روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 390
  • 814
  • 1,336,126
اخبار کوتاه

اکران ۲ مستند  «مادر زمین»و «پنبه تا آتش»

اکران دو فیلم مستند «مادر زمین» به کارگردانی مهناز افضلی و «پنبه تا آتش» به کارگردانی بهرام عظیم‌پور و تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب از ۱۱ مردادماه در گروه سینمایی هنر و تجربه آغاز می‌شود.
مستند «مادر زمین» نگاهی به زندگی و کارِ مشترک دکتر هایده شیرزادی و همسرش ادموند لمپگز و تلاش آنها برای قطع کامل دفن زباله‌های شهری و تبدیل پسماند به بیوکمپوست و تولید کود آلی برای کشاورزی ارگانیک است. مستند «پنبه تا آتش» زندگی صنعت‌گر نخبه کشور، علی‌اصغر حاجی‌بابا را روایت می‌کند، کسی که کار کردن را از دوران کودکی و با لحاف‌دوزی آغاز کرد و در مسیر پر ماجرای زندگی توانست راه کسب‌ و کار مستقل خود را در صنعت باز کند.

تشکیل ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب

با ابلاغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب تشکیل می‌شود. به گزارش ستاد خبری رویدادهای ترویج کتابخوانی، اعضای این ستاد علاوه بر معاون امور فرهنگی و مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، نمایندگان شبکه‌های گروه‌های ترویج کتابخوانی، شهرهای دوستدار کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب خواهند بود. همچنین نماینده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و نماینده کمیسیون ملی یونسکو و نیز دو نفر صاحبنظر به انتخاب معاونت فرهنگی نیز در این ستاد عضویت خواهند داشت.
بنابر این گزارش، هدف از تشکیل این ستاد؛ افزایش سرانه مطالعه در کشور، افزایش مشارکت نهادهای عمومی، ارتقای سطح آگاهی، معرفت، دانش و فرهنگ اسلامی و ایرانی و برنامه‌ریزی به منظور توسعه فعالیت‌های ترویجی در حوزه کتابخوانی عنوان شده است.

رضا کیانیان: هنر ذاتا آزاد است

رضا کیانیان گفت: هنر ذاتا آزاد است و هرگز به بند قدرت‌ها درنیامده است.
این بازیگر سینما در جمع خبر نگاران گفت: ضمن بیان این مطلب خطاب به آنانی که به هنر دولتی اعتقاد دارند گفت: هنر دولتی در هیچ جای جهان خلاقیت ماندگاری نداشته است. هنر خادم نیست! هنر در آزادی و فردیت رشد می‌کند. هنر ابزار نیست! دولت‌هایی که هنر را به بند کشیدند از بین رفتند ولی هنر همچنان ماندگار است، شوروی سوسیالیستی،آلمان هیتلری و… از بین رفته‌اند اما هنر مانده است.
کیانیان ادامه داد: هنر ماندنی است زیرا هنر ذاتی و فطری بشر است، بشر فعلا هفت هنر موسیقی، تئاتر، سینما، نقاشی، مجسمه سازی، ادبیات و رقص دارد. ممکن است در آینده با پیشرفت تکنولوژی هنرهای بیشتری اختراع شود،زمانی که بشر توانست کلمه را اختراع کند شعر و ادبیات به وجود آمد و زمانی که توانست دوربین را اختراع کند سینما پدید آمد.

افزایش همکاری کشورهای عضو اکو در حوزه گردشگری

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در دیدار با رئیس مؤسسه اکو گفت: رویداد تبریز۲۰۱۸ را می‌توان سرآغازی برای توسعه همکاری‌های مؤسسه فرهنگی اکو و سازمان میراث‌فرهنگی قلمداد کرد.
صنایع‌دستی و گردشگری، زهرا احمدی‌پور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پس از این دیدار با بیان این‌که دو طرف بر افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اشتراکات کشورهای عضو اکو تأکید کردند، گفت: «برای افزایش همکاری‌های سازمان میراث‌فرهنگی و مؤسسه اکو بستر بسیار مناسبی در زمینه‌های مختلف وجود دارد.»
او تصریح کرد: «میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس کشورهای عضو اکو هم از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند به‌عنوان یکی از زمینه‌های همکاری درنظر گرفته شود.»
معاون رئیس‌جمهوری، با تأکید بر افزایش همکاری‌های کشورهای عضو اکو در حوزه گردشگری، اضافه کرد: «”تبریز۲۰۱۸“ رویداد بسیار مهمی برای معرفی ظرفیت‌ها و امکانات گردشگری ایران است و مؤسسه فرهنگی اکو می‌تواند در این زمینه نقش و جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.»
او تأکید کرد: «رویداد ”تبریز۲۰۱۸“ را می‌توان سرآغازی برای توسعه همکاری‌های مؤسسه فرهنگی اکو و سازمان میراث‌فرهنگی قلمداد کرد. این دو مجموعه فرهنگی در زمینه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی نیز می‌توانند فعالیت‌های مشترک داشته باشند.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی همچنین، با همراهی سعید شیرکوند معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث‌فرهنگی و رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، از بخش‌های مختلف این مؤسسه بازدید کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز