روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 643
  • 857
  • 1,393,936
اخبار کوتاه

تولید خودرو ۱/۵ درصد افزایش یافت

اردیبهشت ماه امسال تولید انواع خودرو به طور میانگین ۱/۵ درصد افزایش یافت.
در این مدت تولید انواع خودرو از ۱۰۲ هزار و ۴۰۳ دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به ۱۰۳ هزار و ۹۵۴ دستگاه رسید. اردیبهشت ماه امسال تولید انواع سواری با افزایش ۴/۶ درصدی همراه بوده و از ۹۳ هزار و ۶۴۲ دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به ۹۷ هزار و ۹۴۲ دستگاه افزایش یافت.
تولید انواع ون نیز صعودی بوده و از صفر دستگاه در اردیبهشت ۱۳۹۵ به ۷۸ دستگاه رسید.
برخلاف این محصولات اما تولید انواع وانت کاهش یافته و با افت ۳۶/۹ درصدی از ۷۵۴۰ دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به ۴۷۶۰ دستگاه کاهش یافت.
در این مدت تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس اما صعودی بوده و با رشد ۴۰/۸ درصدی از ۴۹ دستگاه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به ۶۹ دستگاه افزایش یافت.
تولید انواع اتوبوس نیز ۶۵ درصد افزایش داشته و از ۶۰ دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به ۹۹ دستگاه رسید.
اما تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده با افت ۹/۵ درصدی همراه بوده و از ۱۱۱۲ دستگاه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به ۱۰۰۶ دستگاه کاهش یافت.

۱۰ هزار میلیارد تومان منابع صنعت خودرو بلوکه شده است

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور گفت: ارزش منابع بلوکه شده صنعت خودرو در بخش سهام و سایت‌های تولید خودرو در خارج از کشور حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است که امیدواریم دولت دوازدهم در جهت آزادسازی این منابع حرکت کند.
آرش محبی‌نژاد اظهار کرد: در دولت‌های نهم و دهم اتفاقاتی در صنعت خودرو روی داد که حاصل آن بلوکه شدن منابع حیاتی صنعت خودرو و در نتیجه کسری مالی خودروسازان و معطل ماندن مطالبات قطعه‌سازان بوده است.
وی با بیان اینکه در آن زمان دولت به طور دستوری خواستار سرمایه‌گذاری خودروسازان در کشورهایی چون ونزوئلا، سنگال، آذربایجان، سوریه و بلاروس و ایجاد سایتهای تولید خودرو در این کشورها شد، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن در آن دولت شاهد اتفاقاتی چون صرف منابع کلان از سوی برخی خودروسازان برای خرید سهام بودیم.
وی ادامه داد:‌ نکته مهم این است که تمام این سرمایه‌گذاری‌ها با نظر دولت وقت و از محل منابع جاری شرکتهای خودروسازی صورت گرفت و هم‌اکنون نیز این منابع بلوکه شده و غیر قابل استفاده است. در حال حاضر ارزش منابع بلوکه شده صنعت خودرو از محل ایجاد سایتهای تولید خودرو در کشورهای دیگر و همچنین منابع صرف شده برای خرید سهام بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.
محبی‌نژاد با بیان اینکه از دولت دوازدهم انتظار داریم به سرعت راهکارهایی را برای آزادسازی این منابع صنعت خودرو پیش‌بینی کند، تصریح کرد: بلوکه شدن حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صنعت خودرو باعث ایجاد مشکلات عدیده برای صنعت خودرو و قطعه و افزایش بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان شده است.

چینی‌ها  در کنگو سد برق‌آبی زدند

جمهوری کنگو یک سد برق‌آبی ۱۰۹ میلیون دلاری افتتاح کرد که توسط گروه گژوبای چین ساخته شده است. این سد ۱۹/۹ مگاواتی در شهر لیوسو، تولید برق‌آبی کنگو را به ۲۱۴ مگاوات می‌رساند که حدود نصف تولید برق ملی است. طبق اعلام دولت جمهوری کنگو، این کشور تنها ۸۹ مگاوات در سال ۲۰۰۰ تولید کرد.
دنیس ساسو نگسو، رییس جمهور کنگو در مراسم افتتاح این سد گفت: سد لیوسو ظرفیت تولید بزرگی برای شرکت‌های حاضر در این منطقه فراهم خواهد کرد با این همه وزیر زیرساخت کنگو خاطرنشان کرد: دولت هنوز برای سه چهارم از تولید این سد خریداری نیافته است.
جمهوری کنگو چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت آفریقاست و نفت حدود ۶۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور آفریقای مرکزی به حساب می‌آید. اما این کشور قصد دارد با افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت و همچنین بخش‌های معدنکاری و جنگلداری، اقتصادش را متنوع کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز