روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 327
  • 749
  • 1,336,812
فرهنگ زورخانه، پهلوان‌ساز است هدف ما المپیکی شدن این رشته است

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای گفت: در حال حاضر، دولت و مجلس، حامی ما هستند و تنها باید برخی دستگاه‌های دیگر را توجیه کنیم که پروژه‌ای زمان‌بر است.
محسن مهرعلیزاده، رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در نشست خبری خود اظهار داشت: ما فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با افت و خیز زیادی شروع کردیم و چیزی نمانده بود تا در دولت‌های نهم و دهم تا مرز توقف پیش برویم ولی هر طور که بود، فدراسیون را حفظ کردیم. ما با حمایت دولت جدید توانستیم این ورزش ملی را احیا کنیم.
وی ادامه داد: ما در تلاش برای توسعه یک رشته ورزشی ایرانی که مطابق با فرهنگ ایرانی است، هستیم و این افتخار بزرگی برای ماست. ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در حال حاضر در ۸۵ کشور شناخته شده است. جالب اینکه برخی از کشورها علاوه بر تیم ملی، فعالیت باشگاهی هم دارند.
مهرعلیزاده تصریح کرد: هدف ما المپیکی شدن این رشته است. به همین خاطر در گام نخست باید مورد تایید شورای المپیک آسیا قرار بگیریم و سپس در مسابقات قاره‌ای و جهانی شرکت کنیم. المپیکی شدن کار ساده‌ای نیست و تقریباً مثل دیپلم گرفتن یک دانش آموز است. خوشبختانه جایگاه فدراسیون جهانی در داخل کشور تا حد زیادی تثبیت شده است. ما در سال‌های نخست فعالیت خود با مشکلات جدی در زمینه تفهیم اهمیت این رشته به دیگران مواجه بودیم ولی در حال حاضر، دولت و مجلس، حامی ما هستند و تنها باید برخی دستگاه‌های دیگر را توجیه کنیم که پروژه‌ای زمان‌بر است.
رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: زورخانه و کشتی پهلوانی، همزاد هم هستند. فرهنگ زورخانه، پهلوان‌ساز است و باید کاملاً مستقل باشد. در آیین نامه کمیته فنی فدراسیون هم آمده که کشتی‌گیر پهلوانی باید از گود زورخانه رشد کرده باشد.
رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی در مورد المپیکی شدن رشته ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی اظهار داشت: آزمایش دوپینگ، بیش از ۷۰ کشور فعال، رزومه غنی از حضور در مسابقات و عدم تبعیض جنسیتی از شرایط المپیکی شدن این رشته است. ما در ۳ مورد نخست، هیچ مشکلی نداریم و تنها در مورد حضور بانوان، فعالیت جدی انجام نداده‌ایم. امیداورم با تعریف چند الگو که منطبق بر فرهنگ ایرانی – اسلامی باشد به نتیجه مطلوب برسیم.
مهرعلیزاده ادامه داد: اتحادیه جهانی کشتی در سال‌های نخست فعالیت از ما خواست تا در کنار ۷۲ رشته دیگر، زیر مجموعه کشتی سنتی این اتحادیه باشیم ولی ما مخالفت خود را اعلام کردیم چون اعتقاد داریم که بودن در بین زیرشاخه‌های درجه ۳ اتحادیه جهانی، شایسته ما نیست. دولت روی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی سرمایه‌گذاری کرده تا فرهنگ زورخانه را در جهان جا بیندازد.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز