روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 274
  • 702
  • 1,334,475
اخبار کوتاه

دیپلماسی فرهنگی عامل نزدیکی مردم ایران و بوسنی

معاون سفیر بوسنی در تهران بر لزوم گسترش دیپلماسی فرهنگی برای نزدیکی دو ملت ایران و بوسنی تاکید کرد.
نمایش تئاتر”روبینسون و کروزو” که اثری از گروه آینا است، مدتی پیش در جشنواره کستنبرگ کشور بوسنی به روی صحنه رفت و ضمن استقبال خوب مخاطبان توانست جوایزی را در بخش های مختلف جشنواره نیز از آن خود کند و به همین بهانه عوامل این گروه با معاون سفیر بوسنی در تهران دیدار و در خصوص ظرفیت های فعالیت های هنری و فرهنگی در عرصه دیپلماسی تبادل نظر کردند.
افزایش مراودات فرهنگی و هنری عاملی تعیین کننده در افزایش شناخت شهروندان دو کشورساتکو بیتانگا معاون سفیر و رایزن سفارت بوسنی در تهران در این دیدار ضمن اشاره به حضور نمایش موفق “روبینسون و کروزو” گروه آینا که اخیرا در جشنواره کستنبرگ این کشور برگزار شده بود، افزایش مراودات فرهنگی و هنری را عاملی تعیین کننده در افزایش شناخت شهروندان دو کشور خواند.
وی اظهار داشت: کارهای تاثیرگذاری که اهل فرهنگ و هنر در نزدیکی ملت ها انجام می دهند، با لباس دیپلماتیک نمی شود انجام داد.
“ساتکو بیتانگا” تصریح کرد: دیپلماسی فرهنگی بهترین روش برای نزدیکی ملل به شمار می آید.
وی گفت: برنامه های فرهنگی چون نمایشگاه های صنایع دستی، جشنواره های موسیقی سنتی، غذاهای بومی، تئاتر، فیلم و… می تواند در افزایش سطح شناخت دو کشور از یکدیگر مفید واقع شود.
وی با اشاره به حضور خود در تبریز و دیدار با مقامات مختلف افزود: با شهردار تبریز جلسه خوبی داشتیم و امیدواریم این دیدارها دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.
نمایش روبینسون و کروزو پیام آور صلح و دوستی است
علی فتوحی سرپرست گروه تئاتر آینا نیز در این دیدار با اشاره به پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی تبریز در بوسنی گفت: برای افزایش مراودات فرهنگی فی مابین، اهالی فرهنگ و هنر کهن شهر تبریز آماده ی همکاری خواهند بود.
وی یادآور شد: حضور در جشنواره کستنبرگ و استقبال از نمایش روبینسون و کروزو از سوی مردم بوسنی راه را برای افزایش مرداوات فرهنگی و هنری فی مابین همواره کرده است.
فتوحی با اشاره به اینکه نمایش روبینسون و کروزو پیام آور اثری ضدجنگ و صلح و دوستی است تصریح کرد: هر دو کشور مزه ی تلخ جنگ را چشیده و برای همین هم تماشاگران بوسنیایی با این نمایش همزادپنداری کردند.گفتنی است در پایان این دیدار تندیس مسجد کبود به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی – اسلامی از طرف گروه تئاتر آینا بعنوان یادبود به معاون سفیر بوسنی اهدا شد.

افزایش کارآیی استفاده از آب در کشت هیدروپونیک

رییس بخش تحقیقات نهال و بذر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی گفت: افزایش کارآیی استفاده از آب در کشت هیدروپونیک محسوس است.
جلیل دژم پورگفت: افزایش راندمان تولید محصول نسبت به روش های سنتی، افزایش کارآیی استفاده از آب و افزایش کارایی استفاده از سایر نهاده های مصرفی از قبیل سم و کود از امتیازات کشت گلخانه ای به روش هیدروپونیک محسوب می شوند.
وی افزود: کاهش مدت زمان تولید از طریق رشد سریع گیاهان در سیستم هیدروپونیک و سهولت در کنترل کمبود و یا سمیّت عناصر غذایی از دیگر مزایای کشت هیدروپونیک است.
وی خاطرنشان کرد: آموزش نیروهای مجرب و متخصص در زمینه هیدروپونیک، ارائه تسهیلات بانکی لازم برای پرورش دهندگان محصولات گلخانه ای به روش هیدروپونیک، تسهیل در تامین نهاده های کافی برای کشت به روش هیدروپونیک و فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای این نوع کشت از اقدامات لازم برای توسعه کشت هیدوپونیک قلمداد می شوند.
دژم پور از عوامل بهبود دهنده این روش تولید گفت و ادامه داد: استفاده از گلخانه های مُدرن، استفاده از ارقام سازگار با سیستم هیدروپونیک، استفاده از برنامه غذایی صحیح مطابق با نوع محصول و مرحله رشدی گیاه و همینطور استفاده از سیستم هیدروپونیک توام با سیستم کنترل هوشمند اقلیم گلخانه را از عوامل بهبود دهنده این روش تولید می دانند.
کشت هیدروپنیک یا آبکشت شیوهٔ کشت بدون خاک می‌باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز