روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار شهرستان ها

اختصاص ۲۰ میلیارد ریال برای اینترنت روستاهای ورزقان

فرماندار شهرستان ورزقان از اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد اینترنت پرسرعت در روستاهای این شهرستان خبر داد.
حسن یحیوی در نشست کارگروه توسعه روستایی و عشایری ورزقان گفت: در حال حاضر ۴۷ روستا در این شهرستان دارای خدمات اینترنت است که تا پایان سال در ۸۱ روستای دیگر نیز برای رفاه اهالی اینترنت پرسرعت راه اندازی می شود.
وی افزود: با اتمام این طرح ۸۵ درصد روستاهای شهرستان ورزقان دارای خدمات اینترنتی خواهند شد.
فرماندار ورزقان با تاکید بر اینکه توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال در روستاهای شهرستان در اولویت برنامه های مسئولان است، خاطر نشان کرد: دستگاه های اجرایی با هماهنگی مرکز فنی حرفه ای با برگزاری کلاس ها و شناسایی اولویت های هر روستا اقدام و با اعطای تسهیلات بانکی از اشتغال جوانان روستایی حمایت می کنیم.
شهرستان ورزقان با ۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال تبریز واقع شده است.

 اجرای عملیات کشاورزی حفاظتی در ۳ میلیون هکتار از اراضی کشور

مسئول طرح کشاورزی حفاظتی معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی از پیش بینی برنامه ششم توسعه برای اجرای عملیات کشاورزی حفاظتی در سه میلیون هکتار از اراضی کشور خبر داد و گفت: ۶۰ درصد این عملیات در اراضی دیم و ۴۰ درصد در اراضی آبی اجرا می شود.
فرزاد زلقی در نشست کشاورزی حفاظتی در تبریز با اعلام اینکه ۱۰ استان به عنوان قطب و یا کانون تحقیقات کاربردی کشاورزی حفاظتی انتخاب شده است، ادامه داد: برای آن که کشاورزی مرسوم به سمت کشاورزی حفاظتی سوق پیدا کند، به تغییر رویکرد نیاز داریم و نخستین گام برای این تغییر رویکرد در جامعه کشاورزی، آموزش بهره برداران است.
وی مدیریت بقایای گیاهی، انجام حداقل عملیات خاک ورزی، تناوب و توجیه اقتصادی تولید را از اصول کشاروزی حفاظتی برشمرد و خاطرنشان کرد: اجرای طرح کشاورزی حفاظتی از سال ۱۳۸۶ و در سطح ۱۵۰ هکتار در چهار استان به صورت آزمایشی آغاز شد.
زلقی گفت: کشاورزی حفاظتی با هدف تولید پایدار و حفظ منابع آب و خاک برای نسل آینده اجرا می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی هم گفت: کشاورزی حفاظتی یک ضرورت مهم در امنیت غذایی است.
ایوب ایرانی فام با اشاره به این که ۳۶۵ هزار هکتار از اراضی زراعی استان آذربایجان شرقی بصورت دیم و ۸۵ هزار هکتار بصورت آبی به کشت گندم اختصاص دارد، اظهارکرد: متوسط سالانه بارندگی زراعی در استان۲۵۰ تا ۲۸۰ میلی متر است که از نظر کارشناسان کشاورزی ارقام مطلوبی برای زراعت محسوب نمی شود.
وی با اشاره به تغییرات اقلیمی استان در سالهای اخیر گفت: در سالجاری تا بیستم فروردین ماه در شهرستان های مناطق جنوبی استان بخصوص شهرستان های چاراویماق و هشترود پوشش برف و یخبندان وجود داشت که این مسئله باعث شد تا ما از مزارع دیم موجود در این مناطق ناامید شویم.
ایرانی فام ادامه داد: در مناطق جنوبی استان به علت کاهش نزولات جوی و بارش برف و یخبندان در زمستان سال گذشته ۷۰ تا ۱۰۰ درصد مزارع دیم از بین رفت.
وی اظهار کرد: شکننده بودن کشت دیم استان و تغییرات اقلیمی ایجاب می کند در رابطه با عملیاتی کردن کشاورزی حفاظتی از موسسه های بین المللی مانند موسسه سیمیت و ایکاردا کمک بگیریم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز