روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 211
  • 1,575
  • 1,392,647
اخبار شهرستان

رفع تصرف بیش از ۱ هزارمترمربع از اراضی ملی منطقه حفاظتی قوریگل

رییس اداره محیط زیست شهرستان بستان آباد گفت: یک هزار و ۷۸۴ مترمربع از اراضی ملی واقع در منطقه حفاظت شده قوریگل آزاد شد.
محمدرضا فقهی فرهمند افزود: در پی شکایت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بستان آباد و پس از اخذ دستور قضایی، این سطح از اراضی ملی واقع در منطقه حفاظت شده قوریگل که به صورت غیرمجاز تصرف و اقدام به ساخت و ساز در محل شده بود، با همکاری نیروی انتظامی شهرستان رفع تصرف شد.
وی گفت: بخشی دیگر از اراضی ملی منطقه حفاظت شده قوریگل هم با تلاش‌های اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بستان آباد و با دستور قضایی رفع تصرف شد.
وی افزود: حفاظت از اراضی ملی حفاظت شده از اولویت‌های اصلی این اداره بوده و انجام گشت و کنترل و نظارت شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت به ‌منظور حفظ و حراست از عرصه‌های ملی در مناطق حفاظت شده مهم‌ترین اقدام این اداره در زمینه حراست از عرصه‌های ملی است.
فرهمند گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، اداره حفاظت محیط زیست در صورت مشاهده هرگونه تصرف و تجاوز به اراضی ملی حفاظت شده با صدور اخطاریه مبنی بر رفع تصرف، در صورت عدم تمکین با تشکیل پرونده قضایی، متخلفان را به مراجع قضایی معرفی خواهد کرد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بستان‌آباد با اشاره به اهمیت تعامل و مشارکت عمومی در امر حفاظت از عرصه‌های ملی، از تمامی مردم، به ‌ویژه ساکنان محلی در اطراف منطقه حفاظت شده قوریگل تقاضا کرد به ‌منظور جلوگیری از تصرف و تخریب غیرقانونی اراضی ملی و حفظ این میراث گران‌بها، که طبق اصل ۵۰ قانون اساسی وظیفه و رسالتی عمومی و همگانی است، مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان را یاری کنند.
قوریگل (به معنی تالاب خشک) در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد در مجاورت روستای یوسف آباد قرار گرفته‌است.
منابع تأمین‌کننده ی آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است.
با توجه به اهمیت زیست محیطی تالاب قوریگل، این تالاب جزء تالاب های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است.
همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است.
برنامه های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه های جانوری اطراف دریاچه اجرا می شود.

 آغاز سنجش نوآموزان آماده ورود به دبستان های مراغه

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه از آغاز طرح سنجش نو آموزان آماده ورود به پایه اول ابتدائی دبستان های این شهرستان خبرداد.
جلیل اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ان افزود: این طرح در راستای سنجش سلامت نوآموزان برای حضور در پایه اول ابتدایی در سال تحصیلی آینده در پایگاه های سنجش سلامت دانش آموزان اجرا می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس، تمام خانواده هایی که فرزند ۶ سال تمام دارند در زمان مراجعه به مدارس برای ثبت نام در پایه اول ابتدائی برای سنجش سلامت به نزدیکترین پایگاه سنجش معرفی می شوند.
وی با تاکید براهمیت سنجش سلامت دانش آموزان اضافه کرد: در این پایگاه های سنجش سلامت، نوآموزان مورد ارزیابی بینایی، شنوایی، مراقبت سلامت و آمادگی تحصیلی قرار می گیرند.
معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت: با توجه به سنجش های اولیه در این پایگاه ها، در صورتی که در سنجش سلامت، نوآموزی مشکلی نداشته باشد، روند ثبت نام او انجام خواهد شد و اگر سنجش سلامت نوآموز دارای ابهام باشد، برای ارزیابی مجدد به بخش تخصصی ارجاع داده می شود.
وی ۲ پایگاه سنجش سلامت فاریابی و بوستان مراغه را مرکز سنجش اولیه دانش آموزان و نوآموزان در این شهرستان اعلام کرد و افزود: همچنین آن دسته از نوآموزان پایه ابتدائی که سال گذشته در ورود به مقطع پیش دبستانی مورد سنجش سلامت قرار گرفته بودند، امسال نیاز به سنجش دوباره نخواهند داشت.
وی ادامه داد: نوآموزان آماده ورود به پایه اول ابتدائی بعد از سنجش سلامت در پایگاه های معرفی شده، باید برای تکمیل معاینات خود به مراکز بهداشتی محل زندگی خود مراجعه کرده و پس از آن اقدام بهتکمیل ثبت نام کنند.
امسال حدود چهار هزار و ۷۰۰ نوآموز در مقطع پایه اول ابتدائی در سال تحصیلی جدید در مراغه مشغول تحصیل خواهند شد.
هم اکنون ۴۳ هزار دانش آموز و سه هزار کادر فرهنگی در ۵۰۰ مدرسه دولتی و غیر دولتی مراغه در حال تحصیل و تدریس هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز