روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار کوتاه

محمدصادق پورمهدی:
استفاده از ظرفیت‌های جامعه عشایری در رویداد تبریز ۲۰۱۸

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در بحث تبریز ۲۰۱۸ از ظرفیت‌های جامعه عشایر نیز استفاده خواهیم کرد ، گفت: سازمان امور عشایر نیز می‌تواند با تشکیل ستاد ویژه، راهکارهای معرفی ظرفیت‌های عشایری در بستر تبریز ۲۰۱۸ را بررسی کند.
محمدصادق پورمهدی در گردهمایی مدیران‌کل امور عشایر سراسر کشور در تبریز، با بیان اینکه خدمت به عشایر اجر مادی و معنوی زیادی دارد، گفت: عشایر ساکن در استان اکثرا در مناطق مرزی زندگی می‌کنند و باید همانند سایر هموطنان از امکانات مناسب زندگی بهره‌مند باشند.
وی ادامه داد: عشایر، سهم عمده‌ای از تولید را برعهده دارند و باید بتوانیم زمینه عرضه محصولات تولیدی آنها از جمله صنایع دستی باکیفیت و محصولات غذایی را ایجاد کنیم.
پورمهدی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های عشایری و روستایی کشور ناشناخته مانده است، افزود: باید با برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها، این ظرفیت‌ها را به جامعه معرفی کنیم تا از این طریق، شاهد جذب گردشگر و ترویج فرهنک غنی عشایر باشیم.
وی با اشاره به اجرای طرح استفاده از انرژی خورشیدی در مناطق عشایری، گفت: متأسفانه این طرح آن‌چنان که باید در استان اجرایی نشده و امیدواریم به‌زودی این کار انجام شود؛ در بخش ارتباطات کارهای خوبی شده اما خدمات ارائه شده کافی نیست.
پورمهدی به موضوعاتی نظیر انتقال فناوری، مدیریت و مصرف بهینه آب، حفاظت از مراتع و بهداشت و درمان عشایر نیز اشاره کرد و گفت: باید با راهکاری جامع و یا مرحله‌ای، برای بهداشت و درمان عشایر استان که همیشه در حال کوچ هستند تدابیری اندیشیده شود.

افزایش ۷۵ درصدی روزهای پاک در کلانشهر تبریز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی گفت: مقایسه وضعیت کیفی هوای کلانشهر تبریز در سه ماهه نخست سال جاری و سال گذشته حاکی از افزایش ۷۵ درصدی روزهای پاک در این کلانشهر می باشد.
حمید قاسمی افزود: بر اساس اطلاعات ایستگاه های سنجش کیفیت هوا، در سه ماهه نخست سال جاری، شاخص کیفیت هوا ۴۹ روز در وضعیت پاک، ۳۹ روز در وضعیت سالم و پنج روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است.
وی ادامه داد: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، شاخص کیفیت هوا ۲۸ روز در وضعیت پاک، ۵۸ روز در وضعیت سالم و هفت روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس بوده است.
قاسمی اظهار کرد: این روند حاکی از افزایش ۷۵ درصدی روزهای پاک در سال جاری نسبت به سال ۹۵ می باشد.
وی، علت این افزایش و ارتقای کیفیت هوا را در کلانشهر تبریز اهتمام در توزیع سوخت های یورو چهار و جلوگیری از توزیع سوخت مازوت برای صنایع و واحدهای خدماتی برای کلانشهر تبریز عنوان کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۱۸۹ روز سالم، ۵۸ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۱۱ روز ناسالم کامل داشتیم.
وی اظهار کرد: شاخص کیفیت هوا برای وضعیت پاک بین صفر تا ۵۰ پی. اس. آی، برای وضعیت سالم بین ۵۱ تا ۱۰۰، برای وضعیت ناسالم برای گروه های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ می باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز