روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 54
  • 841
  • 1,328,787
اخبار سلامت

شناسایی سلول های مغز ،کنترل کننده پیری

دانشمندان دریافتند سلول های بنیادی موجود در هیپوتالاموس مغز بر میزان سرعت روند پیری در بدن کنترل دارند.
این یافته محققان دانشکده آلبرت انیشتین که براساس تحقیق بر روی موش های آزمایشگاهی به دست آمده می تواند منجر به یافتن شیوه های جدید کاهش بیماری های مرتبط با افزایش سن و افزایش طول عمر شود.
هیپوتالاموس مسئول تنظیم فرآیندهای مهمی نظیر رشد، تولیدمثل و متابولیسم است.
در سال ۲۰۱۳ محققان دانشکده انیشتین دریافتند هیپوتالاموس در تنظیم روند پیری در بدن هم نقش دارد.
حال دانشمندان سلول های هیپوتالاموس که کنترل کننده روند پیری هستند را تشخیص داده اند: جمعیت کوچکی از سلول های بنیادی عصبی که مسئول تشکیل نورون های جدید مغز هستند.
دانگ شنگ کای، محقق ارشد تیم مطالعه، در این باره می گوید: «تحقیق ما نشان می دهد تعداد سلول های بنیادی عصبی هیپوتالاموس به مرور زمان و در طول عمر به طورطبیعی کاهش می یابند و این روند کاهش موجب تسریع پیری می شود.»
وی در ادامه می افزاید: «ما همچنین دریافتیم تاثیرات این از بین رفتن سلول ها برگشت ناپذیر نیست. با ذخیره این سلول های بنیادی یا مولکول های تولیدشده از آنها، امکان کُندکردن یا حتی بازگشت ابعاد گوناگون روند پیری در بدن امکان پذیر می شود.»

خاصیت اسفنج سبز دریایی برای مقابله با سرطان لوزالمعده

محققان دریافتند اسفنج های سبز دریایی موجود در آب های سرد و تاریک اقیانوس آرام در زیر آلاسکا می توانند اولین سلاح موثر در مقابله با سرطان لوزالمعده باشد.
درمان سرطان لوزالمعده با تومورهای بسیار تهاجمی به شکل چشمگیری دشوار است.
باب استون، محقق مرکز علوم شیلات آلاسکا،در مورد این اسفنج موسوم به Latrunculia austini را در سال ۲۰۰۵ به هنگام سفر اکتشافی دریایی خود به آلاسکا کشف کرد. این گیاه دریایی در صخره های در عمق ۷۰ تا ۲۱۹ متری زندگی می کند.
به گفته مارک هامن، عضو تیم تحقیق از دانشگاه کارولینای جنوبی، «آزمایشات لابراتواری نشان داده است چندین مولکول موجود در این اسفنج قادر به نابودی برخی سلول های سرطان لوزالمعده هستند.»
وی در ادامه می افزاید: «بدون شک فعال ترین مولکول در مقابله با سرطان لوزالمعده را در این گیاه دریایی مشاهده کرده ایم.»
به گفته وی، «باوجودیکه این مطالعه همچنان ادامه دارد، اما اولین گام در راستای کشف و فرایند توسعه درمان برداشته شده است.»
روند پیشرفت سرطان لوزالمعده یا پانکراس بسیار کُند است بطوریکه بیمار بواسطه تشخیص دیرهنگام در چنان شرایط بدی قرار می گیرد که شانس درمان موفق خیلی کم خواهد بود.
طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، شانس زنده ماندن بیمار در طول ۵ سال به خاطر تشخیص این بیماری تنها ۱۴ درصد است.

کاهش وزن با ماهی تن !

ماهی تن حاوی موادمغذی ضروری برای بدن از جمله نیاسین، ویتامین B6، ویتامین B12، فسفر و سلنیوم است.
همچنین سرشار از پروتئین بوده، به طوریکه میزان آن بیشتر از کربوهیدرات و چربی است.
بنابراین درصورتیکه قصد کاهش وزن دارید ماهی تن را جایگزین گوشت و ماهی کنید.
براساس مطالعه چاپ شده در مجله امریکایی روانشناسی کاربردی، تغذیه و متابولیسم، افرادی که از رژیم غذایی کم کالری با پروتئین بالا پیروی می کنند ( ۱ گرم پروتئین و ۱ گرم کربوهیدرات)، نسبت به افرادی با رژیم غذایی۱ گرم پروتئین و ۳ گرم کربوهیدرات، وزن بیشتری کم می کنند.
لازم به ذکر است که ۹۹ گرم از کنسرو ماهی تن سبک ۱۹/۴ گرم پروتئین دارد.
با یک رژیم سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ به راحتی کاهش وزن را تجربه خواهید کرد زیرا به شما حس سیری می بخشد.
افراد در رژیم های غذایی غنی از امگا۳ با دریافت روزانه بیش از ۱/۳۰۰ میلی گرم امگا ۳ نسبت به رژیم های غذایی کم کالری و امگا ۳ کم با میزان مصرف ۲۶۰ میلی گرم در روز، احساس گرسنگی کمتری خواهند داشت.
گفتنی است مصرف ۸۵ گرم از کنسرو ماهی تن سبک در حدود ۲۳۰ میلی گرم اسیدهای چرب امگا ۳ دارد.

انواع هپاتیت، علایم و چگونگی درمان آنها

یک متخصص بیماری‌های عفونی، هپاتیت B را شایع‌ترین نوع هپاتیت در جهان عنوان کرد و افزود: این نوع هپاتیت در ۹۰ درصد موارد خودبخود بهبود می‌یابد.
دکتر علیرضا جانبخش با بیان اینکه هپاتیت انواع مختلفی دارد، گفت: برخی انواع این بیماری منشا ویروسی داشته و برخی منشا قارچی یا میکروبی دارند.
وی افزود: هپاتیت‌های با منشاء ویروسی بیشتر در جهان مطرح هستند و این نوع هپاتیت‌ها خود به دو دسته کلاسیک و غیرکلاسیک تقسیم بندی می‌شوند.
جانبخش تصریح کرد: هپاتیت‌های ویروسی کلاسیک شامل هپاتیت‌های A، B، C، D، E و G است و هپاتیت‌های غیرکلاسیک هپاتیت‌هایی هستند که علائم در جای دیگری از بدن است، اما در این بین کبد نیز درگیر می‌شود که از جمله بارزترین آنها بیماری سرخچه است.
این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه هپاتیت‌های کلاسیک بیشتر در جهان مطرح هستند، گفت: در این نوع هپاتیت‌ها دو نوع A و E از طریق مواد خوراکی به بدن منتقل می‌شوند که موارد آن را می‌توان عمدتا در حاشیه شهرها مشاهده کرد و امروزه با ارتقای بهداشت موارد این نوع هپاتیت‌ها کاهش یافته است.
جانبخش افزود: بیشترین موارد هپاتیت در جهان مربوط به هپاتیت B است که این نوع هپاتیت از سه طریق مادر به جنین، روابط جنسی و تزریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده منتقل می‌شود.
وی تصریح کرد: دوره نهفتگی این نوع هپاتیت دو تا شش ماه است و بعد از این مدت با علائمی از جمله خستگی، تب خفیف، درد شکم، سردرد، حالت تهوع و بی اشتهایی خود را نشان می‌دهد.
جانبخش افزود: بعد از مدتی این علائم فروکش کرده و علائم اصلی بیماری به شکل زردی خود را نشان می‌دهد، طحال و غدد لنفاوی بزرگ شده و ادرار نیز تیره رنگ می‌شود.
وی تصریح کرد: در ۹۰ درصد موارد به مرور این علائم ظرف یک یا چند هفته بهبود می‌یابد.
جانبخش با اشاره به ابتلای دو درصد افراد جامعه به هپاتیت B، گفت: در خصوص این نوع هپاتیت هم اکنون واکسن وجود دارد که تزریق آن پیشگیری خوبی در بیمار ایجاد می کند.
این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه سایر موارد هپاتیت نیز علائم مشابه هپاتیت B دارند، گفت: در خصوص هپاتیت C وضع کمی متفاوت است و این نوع هپاتیت موارد کمتر، اما خطرناکتری دارد و می‌تواند به سیروز کبد منجر شود که کشنده خواهد بود.
وی افزود: شایع‌ترین راه انتقال این نوع هپاتیت از طریق تزریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده است.
جانبخش در خصوص هپاتیت G نیز عنوان کرد: این نوع هپاتیت یک نوع هپاتیت نادر است که خودبخود خوب شده و زیاد شایع نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز