روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار سلامت

تاثیر زندگی مدرن بر سلامت روان

با پر رنگ شدن هرچه بیشترِ سبک زندگی مدرن، کارشناسان همواره به بررسی تاثیر این شیوه زندگی بر سلامت جسم و روان انسان‌ها می‌پردازند.
زندگی در عصر مدرن چکیده‌ای چند وجهی از تکامل تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی است.
این سبک از ارتباطات تمامی بخش‌های زندگی بشر را تغییر داده به گونه‌ای که تطابق پیدا کردن با آن از بسیاری جنبه‌ها مشکل است. اما یکی از پرسش‌های همیشگی این است که رسانه‌ها و این همه تکنولوژی‌ چه تاثیری بر سلامت جسم و روان انسان‌ها دارند؟
به گفته متخصصان سلامت در آمریکا درگیر بودن پیوسته با وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی با افزایش سطح استرس مرتبط است. در آمریکا به طور میانگین در روز ۶۵ درصد بزرگسالان ایمیل‌های خود را چک می‌کنند. همچنین ۵۲ و ۴۴ درصد آنان به ترتیب پیام‌های گوشی همراه و شبکه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند.
همچنین سطح استرس میان افرادی که به طور مداوم وسایل الکترونیکی خود را چک می‌کنند از افرادی که با این شبکه‌های اجتماعی و فناوری‌ها ارتباط ندارند بالاتر است.
علاوه بر این، استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای مدت زمان طولانی با خطر ابتلا به افسردگی مرتبط است. در واقع تعاملات در شبکه‌های اجتماعی تاثیر عمده‌ای بر میزان احساس رضایت و آرامش افراد دارد و کاربرانی که مدت طولانی با این شبکه‌ها مشغول هستند معمولا بیشتر احساس تنهایی می‌کنند.

بیماری پارکینسون از روده ها آغاز می شود

مطالعه اخیر محققان نشان می دهد بیماری پارکینسون از روده آغاز شده و از طریق عصب واگ در مغز پخش می شود.
عصب واگ طولانی ترین عصب مغزی و دهمین زوج اعصاب مغزی از ۱۲ جفت عصب مغز است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن، فعالیت های پاراسمپاتیک و هاضمه نقش دارد. این عصب مانند بیشتر اعصاب مغزی از ساقه مغز آغاز شده و به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود که عصب دهی اغلب عضلات حلق و حنجره، مری، معده و پاراسمپاتیک قلب، ریه، کبد، و طحال را انجام می دهد. عصب شماره ۱۰ اطلاعات حسی درونی را از شکم و سینه دریافت می‌کند.
مطالعه ابتدایی بر روی افرادی انجام شد که تحت عمل جراحی واگوتومی قرار گرفته و بخش تنه یا شاخه های عصب واگ شان برداشته شده بود. عمل واگوتومی برای افراد مبتلا به زخم معده استفاده می شود.
محققان از داده های ملی سوئد برای مقایسه ۹۴۳۰ فرد که در طول یک دوره ۴۰ ساله عمل واگوتومی انجام داده بودند با ۳۷۷/۲۰۰ نفر از جمعیت عمومی استفاده کردند.
در طول این مدت، ۱۰۱ فرد که عمل واگوتومی انجام داده بودند مبتلا به بیماری پارکیسنون شده و ۱/۲۸ درصد از جمعیت عمومی مبتلا به این اختلال شده بودند.
تیم تحقیق عنوان می کند که این نتایج نشان می دهد که بیماری پارکیسنون از روده ها آغاز می شود و همچنین دلیل دیگر صحت این فرضیه این است که افراد مبتلا به پارکیسنون غالبا دچار مشکلات دستگاه گوارش نظیر یبوست هستند که از چندین دهه قبل از بروز بیماری آغاز می شود.

روبات‌ها به کمک دانش آموزان معلول می آیند

محققان روباتی را طراحی کردند که به کودکان نابینا برای مسیریابی در محیط مدرسه کمک می‌کند.
این روبات که Cellulo نام دارد بر اساس دستورالعمل دانش‌آموز نابینا حرکت می‌کند و به محض برخورد با یک مانع آن را شناسایی می‌کند.
این روبات می‌تواند دانش آموزان نابینا را در فعالیت‌های روزمره یاری کند و درک بهتری از محیط مدرسه برای آن‌ها فراهم نماید.
این فناوری در ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما آموزش روبات برای شناسایی مجموعه‌ای از اشیای مختلف، کار ساده‌ای نیست.
محققان برای ساخت این روبات به مدت پنج سال کلاس‌های آموزشی دانش‌آموزان معلول را در رده سنی سه تا ۹ سال مورد بررسی قرار دادند.
این کلاس‌ها بسیار پیچیده هستند و ابزارهای آموزشی مورد استفاده در آن‌ها با نیاز کودکان سازگار نیست.
این روبات بیش از این که یک وسیله راهنما برای کودکان باشد، ابزاری برای آموزش و تفریح کودکان محسوب می‌شود.
عملکرد روبات بسیار ساده است؛ به محض برخورد با مانع متوقف می‌شود، به عقب حرکت کرده و شروع به لرزیدن می‌کند. سپس دانش آموز باید حدس بزند که روبات به چه چیزی برخورد کرده است و اگر نتواند مانع را تشخیص دهد، تبلت متصل به روبات نام شی را اعلام می‌کند. در حال حاضر محققان در تلاشند تا نرم‌افزار روبات را بهبود بخشند و قابلیت‌های آن را توسعه دهند.

استرس کاری در پرخوری تاثیر دارد

محققان دریافتند استرس در کار می‌تواند به انتخاب غذاهای ناسالم منجر شود.
نتایج مطالعه جدید نشان داده است استرس در طول کار منجر به تاثیر منفی در خوردن می‌شود و افراد را وادار به پرخوری یا مصرف مقدار زیادی از مواد غذایی ناسالم در زمان شام می‌کند.
محققان دریافتند خلق و خوی منفی افراد از یک روز کاری پراسترس، در شام خوردن تاثیر می‌گذارد و منجر به انتخاب غذاهای ناسالم می‌شود. در نتیجه این افراد بیش از حد معمول غذا می‌خورند یا به جای انتخاب غذاهای سالم، غذاهای ناسالم انتخاب می‌کنند.
این مطالعه شامل دو تحقیق بود که در بین ۲۳۵ نفر در چین انجام شد.
مطالعه اول شامل ۱۲۵ شرکت‌کننده از پنج شرکت فناوری اطلاعات چینی و مطالعه دوم شامل ۱۱۰ نفر از کارمندانی بود که با مشتریان درگیر بودند.
نتایج بررسی‌ها نشان داد، کارکنان در هر دو مطالعه بعد از یک روحیه منفی ناشی از روز کاری پر استرس، تمایل به خوردن غذاهای ناسالم داشتند.
محمققان دانشگاه ایلینویز اظهارکردند: گاهی اوقات خوردن به عنوان یک راه برای از بین بردن و کنترل خلق و خوی منفی استفاده می‌شود. افراد به طور غریزی از احساسات ناخوشایند اجتناب می‌کنند.
علاوه بر این، افرادی که خواب خوب شبانه دارند، تمایل به خوردن مواد غذایی بهتر بعد از استرس کاری خواهند داشت. خواب خوب می‌تواند افراد را در مقابله با استرس و خوردن کمتر مواد غذایی ناسالم ایمن کند.

عفونت ادراری در دختران شایع تر است

دبیر اجرایی اولین همایش تازه های بیماری های کودکان و مراقبت های پرستاری، عفونت های ادراری را از بیماری های شایع کلیه کودکان اعلام کرد و گفت: عفونت های ادراری در دختران شایع تر است.
دکتر رزیتا حسینی اظهار کرد: آناتومی مجاری ادراری در دختران زمینه ساز شیوع بیشتر این بیماری در آنان شده است.
وی ادامه داد که شیوع ابتلا به عفونت های ادراری در بین دختران تقریبا در همه کشورها یکسان است و تقریبا در یک سطح به این بیماری مبتلا می شوند.
حسینی با اشاره به اینکه اختلالات مثانه و مشکلات زیربنایی دستگاه های ادراری در پسران شایع تر است، افزود: پسران معمولا به عفونت های شدید دچار می شوند.
وی عفونت های ادراری را یکی از معضلات حوزه کلیه کودکان اعلام کرد و گفت: رعایت اصول بهداشت و مسائل فرهنگی در کاهش ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد.
متخصص نفرولوژی کودکان اظهار کرد که هرچند عفونت های ادراری بیماری شایع کلیه کودکان است اما نسبت به بیماری های عفونت ریوی و تنفسی از شیوع کمتری برخوردار است.
وی به تعداد سخنرانی های این همایش اشاره کرد و گفت ۶۴ سخنرانی در مدت چهار روز در این همایش ارایه خواهد شد.
حسینی ادامه داد: تازه های بیماری های کودکان از جمله گوارش، کلیه، مغز و اعصاب، ریه و دستگاه تنفسی در این همایش ارایه خواهد شد.

جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی با استفاده از کلاه خنک کننده

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از کلاه خنک‌کننده را به منظور جلوگیری از ریزش مو در هنگام شیمی درمانی تومور در قسمت های مختلف بدن تایید کرد.
ریزش مو یکی از شایع‌ترین عوارض شیمی ‌درمانی است. سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی استفاده از یک کلاه خنک‌کننده به نام DigniCap System را برای جلوگیری از ریزش مو در اثر شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان سینه را مورد تایید قرار داد.
این سازمان به تازگی موارد استفاده از این کلاه را گسترش داده و استفاده از آن را برای جلوگیری از ریزش موی ناشی از درمان تومور جامد در قسمت های مختلف بدن تایید کرده است؛ این کلاه خنک‌کننده که توسط رایانه کنترل می‌شود، اثر شیمی درمانی را روی مو از بین می‌برد و تا حد زیادی از ریزش مو جلوگیری می‌کند.
کلاه DigniCap تا قبل از تایید در آمریکا، در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گرفت. این کلاه در هنگام شیمی درمانی روی سر بیمار قرار می‌گیرد و با جریان آب خنک، دمای سر را کاهش می‌دهد.
کلاه خنک کننده توسط یک لایه عایق پلاستیکی پوشش داده می‌شود تا علاوه بر ثابت نگه داشتن کلاه در جای خود، دمای پایین کلاه را حفظ کند. کاهش دمای پوست سر رگ‌های خونی را در این ناحیه تنگ می‌کند و میزان داروی شیمیایی که به فولیکول مو می‌رسد محدود می‌شود. با کاهش دما، فعالیت فولیکول‌های مو و تقسیم سلولی و در نتیجه ریزش مو کاهش می‌یابد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز