روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار کوتاه

لزوم ایجاد اشتغال در روستاها

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: هم اکنون امکان استخدام دولتی ۳۳ هزار دهیار وجود ندارد.
سعید رضا جندقیان در مراسم گرامیداشت روز ملی دهیار در تبریز گفت: بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان از ابتدای سال ۸۲ به بخش روستایی تزریق شده است که ۷۲ درصد این تزریق منابع در دولت تدبیر و امید بوده است.
وی ادامه داد: در سال ۶۵ جمعیت روستایی کشور ۲۵ میلیون بوده و در حال حاضر ۲۰ میلیون است چرا که متاسفانه ظرفیت اشتغال در زمینه های روستایی را ایجاد نکرده ایم و اگر کرده ایم، پایدار نبوده اند و همین امر زمینه ساز مهاجرت جوانان از روستا به شهر شده است.
جندقیان با تاکید بر تغییر رویکرد در زمینه مدیریت روستاها گفت: پول و امکانات مادی به تنهایی نمی تواند روستاها را از وضعیت کنونی نجات دهد و توسعه جز با تلاش شما دهیاران امکان پذیر نخواهد بود.
امکان استخدام ۳۳ هزار دهیار را نداریم
وی ادامه داد: اقداماتی که برای امنیت شغلی دهیاران انجام شده، می تواند اقدامات خوبی باشد، ما ۳۳ هزار دهیار داریم، دولت بزرگترین آرزویش لاغر شدن بدنه اش است، در حال حاضر امکان استخدام دهیاران وجود ندارد و الزامات قانونی هم در این راستا نداریم.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در خصوص تسهیلات در نظر گرفته شده برای دهیاران گفت: برای امنیت شغلی این افراد، بیمه تامین اجتماعی دهیاران به صورت کامل پرداخت می شود و تسهیلات دیگری همچون سنوات خدمت برای این افراد در نظر گرفته شده است و همچنین چندین نوع تسهیلات دیگر که در پی تصویب آن هستیم.
تصویب قوانینی در مجلس برای جلوگیری از مهاجرت از روستاها
وی ادامه داد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز برای توسعه روستاها اقدام به تصویب قوانینی ویژه کرده اند که از آن جمله می توان به قانون ارزش افزوده اشاره کرد که میزان آن را برای کلانشهرها پایین اورده و روستاها را بالا بردند تا با قوانینی مشابه مانع از مهاجرت از روستا به شهرها شوند.
جندقیان افزود: دهیاران نباید نقشی را که در توسعه روستاها دارند فراموش کنند و در این زمینه تمامی دستگاه های دولتی نیز یاری رسان این افراد خواهند بود و جلسات توجیهی برای مسئولان مختلف دولتی به منظور همکاری با دهیاران شکل گرفته است.
دهیاران نسبت به حوزه اختیاراتی خود توجیه شوند
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین بر لزوم آموزش دهیاران تاکید کرد و گفت: این افراد باید نسبت به وظایف و اختیاراتی که دارند به خوبی توجیه شوند تا عملکرد بهتری در حوزه مربوط به خود داشته باشند.

 اجرای طرح ویزیت رایگان عشایر دامنه سهند

مسئول بسیج جامعه پزشکی مراغه از اجرای طرح ویزیت رایگان عشایر دامنه سهند خبرداد و گفت: این طرح خدماتی و اجتماعی توسط بسیج جامعه پزشکی و بسیج دانشجویی این شهرستان اجرا شده است.
امیرمحمد رضائیان در گفت و گو با خبرنگار ان افزود: در این طرح عشایر کوهپایه های سهند به صورت رایگان از خدمات پزشکی، غربالگری و تجویز دارو بهره مند شدند.
وی ادامه داد: در این طرح جهادی، ۲ پزشک ۲ پرستار و یک نفر ماما به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عشایر امنطقه پرداختند و بیش از ۷۰ نفر از عشایر کوهپایه های سهند را مورد ویزیت قرار دادند.
مسئول بسیج جامعه پزشکی با اشاره به اهمیت برگزاری این طرح گفت: برگزاری این طرح در راستای محرومیت زدایی از این مناطق صورت می گیرد زیرا که سلامت یکی از مولفه های مهم برای رفع محرومیت است.
رضائیان افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۵۰ نفر از روستائیان و شهروندان در مناطق محروم شهری و روستایی در قالب چهار اردوی جهادی از خدمات ویزیت رایگان و خدمات بهداشتی بهره مند شدند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز