روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار کوتاه

تقویت اقتصاد گیاهان دارویی با تحقیقات و فرآوری

گیاهان دارویی به عنوان یکی از زیربخش های کشاورزی در صورت توجه به تحقیقات، فرآوری و پرهیز از خام فروشی دارای ارزش افزوده مناسبی بوده و می تواند سهم مهمی در تقویت اقتصاد کشاورزی داشته باشد.
یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی ارتقای کیفیت تولیدات داخلی در بخش کشاورزی است که این مهم با توجه به دانش روز و استفاده از نتایج تحقیقات علمی محقق می شود.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی درحاشیه همایش روز مزرعه و کشت و توسعه استاندارد گیاهان دارویی در ایستگاه تحقیقات کشاورزی تیکمه داش با بیان اینکه استاندارسازی تولید گیاهان دارویی می تواند زمینه ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و توسعه اقتصادی برای منطقه را فراهم کند، افزود: فرآوری گیاهان دارویی و پرهیز از خام فروشی از اهداف اصلی جهاد کشاورزی است.
حسن منیری فر با اشاره به اینکه از هشت هزار گونه گیاهی شناخته شده در ایران ۲ هزار و ۲۰۰ گونه آن درآذربایجان شرقی وجود دارد، از آمادگی برای حمایت از سرمایه گذاران و دانشگاهیان و مراکز علمی در راستای توسعه پژوهش در حوزه گیاهان دارویی در استان خبر داد.
وی با اشاره به سازگاری گیاهان دارویی با شرایط اقلیمی و کمبود آب، خاطرنشان کرد: آموزش و پژوهش و انتقال تجربیات علمی به کشاورزان با توجه به نیازهای دارویی از برنامه های مرکز تحقیقات کشاورزی استان است.
فرماندار شهرستان بستان آباد نیزبا بیان اینکه تحقیق و پژوهش زیربنای توسعه بخش کشاورزی است، گفت: کشت محصولات باتوجه به ظرفیت و اقلیم هرمنطقه می تواند به توانمندسازی کشاورزان کمک کند.
علی بدرشکوهی به اهداف بلندی که مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دنبال می کند اشاره و بر عملیاتی کردن نتایج تحقیقات در مزارع تاکید کرد.
وی به ظرفیت های موجود منطقه در بخش کشاورزی نیز اشاره ای کرد و افزود: متاسفانه به نظر می رسد در حوزه تحقیقات و پژوهش دچار کم کاری شده ایم.

اشتغال‌زایی ۲۰۰۰ نفری در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی

معاون برنامه ریزی شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی گفت: تا پایان سال با بهره‌برداری از ۱۳۰ طرح نیمه تمام صنعتی در شهرک‌های صنعتی این استان برای دو هزار و ۸۰ نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
صابر پرنیان اظهار کرد: ستاد اقتصاد مقاومتی این شرکت با جدیت موضوع تولید و اشتغال را پیگیری کرده و حساسیت لازم برای حمایت از طرح‌های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد ایجاد شده است.
وی افزود:‌ با توجه به برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد که عملیات ساختمانی آن‌ها به اتمام رسیده و در مرحله نصب ماشین آلات هستند، شناسایی شده است.
پرنیان ادامه داد:‌ تلاش خواهیم کرد تا این واحدهای شناسایی شده با حمایت‌های تسهیلاتی و رفع موانع تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.
معاون برنامه‌ریزی شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت اشتغالزایی برای جوانان اظهار امیدواری کرد: با راه اندازی ۱۳۰ طرح صنعتی نیمه تمام یاد شده ۲ هزار و ۸۰ نفر اشتغالزایی شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز