روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۵/۳۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 379
  • بازدید دیروز: 1,385
  • کل بازدید ها: 763,117
اخبار کوتاه

چند درصد مردم ایران در روستا زندگی می‌کنند؟

از کل جمعیت ایران ۲۵/۹ درصد روستانشین هستند که در ۶۲ هزار و ۲۸۴ آبادی توزیع شده‌اند.
ر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در زمینه سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۷۴ درصد جمعیت کشور در نقاط شهری و ۲۶ درصد در نقاط روستایی ساکن هستند.
اطلاعات مرکز آمار ایران درباره سرشماری سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد جمعیت کل کشور معادل ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر بوده است که از این میزان ۵۹ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۸۴۷ نفر ساکن شهرها و ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۲۵ نفر ساکن در نقاط روستایی بوده‌اند.
این اطلاعات نشان‌دهنده این است که از کل جمعیت ایران ۲۵/۹ درصد روستانشین هستند که در ۶۲ هزار و ۲۸۴ آبادی توزیع شده‌اند.
از بین آبادی‌های دارای سکنه ۱۹ هزار و ۹۶۴ آبادی (۳۲/۱ درصد) کمتر از ۵۰ نفر، ۸۴۶۳ آبادی (۱۳/۶ درصد) ۵۰ تا ۹۹ نفر ۲۲ هزار و ۹۵۶ آبادی، ۳۶/۹ درصد، ۱۰۰ تا ۴۹۹ نفر، ۶هزار و ۹۹ آبادی (۹/۸ درصد) به ۵۰۰ تا ۹۹۹ نفر، ۳۷۵۷ آبادی ۶ درصد جمعیت هزار تا ۲۴۹۹ نفر، در ۸۵۷ آبادی (۱/۴ درصد) ۲۵۰۰ تا ۴۹۹۹ نفر و در ۱۸۸ آبادی (۰/۳ درصد) ۵ هزار و بیشتر جمعیت داشته‌اند. از نظر تعداد خانوار از بین آبادی‌های دارای سکنه در ۲۲ هزار و ۸۱۹ آبادی ۳۶.۶ درصد کمتر از ۲۰ خانوار، در ۵ هزار و ۹۵۰ آبادی (۹/۶ درصد) ۲۰ تا ۳۰ خانوار در ۱۲ هزار و ۹۷۱ آبادی (۲۰/۸ درصد) ۳۱ تا ۷۰ خانوار، در ۴۹۶۷ آبادی (۸ درصد) ۷۱ تا ۱۰۰ خانوار و در ۱۵ هزار و ۵۷۷ آبادی (۲۵ درصد) ۱۰۱ خانوار و بیشتر ساکن بوده‌اند.

تصویب موافقتنامه ایران و ارمنستان درباره استفاده مشترک از دروازه مرزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان درباره استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری موافقت کردند.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی ماده واحده این لایحه را به تصویب رساندند که براساس آن موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان درباره استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری مشتمل بر یک مقدمه و ۱۲ ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می شود. طبق تبصره این ماده در اجرای این موافقتنامه رعایت اصول ۷۷ و ۱۳۹ قانون اساسی الزامی است.
این لایحه با ۱۴۵ رای موافق،‌ ۲ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر به تصویب رسید.

مخالف تعیین تعرفه‌های پزشکی توسط وزارت بهداشت هستیم

رییس جامعه متخصصان داخلی ایران با بیان این‌که مخالف تعیین تعرفه‌های پزشکی توسط وزارت بهداشت است، گفت: تعرفه‌ها طی تمام سی سال اخیر مناسب نبوده است.
ایرج خسرونیا در خصوص تعیین تعرفه و نقش سازمان نظام پزشکی در آن گفت: تعرفه طی تمام سی سال اخیر مناسب نبوده و اگر تعیین آن بر عهده سازمان باشد، باید قدرتی پشت آن باشد تا اجرایی شود.
وی افزود: در حال حاضر ما مخالف تعیین تعرفه‌های پزشکی توسط وزارت‌خانه هستیم.
رییس جامعه متخصصان داخلی ایران در خصوص تامین منابع مالی و هزینه‌های سازمان نیز اظهار کرد: مشکلات مالی سازمان چندین سال است که تداوم دارد و علت آن ازدیاد کارمندان و بریز و بپاش مسئولین و عدم درآمد کافی دولت است.
خسرونیا دامه داد: با برگزاری کنگره‌ها و بازآموزی می‌توان در راستای حل مشکلات مالی سازمان نظام پزشکی قدم برداشت.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص توجه به آموزش و پژوهش در سازمان نظام پزشکی نیز گفت: آموزش‌ها در حال انجام است، اما از پژوهش خبری نیست.
رییس جامعه متخصصان ایران ادامه داد: باید گروه‌های علمی و دانشگاهی کمک کنند، اما آن‌قدر مشکلات صنفی وجود دارد که زمانی برای پژوهش نمی‌ماند.
خسرونیا در پایان گفت: برای من مهم است که به مباحث پژوهشی بیشتر پرداخته شود؛ زیرا این کار می‌تواند برای سازمان نیز درآمدزا باشد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز