روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 195
  • 721
  • 1,335,117
اخبار کوتاه

۴۰ درصد از بیماران دیابتی هنوزشناسایی نشده‌اند

معاون اجرایی و مدیر برنامه کشوری پیشگیری و کنترل دیابت وزارت بهداشت گفت: ۴۰ درصد از بیماران دیابتی هنوزشناسایی نشده‌اند.
علیرضا مهدوی در نشست تخصصی سیاستگذاران سلامت در حوزه دیابت در مرکز ملی آموزش مدیریت سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: سند ملی غیرواگیر و سیاست‌های کلی وزارت بهداشت در سال ۹۴ با هدف کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن تا سال ۲۰۲۵ تصویب و ابلاغ شد.
وی افزود: این سند در ابتدا ۹ هدف ملی داشت که چهار هدف سلامت روان، تغذیه، کاهش اسید چرب‌های ترانس و اعتیاد بعداً به آن افزوده شد.
مهدوی با اشاره به هزینه‌های کلان ناشی از عوارض بیماری دیابت گفت: با اجرای سیاست‌های کلی وزارت بهداشت و سند ملی غیرواگیر، امید است بیماران بیشتری شناسایی شده و هزینه‌های ناشی از عوارض دیابت کمتر شود.
وی خاطرنشان کرد: ثابت نگه‌داشتن شیوع دیابت وکاهش عوامل خطرساز، تهیه گایدلاین‌ها و طراحی برنامه‌های غربالگری، افزایش پوشش درمان دیابتی‌ها به ۷۰ درصد کل بیماران تا سال ۲۰۱۸ و بهبود خدمات و افزایش دسترسی به خدمات از جمله اهداف سند ملی غیرواگیر در حوزه دیابت است.
مهدوی همچنین یادآور شد: ثبت ۱۰۰ درصدی بیماران دیابتی، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن تمام داروها و سرنگ‌ها و آموزش به ارائه‌دهندگان خدمت از سایر اهدافی است که دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در راستای نیل به آن تلاش می‌کند.

پیگیری بحث تعادل بخشی منابع آبی در سند تدبیر توسعه آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان آذربایجان‌شرقی از پیگیری مباحث تعادل بخشی منابع آبی در سند تدبیر توسعه استان خبر داد.
داود بهبودی در نشست تخصصی آب که با همت سازمان مردم نهاد اتاق آب آذربایجان تشکیل یافته و به موضوع تدوین سند راهبردی ۵۰ ساله آب استان اختصاص داشت، اظهار کرد: تاکنون نگاه بلندمدتی به مقوله مدیریت منابع آبی نداشتیم و آنچه امروز می‌بینیم برآیند الگوهای منطقه‌ای گذشته است که خروجی‌های آن واقعیت‌های امروز را بروز داده است.
وی افزود: خود ما به عنوان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در وقوع وضعیت فعلی کشور و استان بی‌تقصیر نیستیم و به طور قطع در قوت و ضعف آن نقش داریم؛ بنابراین انتقادپذیری خود را در مواجهه با بیان مسائل، دردها و مشکلات اعلام می‌کنیم.
بهبودی با بیان اینکه فضای مجازی امروز شرایطی فراهم کرده تا به روشنگری و مطالبه‌گری بسیار سریع‌تر و سهل‌تر از گذشته دامن زده شود؛ ابراز داشت: باید از این ابزار استفاده کرده و مردم، محافل و گروه‌های مختلف را توجیه و سیاستگذاری‌ها را تبیین و تحلیل کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به برگزاری جلسات تخصصی در زمینه آب تصریح کرد: به نظر می‌رسد شرکت‌کنندگان اینگونه نشستها بیشتر طرفدار عرضه آب هستند و جای خالی سمت تقاضا احساس می‌شود؛ جا دارد مصرف‌کنندگان آب چه در بخش صنعت و چه در بخش کشاورزی نیز در این نشستها حضور یابند.
وی یادآور شد: سند تدبیر توسعه استان که در سال ۹۳ تدوین شد، در بخش آب پروژه‌های مهمی را تحت عنوان تعادل‌بخشی در دست اجرا دارد که محتوای این تعادل‌بخشی مباحث طرح شده در همین جلسات است.
بهبودی در پایان خاطر نشان کرد: از آنجا که هم اکنون در حال بازنگری، بهنگام‌سازی و تدوین نسخه جدید سند تدبیر توسعه آذربایجان‌شرقی هستیم، آماده دریافت نظرات کارشناسان و متخصصان در بخش آب و سایر بخش‌ها هستیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز