روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار کوتاه

وضعیت مطلوب باروری در آذربایجان‌شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از وضعیت مطلوب آذربایجان‌شرقی در باروری خبر داد.
محمد حسین صومی در نشست کشوری مدیران سلامت در تبریز اظهار کرد: طبق سیاست‌های برنامه‌ی ششم توسعه میزان باروری در کشور باید به ۲/۱ برسد که این میزان در شهرهای استان ما ۱/۸ درصد و در روستاها نیز حدود ۲/۸ درصد است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تحقق اهداف برنامه‌ی ششم توسعه، افزود: راه‌اندازی مرکز مداخلات رشد و تکامل کودکان تبریز، اولین بانک شیر مادر، مرکز TPN یا تزریق وریدی نوزادان و کانون دوستداران سالمندان از جمله‌ی اقدامات در این راستا به شمار می‌آیند.
وی عنوان کرد: تامین حفظ ارتقای سلامت جسمی، روانی و معنوی سالمندان به منظور بهره‌مندی آنان از کیفیت زندگی بهتر از جنبه‌های مختلف در دوران سالخوردگی از اهداف کلی راه‌اندازی کانون دوستدار سالمند است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: طبق لایحه‌ی تصویب شده در سند تدبیر و توسعه‌ی استان حدود ۲۰ کانون دوستدار سالمند باید در تبریز وجود داشته باشد که هم اکنون ۱۶ کانون در کل استان راه‌اندازی شده است که شش کانون در تبریز هستند.

نصب کنتورهای هوشمند نباید تنها به بخش کشاورزی محدود شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: نصب کنتورهای هوشمند نباید تنها به بخش کشاورزی خلاصه شود، چرا نباید برای بخش صنعت، کنتور هوشمند نصب کنیم.
کریم مهری در شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار داشت: اراضی سطح کشت پیاز در طول سالیان گذشته به میزان هزار و ۵۰۰ هکتار بود که امروز این مقدار به ۵۰ هکتار رسیده است که این امر در طولانی مدت انجام شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون به میزان هزار و ۶۰۰ هکتار کشت کلزا در این محصول داریم.
مهری در خصوص استفاده از سیستم نوین آبیاری گفت: در خصوص باغات که قدمت درختانش بالای ۱۰ سال است، استفاده از سیستم نوین آبیاری قابل انجام نیست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در استان ما برای بخش صنعت، کنتور هشومند نصب نشده چرا که صدای کشاورزان به جایی نمی رسد، هر چند این روند لازم است اما چرا نباید برای صنعت کنتور هوشمند نصب کنیم.
وی در در رابطه با بحث های تغییر الگوی کشت در استان گفت: برای تمامی شهرستان ها اصلاح الگوی کشت مطرح شده اما انباشته ۳۰ ساله را نمی توان در عرض دو سال حل کرد.
مهری افزود: در این راه باید به شکل تدریجی پیش برویم چرا که نمی توان فشار بیش از حدی به کشاورزان وارد کرد.
لزوم ورود ضابطان قضایی برای کاهش مصرف مقدار آب و برق
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به وظایف رسانه ها در زمینه صرفه جویی در مصرف آب و برق گفت: رسانه ها باید به صورت مستمر فرهنگ سازی کنند.
یوسف سرافراز با بیان اینکه اعمال قانون در زمینه مصرف مازاد باید جدی گرفته شود، گفت: آب و برق منابع ملی است که باید مصرف آن را به درستی مدیریت کنیم که در این راستا ضابطان قضایی باید ورود کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون هم در مصارف خانگی و تجاری آب و برق مشکل داریم، شورایاری و دهیاری ها باید ورود کنند.
سرافراز افزود: هنوز هم کشاورزان آب را به پای درخت می بندند و هنوز آب در بخش کشاورزی کمتر از ۳۵ درصد راندمان دارد که ضابطان قضایی و دهیاری و شوراها باید به این امر ورود یابند.
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان با اشاره ای به مصوبه دو سال قبل در خصوص نصب کنتور در بخش صنعت گفت: بحث آب بحث شوخی برداری نیست که بگوییم به خاطر نبود اعتبار کنتور نصب نمی کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز