روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 78
  • 841
  • 1,328,811
اخبار سلامت

چرا به وزن مطلوب خود نمی‌رسیم؟

افراد مبتلا به اضافه وزن گاهی اوقات با وجود به کار بردن روش‌ها و رژیم‌های غذایی مختلف به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نمی‌کنند اما چه دلایلی مانع از کاهش وزن می‌شود.
دلایل متنوعی در عدم از بین رفتن اضافه وزن و رسیدن به وزن مطلوب وجود دارد که شاید بسیاری از افراد چاق از آن‌ها آگاهی نداشته باشند.
برخی از این عوامل عبارت است از:
عدم نوشیدن میزان کافی آب: بدن برای از بین بردن چربی ذخیره شده به آب نیاز دارد. به گفته کارشناسان اگر ذخیره آب در بدن کافی نباشد فرایند تجزیه چربی متوقف می‌شود.
مصرف مقدار ناکافی چربی: بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف چربی‌های سالم نسبت به رژیم‌های غذایی کم چرب برای کاهش وزن مناسب‌تر هستند زیرا بدن برای فعالیت‌های روزمره خود به چربی نیاز دارد. درصورتیکه فرد از مصرف چربی‌ها خودداری کند دچار احساس گرسنگی و خستگی شود و بیشتر به مصرف خوراکی‌های ناسالم میل پیدا می‌کند.
مصرف مقدار زیادی پروتئین: زمانیکه بدن مقدار بالایی پروتئین دریافت کند آن‌ را به شکل چربی ذخیره می‌کند. پروتئین بخش ضروری رژیم غذایی سالم به حساب می‌آید اما باید در میزان مصرف آن دقت کرد.
وزن فرد ایده‌آل است: در برخی مواقع فرد به لحاظ ظاهری از وزن خود رضایت ندارد این درحالیست که وزن او از نظر سالم بودن در شرایط ایده‌آل قرار دارد. در این شرایط فرد با رژیم غذایی، وزن خود را از آنچه سالم در نظر گرفته می‌شود کاهش می‌دهد.

در زمستان بیشتردمراقب قلب خود باشید

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطر وقوع حمله قلبی در هوای سرد زمستان در قیاس با فصل تابستان به طور قابل ملاحظه ای بیشتر است.
پژوهش محققان دانشگاه ‘لوند’ در سوئد نشان می دهد که دمای هوا به عنوان یک عامل خارجی در وقوع حمله قلبی موثر است، به طوری که خطر این بیماری مرگبار به احتمال بسیار زیاد، در زمستان ها به اوج می رسد و در تابستان ها کاهش می یابد.
محققان با مطالعه روی بیش از دو هزار و ۸۰ بیمار، ارتباط میان وقوع حمله قلبی و وضعیت های آب و هوایی مانند دمای هوا، مدت زمان تابش نور خورشید، مقدار بارندگی و فشار هوا را بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد که شمار روزانه ابتلا به حمله قلبی در فصولی که دمای هوا سردتر است، در قیاس با فصول گرم به طور میانگین افزایش قابل ملاحظه ای دارد.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمانی که دمای روزانه هوا به کمتر از صفر درجه سلسیوس کاهش یافت، شمار متوسط حملات قلبی در روز در قیاس با زمانی که دمای هوا بالای ۱۰ درجه سانتی گراد بود، چهار مورد افزایش یافت.
علاوه بر این، وقوع حملات قلبی با بادهای پرسرعت، مدت زمان محدود تابش نور خورشید و رطوبت بیشتر هوا افزایش داشت.
«مومن محمد» نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تفاوت فصلی در زمینه احتمال وقوع حمله قلبی وجود دارد به طوری که در فصل زمستان افزایش و در تابستان کاهش می یابد.
محمد افزود: ابتلا به عفونت های راه های تنفسی و آنفلوانزا نیز که به عنوان عوامل خطرساز حمله قلبی شناخته شده اند، یک تفاوت واضح فصلی دارند. علاوه بر این رفتارهای وابسته به فصل مانند کاهش فعالیت فیزیکی و یا تغییر رژیم غذایی نیز می توانند در افزایش خطر حمله قلبی در هوای سرد نقش داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز