روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 647
  • 1,097
  • 1,389,812
اخبار کوتاه

تکمیل برگه رضایت تزریق خون به بیماران تالاسمی استاندارد جهانی است

 سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در اظهار نظر تازه‌ای نسبت به اخذ برائت نامه از بیماران تالاسمی در هر بار مراجعه به بیمارستان جهت تزریق خون انتقاد کرده و گفته است، تزریق خون به بیماران تالاسمی از اقدامات درمانی است که میزانی عوارض برای آن پیش‌بینی شده، مراکز درمانی هم برای این اقدام نسبت به اخذ برائت نامه اقدام می‌کنند اما اخذ برائت نامه از بیماران تالاسمی در هر بار مراجعه به بیمارستان جهت تزریق خون، نقض غرض است.
محمد نعیم امینی فرد در تأیید سخنان رئیس انجمن تالاسمی ایران مبنی بر آنکه اخذ برائت نامه از سوی بیماران از نظر اخلاق و حقوقی با مشکل مواجه است و از طرفی منجربه آسیب امنیت روانی این گروه از بیماران می‌شود از وزارت بهداشت درخواست کرده با توجه به این مشکل معاونت درمان وزارت بهداشت  ابلاغیه‌ای را تنظیم و به مراکز درمانی ابلاغ کند. ما چیزی با عنوان برائت نامه نداریم. در مدارک پزشکی یک فرم استاندارد جهانی هست که به نام فرم رضایت نامه آگاهانه از بیمار شناخته می‌شود. این فرم جزو حقوق بیمار بوده و در همه جای دنیا مرسوم است ایران نیز جزو کشورهایی است که باید این فرم را قبل از ارائه هر گونه خدمت بستری یا سرپایی در مراکز درمانی در اختیار بیمار قرار دهد. دکتر علی ماهر با اشاره به اینکه بیمار باید از خدماتی که دریافت می‌کند آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشد، افزود: بیماران تالاسمی نیز مانند سایر دریافت‌کنندگان خدمت درمانی باید هنگام تزریق خون فرم رضایت آگاهانه از بیمار را امضا کنند البته این به معنای مصون شدن پزشک و کادر درمان از خطای احتمالی نیست یعنی فرم رضایت آگاهانه از بیمار هیچگونه مصونیتی برای پزشک و کادر درمان ندارد و صرفا بخاطر این است که بیمار با آگاهی کامل خدمت را دریافت می‌کند و چنانچه بیمار خدمت سالم از مراکز درمانی دریافت نکند جای شکایت وی محفوظ است.

اسامی منظم‌ترین نماینده‌ها در سال اول مجلس

۱۰ نماینده منظم و ۱۰ نماینده‌ای که پای ثابت رأی دهی در سال اول مجلس دهم بودند، در جلسه خانه ملت معرفی شدند.
امیرحسین قاضی‎زاده عضو هیات رئیسه مجلس در جلسه علنی مجلس  اسامی ۱۰ نماینده ای را که در سال نخست مجلس دهم منظم‎ترین حضور در صحن و کمیسیون های تخصصی داشتند و از مرخصی استحاقی و مأموریت استفاده نکردند، را قرائت کرد.
بر این اساس؛ محمدجواد فتحی، سید فاطمه ذوالقدر،‌ حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد بیرانوندی، فردین فرمند،‌ داود محمدی، سید مرتضی خاتمی، حبیب الله کشت زر، محمدرضا بادامچی و شهروز برزگر، ۱۰ نماینده ای بودند که در جایگاه منظم‎ترین نماینده های مجلس دهم در سال اول قرار گرفتند.
در این میان صدای اعتراض نادر قاضی‎پور به دلیل آنکه نامش در میان این ۱۰ نفر جای نگرفته بود، بلند شد. قاضی زاده هاشمی به او پاسخ داد: آقای قاضی‌پور شما نفر یازدهم هستید که به خاطر ماموریتی که برای سیل آذربایجان شرقی رفتید، یازدهم شدید.
همچنین اسامی افرادی که بیشترین مشارکت در رای گیری در صحن علنی مجلس داشتند نیز به این ترتیب اعلام شد: سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، محمدرضا عارف، رضا کریمی، علی اردشیر لاریجانی، سهراب گیلانی، حسینعلی حاجی دلیگانی، سید ناصر موسوی لارگانی،‌ احمد سالک کاشانی،‌ احمد مرادی و قاسم میرازیی نیکو.

سن مصرف دخانیات در کشور به ۱۱ سال رسیده است

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ابراز نگرانی از اینکه سن مصرف دخانیات در کشور ما به ۱۱ سال رسیده است ، تاکید کرد: با بسیج امکانات رسانه های دیداری، مردم باید هر چه بیشتر مضرات مصرف دخانیات آگاه شوند.
مهدی رفیعی  تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها، مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان است.اجرای کامل طرح ممنوعیت تبلیغات و ترویج مصرف دخانیات باید از صداو سیما کلید بخورد و با بسیج امکانات رسانه های دیداری، مردم باید هر چه بیشتر مضرات مصرف دخانیات آگاه شوند.
مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: در حال حاضر علیرغم وجود ممنوعیت قانونی برای انتشار فیلم هایی که در آن صحنه هایی از مصرف دخانیات وجود دارد، گفت: رسانه های دیداری نباید در ساخت فیلم ها به گونه ای اقدام کنند که تشویق به سیگار کشیدن افزایش پیدا کند.
وی با ابراز نگرانی از اینکه سن مصرف دخانیات در کشور ما به ۱۱ سال رسیده است، تصریح کرد: این یعنی زنگ خطرها به صدا درآمده و همه باید متوجه عواقب آن شوند.

لغو ۵۸۴ قانون مربوط به سال‌های ۱۲۸۵ تا۱۳۰۹

نمایندگان مجلس کلیات طرح الغای برخی قوانین را تصویب کردند.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی  مجلس با کلیات طرح الغای برخی قوانین از تاریخ ۱۸/ ۶/ ۱۲۸۵ تا ۳۰/ ۱۲/ ۱۳۰۹ موافقت کردند.
براساس ماده واحده این طرح، به موجب این قانون تمامی قوانین و تصمیمات قانونی از تاریخ ۱۸/ ۶/ ۱۲۸۵ تا ۳۰/ ۱۲/ ۱۳۰۹ اعم از اینکه اجرا شده یا اجرای آن متوقف شده یا موضوع آن منتفی شده یا به موجب قانون لاحق نسخ ضمنی شده باشد، منسوخ اعلام می گردد.
این ماده واحده با ۱۵۴ رای موافق، ۳۷ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.
این ۵۸۴ قانون منسوخ شده شامل بخش‌های مختلف آموزش میراث فرهنگی و گردشگری، هنر و اوقاف، آیین دادرسی، اداری و استخدامی، ارتباطات، امور امنیتی، امور انتظامی، انتخابات  انرژی بازارهای مالی، بهداشت و درمان، تجارت و بازرگانی، ثبت جرائم و مجازات‌ها، حمل و نقل، رسانه های عمومی، رفاه و تامین اجتماعی، شوراها و شهرداری ها، صنعت، عمران، قانونگذاری کشاورزی، معدن، نیروهای مسلح، معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی و … است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز