روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 260
  • 749
  • 1,336,745
اخبار سلامت

تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون

طبق گزارش محققان، آزمایش جدید خون DNA می تواند نوع نادر اما مرگبار سرطان را که در سینوس ها اتفاق می افتد تشخیص دهد.
طبق نتایج آزمایشات بالینی، این آزمایش خون در ۹۷ درصد موارد وجود «سرطان نازوفارنکس» را به درستی تشخیص داد. محققان در این آزمایش خون به بررسی وجود ویروس Epstein-Barr در DNA نمونه های خون پرداختند.
طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، نازوفارنکس قسمت فوقانی گلو است که در پشت بینی، درست بالای قسمت نرم سقف دهان و درست در پشت مجاری بینی، قرار دارد و به عنوان یک گذرگاه هوایی بین بینی و گلو عمل می کند.
طبق اعلام این انجمن، سرطان نازوفارنکس نسبتا نادر بوده و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک مورد احتمال ابتلا به این سرطان وجود دارد.
این بیماری بیشتر در جنوب چین و سایر بخش های آسیا و شمال آفریقا شایع است و تشخیص به موقع آن شیوه بسیار مهمی در نجات جان بیماران خواهد بود.
دنیس لو، سرپرست تیم تحقیق در دانشگاه چین، در این باره می گوید: «سرطان نازوفارنکس ارتباط نزدیکی با ویروس Epstein-Barr دارد. این ویروس عضو خانواده تبخال هاست.»
وی در ادامه می افزاید: «ژنوم ویروس Epstein-Barr در بیش از ۹۹ درصد سلول تومور سرطان نازوفارنکس یافت می شود. از اینرو این باور وجود دارد که این ویروس یکی از فاکتورهای ایجادکننده این سرطان است.»
حال این آزمایش خون امکان سریع و آسان تشخیص این نوع سرطان را فراهم کرده است.

بهبود بخشی از بیماری عروق کرونر با رژیم درمانی

یک متخصص قلب و عروق در خصوص بیماری عروق کرونر (کار افتادن تغذیه کننده‌ی قلبی) اظهار کرد: بخش بزرگی از بیماری عروق کرونر را می‌توان با رژیم درمانی بهبود بخشید .
دکتر فریبرز اکبر زاده، گفت: بیماری عروق کرونر در اکثر موارد همراه با حمله‌ی قلبی یا به زبان علمی سندروم حاد کرونری، یک طیف از بیماری‌هارا از انسداد حاد عروق کرونر تا ایست قلبی را شامل می‌شود .
وی ادامه داد: انسداد عروق قلب علایم متفاوتی همچون درد قفسه‌ی سینه، تنگی نفس فعالیتی، فشارخون بالا، دیابت، چربی خون بالا شدیدترین نوع ایست قلبی دارد.
اکبرزاده خاطرنشان کرد: اگر والدین یا فامیل درجه اول در سنین پایین بیماری قلبی و عروقی داشته باشند، این احتمال وجود دارد که سایر اعضای خانواده در صورت چاقی و عدم تحرک فیزیکی مبتلا به بیماری قلبی و عروقی شوند.
این متخصص قلب و عروق بیان کرد: گاهی‌وقت‌ها درد بیماری عروق کرونر فقط در قفسه سینه نمی‌باشد، بلکه در بازوها یا قسمت تحتانی شکم ایجاد می‌شود
وی در خصوص توصیه برای پیشگیری و درمان این بیماری، عنوان کرد: فعالیت‌های ورزشی منظم به مدت ۲۵ دقیقه پیاده‌روی تند، رژیم غذایی مناسب از جمله استفاده از غذاهای دارای کربوهیدرات یا همان مواد نشاسته‌ای (نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی) اقدام سازنده‌ای می‌باشد.
وی ادامه داد: مصرف سبزیجات و میوه‌جات در وعده‌های غذایی به صورت آب‌پز و گوشت سفید ترجیحاً ماهی برای فرد مبتلا به بیماری عروق کرونری توصیه می‌شود.
اکبرزاده در ادامه‌ی رژیم درمانی افزود: چربی‌های اشباع شده مانند روغن‌های نباتی، مایع و نمک اضافه شده هنگام پخت غذا، گوشت قرمز مانند سم برای این بیماری است .
وی گفت: در مواردی که بیماری حاد باشد، اولین اقدام باید مراجعه به اورژانس باشد، زیرا این سندروم حاد کرونری در ۲۴ ساعت اولیه تا ۳۰ درصد به مرگ و میر منجر می‌شود

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز