روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 17
  • 700
  • 1,331,957
اخبار کوتاه

تئاتر شهر تبریز جان می‌گیرد

مدیر کل فرهنگ ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با اشاره به تخصیص اعتبار ۱۵۰ میلیار ریالی برای تالار شهر تبریز از انتقال تئاتر شهر به تالار شهر واقع در میدان فهمیده خبر داد.
«محمد محمدپور» با اشاره به وضعیت بافت فرسوده تئاتر شهر تبریز گفت: تئاتر شهر تبریز فارغ از هرگونه مشکلات فنی و امنیتی است. اما این مکان به عنوان یک فضای قدیمی و حالت شکل موقت به عنوان تئاتر شهر در حال فعالیت است.
وی با بیان اقدامات انجام گرفته در تئاتر موقت شهر تبریز اظهار داشت: نصب کف‌پوش‌های ضد خش و ضد آتش برای سالن اصلی تئاتر شهر، تعمیر و رنگ‌آمیز دیوارهای فرسوده، خرید و نوسازی سیستم صوتی تالارهای سه‌گانه تئاتر شهر، تعمیر صندلی‌های سالن اصلی، تعویض تمامی پرده‌های قدیمی، تعمیر و نوسازی سیستم‌های نورپردازی و خرید برخی تجهیزات موردنیاز ازجمله اقدامات صورت گرفته در این مجموعه بوده است.
محمدپور افزود: تئاتر شهر تبریز با مساعدت و پیگیری هایی که توسط استاندار آذربایجان شرقی، معاونت هماهنگی عمرانی استاندار و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شد، قرار است تئاتر شهر به تالار شهر واقع در میدان فهمیده منتقل شود.
وی به تامین اعتبار طرح ملی تئاتر شهر تبریز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور اشاره کرد و گفت: تالار شهر تبریز که در گذشته به دلیل عدم تامین اعتبار تعطیل شده بود، مجددا توسط دستور وزارت فرهنگ و ارشاد از سال جاری با تخصیص اعتبار بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان شروع به فعالیت کرده است.
مدیر کل فرهنگ ارشاد اسلامی استان تاکید کرد: این پروژه در حال حاضر با صرف هزینه ای بالغ بر ۵ میلیارد تومان، ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امید بر آن است که روند اجرایی این پروژه با تخصیص اعتبارات کافی، تا سال ۱۳۹۸ به بهره برداری برسانیم./نصر

عدم انتقال پساب صنعتی به دریاچه ارومیه

انتقال فاضلاب شهری به دریاچه ارومیه مانع زیست محیطی ندارد مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق و سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به جزییات انتقال فاضلاب شهری تصفیه شده به دریاچه ارومیه، به ابهاماتی در مورد انتقال پساب صنعتی به این دریاچه پاسخ داد.
مسعود تجریشی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه پنج میلیارد متر مکعب آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مصرف می‌شود، اظهار کرد: از این میزان، ۵۰۰ میلیون متر مکعب سهم شرب و صنعت و ۴ و نیم ملیارد متر مکعب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود.
وی با اشاره به روند انتقال فاضلاب شهری به دریاچه ارومیه تشریح کرد: ۹۹/۹ درصد فاضلاب آب است و تنها یک صدم درصد آن را مواد آلی تشکیل می دهد که اگر بتوانیم این یک صدم درصد را از آب جدا کنیم این فاضلاب، همان آب است. شهرهای بی‌شماری در دنیا از جمله شهر تهران وجود دارند که وقتی فاضلاب از طریق چاه‌های جاذب به آب‌های زیرزمینی می‌رسد، در شبکه آب شرب مصرف می‌شود.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق و سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: مصرف از فاضلاب‌ها موضوع بدی نیست اما آنچه اهیمت دارد؛ رعایت استاندارهای زیست محیطی و بهداشتی است. برای همین حتما باید فاضلاب تصفیه شود و وقتی تصفیه شد بر اساس استانداردها از طریق لوله و بعد از طریق رودخانه وارد دریاچه شود. به منظور اطمینان از اجرای درست این کار، با دانشگاه ملبورن به عنوان مشاور وارد همکاری شده‌ایم تا استانداردهای مربوط به انتقال فاضلاب به دریاچه را نهایی کرده و پایلوت آن انجام شود.
تجریشی با بیان اینکه قرار است ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب بعد از تصفیه و رعایت همه استانداردها از طریق رودخانه وارد دریاچه ارومیه شود، گفت: انتقال فاضلاب تصفیه شده شهری به دریاچه ارومیه هیچ مانع زیست محیطی، فنی و بهداشتی ندارد. ستاد احیای دریاچه ارومیه همه مسائل فنی و تخصصی را رعایت می‌کند و در این میان وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست نیز آنست که مطمئن شود فاضلاب تصفیه شده مطابق استاندارها است.
سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه در پایان در پاسخ به پرسشی در مورد انتقال فاضلاب صنعتی به دریاچه ارومیه، اظهار کرد: ادعای انتقال فاضلاب صنعتی به دریاچه ارومیه اصلا درست نیست و اساسا قرار نبوده که چنین اتفاقی بیفتد. باید تاکید کنم که ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ قصد و برنامه‌ای برای تصفیه و انتقال فاضلاب صنعتی به دریاچه ارومیه ندارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز