روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار فرهنگ و هنر

انتشار کتاب و لوح فشرده صوتی اشعار شهریار

کتاب و لوح فشرده صوتی اشعار شهریار به زبان ارمنی در ارمنستان تولید و منتشر شد.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با هدف آشنایی اندیشمندان و فرهیختگان ارمنی با فرهنگ و تمدن ایران‌زمین در قالب کتب و لوح‌های فشرده صوتی، اقدام به ترجمه و انتشار آثار بزرگان و مفاخر فرهنگ و ادب فارسی کرده است.
در همین راستا، ترجمه اشعار و چاپ کتاب مکتوب و تولید کتاب صوتی منتخب آثار شهریار به زبان ارمنی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان انجام شده است.
این کتاب که محصول همکاری مشترک رایزنی فرهنگی و باشگاه فرهنگی مهر است، پانزدهمین شماره از این مجموعه محسوب می‌شود که در اختیار دوستداران زبان و ادب فارسی قرار می‌گیرد. تهیه‌کنندگان این کتاب صوتی اظهار امیدواری کردند که این اثر پس از کتب صوتی بزرگانی مانند حضرت امام خمینی (ره)، فردوسی، نظامی، مولوی، سعدی، رودکی، حافظ، عمر خیام و بابا طاهر در تعمیق شناخت فرهنگی از ایران‌زمین تاثیر بسزایی داشته باشد.
این کتاب در ۱۰۳ صفحه و حاوی ۲۱ غزل از جمله «حیدر بابا» است.
ترجمه این اثر توسط «واراند سوکیسیان» انجام شده و گویندگی کتاب صوتی توسط «آیدا آساطوریان» از گویندگان مشهور ارمنستان انجام شده است. متأسفانه در ارمنستان از این شاعر معاصر و نامی کشور شناخت اندکی وجود داشته و دارد که امید است با این اقدام، سطح شناخت از این شاعر ایرانی تا حد قابل قبولی افزایش پیدا کند.

سینمای ایران از تولید فیلم های طنز تاثیرگذار دور شده است

تهیه ‌کننده فیلم سینمایی «استرداد»، با بیان اینکه سینما به فیلم های طنز نیاز دارد، تصریح کرد: سینمای ایران از تولید فیلم های طنز قوی و تاثیرگذار دور شده است.
محسن علی ‌اکبری ، درباره توجه و علاقه کارگردانان و تهیه کنندگان سینما درسال های اخیر به تولید آثار طنز افزود: طنز از جمله گونه ‌های واجب و مورد نیاز سینما است که در تمام دنیا مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد و برخی مخاطبان سینما علاقه مندند با دیدن آثار شاد و مفرح سرگرم شوند.
وی با بیان اینکه در برخی آثار، طنز، جای خود را به لودگی می دهد، تصریح کرد: همواره طنز ژانری بوده که سخت‌ترین حرف‌ها در قالب آن بیان شده است و اگر بررسی ساده‌ای از آثار چارلی چاپلین داشته باشید خواهید دید که هیچ فیلمی از این نابغه طنز سینما خالی از یک مفهوم عمیق سیاسی، اجتماعی، جامعه شناسی، انسانی و فرهنگی نیست.
تهیه کننده فیلم سینمایی «کتاب قانون» ادامه داد: آثار طنز قوی و تاثیرگذاری در سینمای ایران از جمله فیلم «لیلی با من است» تولید شده که می توان از چنین آثاری به عنوان یک فیلم شاخص نام برد اما این روزها سینمای طنز حال خوبی ندارد.
علی‌اکبری با بیان اینکه مطلع شدم از ابتدای امسال فیلم‌های طنز بسیار زیادی در حال تولید است، گفت: این اتفاق باعث می شود که از ابتدای سال ۹۷ با انبوهی از آثار طنز مواجه شویم و مانند سال بعد از تولید فیلم «شوکران» خواهد شد که بیش از ۳۰ فیلم با همان مضمون ملودرام «شوکران» ساخته شد و همه در گیشه شکست خوردند.
تهیه کننده فیلم «پاداش سکوت»، افزود: فیلمسازان باید مخاطب شناس بوده و درک درستی از مسائل روز جامعه خود داشته باشند تا آثار آنها همسو با جریان و اتفاقات جامعه تولید شود، در غیر اینصورت اگر مخاطب با سینما قهر کند، همانطور که پیشتر قهر کرده بود دیگر به سینما نخواهد آمد و از این اتفاق فیلمسازان متضرر خواهند شد.
وی با بیان اینکه با مخاطبی مواجه هستیم که فیلم‌ها و سریال‌های روز دنیا را همزمان با سراسر دنیا در حال دیدن است، گفت: بنابراین سینماگران باید با احترام به درک و شعور مخاطب فیلم‌های با کیفیت تولید کنند در غیر این صورت با این فیلم های طنزی که مشاهده می کنیم، بازنده اصلی سینماگران خواهند بود.
علی‌اکبری خاطرنشان کرد: سینما ژانرهای بسیاری دارد که مورد توجه مخاطب است و اگر آثاری باکیفیت و درستی در گونه‌ها مثل اکشن، کودک، ملودرام و … تولید شود، پرفروش خواهند شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز