روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 215
  • 1,575
  • 1,392,651
یادداشت

تبریز پیشگام در توسعه عمرانی و آبادانی

اقدامات عمرانی در شهر تبریز طی چهار سال گذشته بیش از هر زمان دیگری مشهود و برای شهروندان قابل لمس بوده است.
به گزارش شهریار؛ پروژه هایی که طی زمان اندکی آغاز و در زمان اعلام شده به بهره برداری می رسید و رضایت شهروندان را بیش از پیش جلب می کرد.
این موضوع بهانه ای شد برای مرور این اقدامات عمرانی شهرداری تبریز در۴ سال گذشته؛ ۴ سالی که زمانی سخت برای کشور و استان از لحاظ درآمد و مسائل اقتصادی بوده است؛ به عبارت دیگر، شهرداری تبریز، با پیش بینی های مناسب و بجا، توانست در زمانی که عمده طرح های کشور و استان به دلایل اقتصادی، تعطیل و راکد بود، با سرعتی مثال زدنی، نقاط مختلف تبریز را به پروژه های عمرانی، مزین کند.
همه ما بخاطر داریم که چند سال پیش، بایستی برای عبور از برخی معابر پر تردد شهر، ترافیک های سنگینی را باید تحمل می کردیم و یا برای رفتن به گلزار شهدای وادی رحمت، از راه باریکه ای می گذشتیم و شاید ساعت ها در ترافیک این منطقه، منتظر بازشدن مسیر می ماندیم.
حاشیه چایکنار، میدان راه آهن، تقاطع های غیر همسطح اره گر آخونی و .. از پر ترددترین مسیر شهروندان بود که ترافیک بالای آن منطقه باعث اتلاف زمان مسافران در این مسیر می شد.
این پروژه ها نمونه هایی از چندین و چند پروژه ای است که تا کنون با تدبیر و برنامه ریزی شهرداری احداث شده، نه تنها تسهیلی شگرف در ترافیک این مسیر، ایجاد کرده است بلکه در حوزه مختلف شهری باعث توسعه و پیشرفت شهرمان شده و در حداقل زمان ممکن، یعنی ۶ماه احداث و تکمیل شد.

پل ۳ سطح حمید زیباترین پروژه عمرانی و ترافیکی تبریز

زیباترین پروژه عمرانی و ترافیکی تبریزهم، از جمله طرح هایی است که هر فاز آن، در مدت تقریبی یک سال احداث شده است؛ پل سه سطح حمید که شامل رو گذر، مسیر هم سطح و زیرگذر است، در محدوده میدان مقابل هتل مرمر تبریز احداث شده و با اتکا به طراحی و اجرای طرح های زیباسازی و نورپردازی به عنوان زیباترین پروژه عمرانی شهرداری تبریز مشهور است. به واسطه بهره برداری از این طرح عمرانی، شهروندان در کمترین زمان ممکن و بدون تجربه راه بندان، از دروازه تهران به سمت میدان بسیج طی مسیر می کنند.
فاز نخست این پروژه مهم بر اساس برنامه زمانبندی باید در طول ۱۰ ماه به پایان می رسید، دوماه زودتر از موعد مقرر و در مدت زمان هشت ماه تکمیل و آماده بهره برداری شد.
فاز دوم پروژه سه سطح حمید روگذری با طول ۲۸۵ متر و عرض عرشه ۱۷ متر با هزینه ای بالغ بر ۹۵ میلیارد ریال به عنوان یکی از مهمترین پروژه های شهرداری منطقه دو تبریز از امروز در اختیار شهروندان تبریزی قرار گرفته است.

پروژه تقاطع غیرهمسطح راه آهن گره گشای ترافیک محدوده جنوب غربی شهر

میدان راه آهن نیزبه عنوان یکی از گره های ترافیکی محدوده جنوب غربی شهر، همواره برای شهروندان و به تبع آن برای مسوولین، مشکلاتی پدید می آورد و همین امر، انگیزه اجرای تقاطع غیر هم سطح در این میدان شد و شهرداری تبریز، در مدت یک سال، توانست با احداث بزرگترین سازه فلزی شمال غرب کشور در قالب پل روگذر، معضل ترافیکی میدان راه آهن را برطرف سازد. پروژه تقاطع غیرهمسطح راه آهن در کمتر از ۱۰ ماه با ثبت رکوردی جدید در اجرای پروژه های عمرانی شهرداری کلانشهر تبریز به بهره برداری رسید.
این پل که به نام «شهیدان حضرت پور» مزین شده با هزینه ای معادل ۱۸۰ میلیارد ریال در میدان راه آهن تبریز، در امتداد جاده سنتو احداث شده است. اجرایی این پروژه به عنوان بزرگترین پل فلزی شهری شمالغرب از مرداد ماه سال ۹۳ آغاز و با حمایتهای شهردار و شورای محترم کلانشهر تبریز، در عرض ۱۰ ماه به اتمام رسید.
تقاطع غیرهمسطح «شهیدان حضرت پور» در مسیر ترانزیتی کلانشهر تبریز با حل مشکل ترافیکی این منطقه عبور و مرور خودروها از سمت شمال به جنوب و جنوب به شمال را ممکن می سازد.
گفتنی است، این پل با سازه تلفیقی بتن و فولادی و ستونهای فلزی احداث در دو باند ۸۵۰ متری و عرض ۲۴٫۵ متر احداث شده است.
پل راه آهن دارای ۷ دهانه به صورت ۲ دهانه ۱۸ متری و ۲ دهانه ۲۲ متری و ۳ دهانه ۲۵ متری با ۲۱۰ عدد شمع می باشد، که برای استحکام این روگذر ۹۶ ستون در ۶ ردیف به ارتفاع مرکزی ۷٫۹ متر احداث شده است.
پروژه ارزشمند تقاطع غیر همسطح آخونی که نقش بسیار مهمی در کاهش بار ترافیکی ایفا کرده ، در مدت زمانی کمتر از یک سال و با بهره گیری از تجربیات و تخصص نیروهای متخصص احداث شده است.
برای احداث این پل، شش عدد پایه بتنی و ۶۶ عدد شمع ایجاد شده و حجم بتن ریزی در آن، چهار هزار و ۷۰۰ متر مکعب، خاکریزی و زیرسازی ۱۵ هزار متر مکعب و آسفالت ریزی آن یک هزار و ۵۰۰ تن است.
برای اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح آخونی بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

پروژه افلاک‌نما، تجلی نگرش و همت ویژه‌‌ شهرداری در حوزه عمران است

میدان افلاک نما، محل احداث یکی از تقاطع های غیر هم سطح شهرداری است که در نوع خود، نوعی رکورد زنی در زمان اجرا به شمار می آید این پروژه به عنوان یکی از مهم‌ترین تدارک عمرانی شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز در برنامه سال ۹۳، با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال و تنها در مدت ۶ ماه اجرا و تکمیل شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز