روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 624
  • 790
  • 1,326,832
اخبار کوتاه

 واژه طلاق از شناسنامه‌ها حذف می‌شود

«حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه»؛ ‌این پیش‌نویس طرحی است که به گفته رئیس سازمان ثبت‌احوال تهیه شده است، طرحی که پیش از این هم یک بار حتی در بهارستان مطرح شد و توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای نیاورد.
قانون فعلی این‌گونه است که فقط واژه طلاق از شناسنامه خانم‌هایی که عقد کرده‌اند، اما دوشیزه هستند حذف می‌شود. این در حالی است که حالا سازمان ثبت احوال در پی آن است که این واژه را از شناسنامه زنان مطلقه هم حذف کند؛ شاید به این باور که ترغیبی باشد برای ازدواج مجدد زنان مطلقه.
هر چند هنوز جزئیات این پیش‌نویس مشخص نیست، اما واکنش‌هایی هم به همراه داشته است. برخی بر این باورند که این اتفاق منجر به پنهان‌کاری زوجین در ازدواج می‌شود و برخی دیگر بر این باورند که این تصمیم می‌تواند تصمیمی درست و تاثیرگذار باشد. هر چند در قانون موجود، امکان حذف نام همسر اول وجود دارد البته با شرط به ثبت ازدواج مجدد.
یاسر میرزاجعفری، حقوقدان در این رابطه می‌گوید:‌ در قانون فعلی حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، بنابراین همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.
سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری تلاش دولت برای ارائه لایحه حذف طلاق از شناسنامه زنان مطلقه، می‌گوید: یکی از اثرات روانی و منفی در ذهن و وجود زنان، واژه طلاق در شناسنامه است که البته واقعیت را کتمان نمی‌کند و در ازدواج‌های مجدد اثر منفی ندارد.
به گفته او، حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه به منزله کتمان ازدواج نیست و این امکان وجود دارد تا در صورت لزوم از ثبت‌احوال استعلام صورت گیرد.
خدادادی گفت:‌ دولت درصدد ارائه لایحه‌ای است که زمانی که ازدواج منجر به طلاق شد، واژه طلاق از شناسنامه حذف شود تا اثرات منفی را بر زنان باقی نگذارد.وی یادآور شد: زنان بعد از طلاق به همسر قبلی خود تعلق ندارند، بنابراین لزومی برای ذکر نام همسر در شناسنامه آنها وجود نخواهد داشت، بر این اساس می‌توان با اتخاذ تدابیری واژه طلاق از شناسنامه حذف شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است نبود واژه طلاق اثرات مثبت روحی و روانی زیادی دارد و به نظر می‌رسد اقدام دولت در ارائه لایحه حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه تصمیم درست و تاثیرگذاری است.
از سوی دیگر، یاسر میرزاجعفری می‌گوید:‌ اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه این‌که عمدتا مسائلی اینچنینی در زمره خصوصی ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها با خبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان کرد که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

فعالیت بیش از۲ هزار واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در شهرک های صنعتی استان حدود ۵۶ هزار نفر مشغول به کارند، گفت: دو هزار و ۲۷۱ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی استان فعالیت می کنند.
اسکویی اظهار کرد: با توجه به اینکه صنایع کوچک در مناطق کوچکی مانند روستاها و شهرستان ها شکل می گیرد، نیاز به آموزش در سطح بالا نداشته و حمایت از این صنایع مشکلات اشتغال را حل می کند .
وی با اشاره به اینکه واحدهای بزرگی که سهم بالایی از اشتغال دارند در گذشته جزوی از صنایع کوچک بودند، تاکید کرد: صنایع کوچک می توانند رشد و توسعه داشته باشند و تبدیل به صنایع بزرگ و تاثیر گذاری در کشور شوند. صنایعی که کم تر از ۱۰ نفر نیرو دارند، جزو صنایع کوچک به شمار می رود و صنایعی که شامل ۵۰الی ۱۵۰ نفر هستند جزو صنایع متوسط است .وی با تاکید بر اینکه آذربایجان شرقی دارای بیش از چهار هزار واحد صنعتی فعال است، اعلام کرد: حدود ۹۴ درصد صنایع استان جزو صنایع کوچک و متوسط هستند و بر همین اساس ظرفیت اصلی آذربایجان شرقی در اقتصاد با صنایع کوچک است .
وی افزود: آذربایجان شرقی دارای ۳۷ خوشه ی صنعتی برای رشد و توسعه ی واحدها است. در حال حاضر در تمامی شهرستان های استان حتی محروم ترین مناطق شهرک های صنعتی مستقر هستند و این به برکت نظام جمهوری اسلامی بوده است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز