن را پیدا نکردم؛ ناگهان به یاد آوردم که چند روز پیش، محسن به بهانه زدن رمز دوم اقدام به گرفتن کارت از من کرده بود و من نیز شماره رمز خودم را به او داده بودم؛ بلافاصله با محسن تماس گرفتم اما او دیگر پاسخگوی تماس های من نبود و گوشی تلفن همراهش نهایتا خاموش شد.
شناسایی تعداد دیگری
از شکات
همزمان با آغاز رسیدگی به پرونده، شکایت های مشابه دیگری با موضوعات مختلف کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد که تمامی آنها در یک موضوع اشتراک داشتند؛ در تمامی این پرونده ها مرد جوانی با مراجعه به خانم های جوان و با حیله و ترفند و طرح پیشنهاد دروغین ازدواج، ضمن فریب این خانم های جوان اقدام به سرقت وجوه نقد و دیگر اموال باارزش آنها کرده بود.
یکی از این شکات به کارآگاهان گفت: چندی پیش در زمان مراجعه به بیمارستان با شخصی به نام خلیل رضاپور آشنا شدم که در قسمت انتظار بیمارستان در کنارم نشسته بود؛ ابتدا موضوع صحبت در خصوص بیمارستان و هزینه های آن مابین ما دو نفر مطرح شد که این شخص مدعی شد می تواند برای تأمین هزینه بیمارستان اقدام به تهیه وام بدون بهره برای من کند؛ به این ترتیب آشنایی ما دو نفر آغاز شد.
طی تنها چند روزی که با این شخص آشنا شده بودم، چندین ملاقات حضوری با یکدیگر داشتیم تا اینکه در یکی از ملاقات هایمان، خلیل به من پیشنهاد ازدواج داد و من نیز که طی همین مدت کوتاه به او علاقه مند شده و به اعتماد پیدا کرده بودم، با پیشنهادش موافقت کردم اما او از این اعتماد سوء استفاده کرد و… پس از سرقت طلاجاتم ناپدید شد.
دستگیری متهم
با توجه به شیوه و شگرد متهم در شناسایی مالباختگان در مراکز پر رفت و آمد از جمله بیمارستان ها و ایستگاه های مترو، تصاویر بدست آمده از وی در اختیار حراست بیمارستان ها، پلیس مترو و… قرار داده شد تا در صورت مشاهده و شناسایی متهم نسبت به اطلاع موضوع به پایگاه سوم و در صورت امکان دستگیری متهم اقدام کنند.
سرانجام در مورخ ۲۳ آذر ۹۶ از طریق حراست بیمارستان شهید رجایی به کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ اطلاع داده شد که متهم تحت تعقیب آنها در حال حاضر در این بیمارستان است؛ بلافاصله تیمی از کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی به بیمارستان اعزام و متهم قبل از خروج از محل دستگیر و به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.
شناسایی هویت واقعی متهم
با دستگیری متهم پرونده، هویت واقعی وی به نام «رضا.خ» (متولد ۱۳۷۱) شناسایی و مشخص شد که وی با اسامی و هویت های مجعول، با طرح پیشنهاد دروغین ازدواج ابتدا اعتماد زنان و دختران را جلب و در ادامه با سوء استفاده از اعتماد ایجاد شده از سوی شکات، ضمن فریب این افراد اقدام به سرقت اموال باارزش از جمله پول و طلاجات از انها نموده است.
سرهنگ کارآگاه محمد نادربیگی، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود: با اعتراف صریح متهم به فریب زنان و دختران جوان و همچنین سرقت از آنها و به منظور شناسایی دیگر شکات و مالباختگان احتمالی، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس محترم پرونده صادر شده است لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه نموده و اطمینان داشته باشند که هویت شکات به صورت محرمانه نزد پلیس محفوظ باقی خواهد ماند.

مرگ دختر ۳ساله‌ای که با نامادری‌اش زندگی می‌کرد

رها کودک ۳ ساله لاهیجانی که با پدر و نامادریش در تهران زندگی می کرده است.
در یک حادثه که طبق ادعای صورت گرفته پرت شدن و یا افتادن بچه از راه پله ها گزارش شده، دچار جراحت شده و به بیمارستان انتقال یافته ولی متاسفانه کودک فوت شده است.
طی بررسی های صورت گرفته و مشاهدات اولیه از بدن کودک آثار جراحت و کبودی ها و… بر روی بدن بی جانش این گمان را در ذهن مسئولین بیمارستان می اندازد که فوت مشکوک است.
گفته می شود نامادری از همان روز در بازداشت به‌سر برده و جسد برای بررسی های بیشتر به پزشک قانونی انتقال می‌یابد.
سرانجام سه شنبه ۲۸ آذر پس از ۲روز جسداین کودک جهت خاکسپاری به پاشاکی لاهیجان منتقل شده و دفن می شود و پنجشنبه گذشته مراسم سوم این کودک بوده است.
هنوز اطلاعات دیگری ازاین پرونده در دست نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز