روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 393
  • 702
  • 1,334,594
اخبار کوتاه

ایجاد محدودیت ترافیکی برای برگزاری نماز عید قربان

پلیس راهور تبریز از اعمال محدودیت های ترافیکی برای برگزاری نماز شکوهمند عید قربان خبرداد.
به گزارش شهریار، روز جمعه مصادف با عید سعید قربان برای برگزاری نماز عید سعید قربان و همچنین نماز جمعه محدوده ها شریعتی جنوبی به مصلی، میدان ساعت به مصلی، تقاطع خیابان ۱۷ شهریور و طالقانی به مصلی برای ایجاد فضای مناسب برای نمازگزاران با محدودیت ترافیکی همراه خواهد بود.
گفتنی است پیش از این این محدودیت برای نماز جمعه ایجاد میشد که به دلیل برگزاری نماز عید از اوایل صبح روز جمعه ایجاد می شود.

کمبود ایستگاه هواشناسی در حوزه دریاچه ارومیه

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان این که بزرگ‌ترین چالش هواشناسی استان توسعه و تجهیز ایستگاه‌های هواشناسی است، گفت: برای گذر از شکل سنتی به ایستگاه‌های خودکار اعتبار نیاز است ضمن اینکه در هواشناسی هر گونه هزینه سرمایه است و در صورت تجهیز ایستگاه‌های هواشناسی از اطلاعات پایش شده به صورت فرابخشی استفاده می‌شود.
فرخ مطلبی‌‌فر در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، از افتتاح مرکز دیتاسنتر و تکمیل پروژه اداره کل هواشناسی در تبریز در سال‌جاری خبر داد و اظهار داشت: هواشناسی دستگاه است که اطلاعات به دست آمده در کل دستگاه‌های استان استفاده می‌شود بنابراین اگر بخواهیم از هر لحاظ منطقه‌ای توسعه یافته داشته باشیم باید به هواشناسی اهمیت دهیم.
وی ادامه داد: اطلاعات هواشناسی در زمینه راه و ترابری، محیط زیست، کشاوزی و پیشگیری‌های ستاد بحران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مطلبی‌فر به کمبود تعداد ایستگاه خودکار هواشناسی درمحدوده دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: با وجود پیگیری‌های متعدد متاسفانه تاکنون به منظور تامین تجهیز ایستگاه‌های خودکار هواشناسی دریاچه ارومیه از هیچ محل و ردیف اعتباری به این موضوع تخصیص نیافته است.
وی با بیان این که بزرگ‌ترین چالش تامین اعتبار برای تجهیز ایستگاه‌های هواشناسی در استان است، تاکید کرد: هر چند اعتبارات عمرانی در طول دو سال گذشته پنج برابر شده ولی از این اعتبارات نمی‌توان برای تجهیز ایستگاه‌ها استفاده کرد و بیشتر برای حفظ وضعیت ایستگاه‌های موجود است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی به اعتبار مورد نیاز برای تجهیز هر ایستگاه اشاره کرد و گفت: اعتبار هر ایستگاه بستگی به نوع کاربری متفاوت است به طوری که برای پایش اطلاعات جوی به ۱۵۰ میلیون تومان و پایش اطلاعات آلاینده‌ها به ۲۵۰ میلیون تومان نیاز است که حداقل ۶ ایستگاه خودکار در حوزه دریاچه ارومیه احتیاج داریم.
مطلبی‌فر اظهار کرد: سامانه جامع هواشناسی ( RVR) برای تامین امنیت پرواز همچنین کاهش لغو پروازها به دلیل کمبود دید در شرایط بد جوی در استان راه‌اندازی شد.
فرخ مطلبی‌‌فر گفت: در دو سال اخیر ۴۰ نفر نیروی متخصص با مصاحبه و گزینش وارد سیستم شده‌اند که این امر موجب تقویت بدنه کارشناسی هواشناسی شده است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی درادامه سخنان خود تاکید کرد: طول دولت یازدهم هفت مرکز آموزشی برای آموزش به تبریز آمده‌اند.
وی با بیان این که فعالیت هواشناسی فرابخشی است و از اطلاعات به دست آمده حوزه‌های متفاوت استفاده می‌کنند،گفت: در این زمینه چهار تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی منعقد شده که این تفاهم‌نامه‌ها در زمینه موضوع‌هایی مانند رانشگرهای جوی، محیط زیست و امور آب و دانشگاه بوده است.
به گفته مطلبی‌‌فر، براساس این تفاهم‌نامه‌ها همکاری و وظایف بین دستگاه‌ها مشخص خواهد شد.
وی افزود: سال گذشته دو ایستگاه پایش خودکار آلودگی در شهرستان عجب‌شیر و ایستگاه شرفخانه احداث و به بهره‌برداری رسید.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: هواشناسی یک مرکز اطلاعاتی است بنابراین امسال مرکز دیتاسنتر استان را از آخرین مراکز سوئیچ کشور الگوبرداری کردیم که به بهره‌برداری رسید.
وی با بیان این که بزرگ‌ترین چالش هواشناسی استان توسعه و تجهیز ایستگاه‌های هواشناسی است، گفت: برای گذر از شکل سنتی به صورت ایستگاه‌های خودکار هزینه نیاز است این در حالی است که در هواشناسی هرگونه هزینه سرمایه است و در صورت تجهیز ایستگاه از این امکانات به صورت فرابخشی استفاده می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز